Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ποτενσιόμετρου ή και ηλεκτρικών σε jazz bass


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μη το λες αυτο.Με τετοια χρηματα δυσκολα παιρνεις κατι καλο.Το deluxe που ζαχαρωνεις εχεις πολλα πραματα που ειναι καλης ποιοτητας κ για αγορα κοστιζουν.Ακριβως ετσι οπως κοστιζουν ολων των τυπων αναβαθμισεις.

 

Αφου δεν θες αλλο ηχο ομως μην το πολυζοριζεις.Βαλε νεο ποτενσιαμετρο κ τελειωσες.Το μονο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι την αντισταση κ να δεις αν θα αλλαξει κατι για σενα.Το κλασσικο 250κ και 500κ αλλα κ παλι μπερδεμα κ πεταμα λεφτων το βλεπω αυτο.

 

Τεσπα καλη τυχη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sadowsky.com/accessories/preamp.html

 

απλα και ωραια και δεν κανεις καμοια αλλαγη στο κυκλωμα !!!!!!!!!!

χεχε όχι πρέπει να κάνω μιας και έχει πρόβλημα το ποτενσιόμετρο... δε ψάχνω για di :D

 

Πάντως θα σας κουράσω λίγο ακόμα γιατί με ενδιαφέρει αν ξέρει κανείς αν θα λειτουργεί με τους υπάρχοντες μαγνήτες διακοπτάκι passive/ active και τι αλλάζει στο εξάρτημα που θα πάρω. Λογικά πρέπει να είναι μια εύκολη δουλειά που είναι κρίμα να μην την κάνω αν είναι να αλλάξω κάτι.

 

Υποσημείωση, δεν επείγομαι για όποια αλλαγή!!

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε ρε χωρις μπαταρια δεν σου δουλευει το μπασο?Απ οτι βλεπω εχει ηδη active preamp.Δεν μπορεις να το παρακαμψεις ετσι οπως ειναι τωρα?

 

Εχω την εντυπωση πως αν δεν μπορεις τωρα κ δεν εχει φτιαγμενο κυκλωμα για τη δουλεια αυτη δε νομιζω να μπορεις να το κανεις.

 

Εψαχνα μια προενισχυση που εδινε ενα πακετο ολα τα τα ηλεκτρικα κ δεν υπηρχε επιλογη τετοια γιατι εστελνε ολα τα σηματα στο κυκλωμα κ δεν εβγαζε δυο σηματα απο τα ποτενσιομετρα.Αν τεσπα εισαι μονιμα με μπαταρια εχω την εντυπωση πως την εκατσες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω επειδή το συγκεκριμένο δεν δίνει τη δυνατότητα να το παρακάμψω χωρίς να επέμβω στο κύκλωμα.

Αυτό λέω ότι δεν έχει ήδη το διακοπτάκι, οπότε αν το άλλαζα το ποτενσιόμετρο ας έβαζα και ένα διακόπτη, χρήσιμο είναι να παίζει και σε passive και active!

To Αμερικάνικο έχει αυτή την λεπτομέρεια, το μεξικάνικο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι της φιλοσοφια audere την εκατσες.

http://www.audereaudio.com/index.htm

 

Aν ολα ειναι ξεχωριστα με κανονικα ποτενσιομετρα τοτε φανταζομαι πως γινεται επεμβαση.

 

Εχω μετα την εντυπωση πως επειδη οι μαγνητες που φορας ειναι πολυ "απλοι" μαλλον κακο αποτελεσμα θα παρεις να ασχοληθεις με passive.

 

Μην το ανακατευεις η γνωμη μου φτιαξε κ παιξε κ οταν θελησεις κατι αλλο παρε αλλο οργανο ή κανε επενδυση σοφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μετα την εντυπωση πως επειδη οι μαγνητες που φορας ειναι πολυ "απλοι" μαλλον κακο αποτελεσμα θα παρεις να ασχοληθεις με passive.

Τι εννοείς απλοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω τπτ το ιδιαιτερο.Οι n3 θα ηταν κατι αλλα αυτοι αν δεν κανω λαθος ειναι οι stock fender που βαζει παντου κ ειναι γενικα πολυ αδιαφοροι.Το ειπα με μια λεξη.

 

Με την προενισχυση τουλαχιστον οτι ποιοτητας κ να ειναι ζωντανευουν και ειναι οκ το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας πάντως και στο talkbass έχει ένα θέμα με αυτή τη μετατροπή για το συγκεκριμένο μπάσο και απ όσα καταλαβαίνω η τοποθέτηση του switch είναι πιο μπελαλίδικη, αλλά λειτουργεί, και σκέφτηκα μόλις ότι στην passive μορφή δεν θα έχω κάποιου τύπου tone, άντε πες οι 2 μαγνήτες θα είναι σε blend αλλά tone που...?

 

Σας τα πρήζω λίγο αλλά θέλω να έχω πολύ ξεκάθαρο το τι θέλω να κάνω πριν προχωρήσω οτιδήποτε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου