Προς το περιεχόμενο

Rig Rundown - The Black Keys' Dan Auerbach


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα μαζεύω το σαγόνι μου!  ;D ;D ;D

 

Ο τύπος έχει απίστευτη συλλογή από κιθάρες και όλες αρκετά πρωτότυπες σε σχέδια και ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά απίστευτος.... Έχει τόσο "vintage" και απίστευτο ήχο!!! Έδωσε το "φιλί της ζωής" στη μπλουζ και την έχει πάει σε άλλο επίπεδο!  ;)    Να ένας καλλιτέχνης για τον οποίο μπορώ να υπερηφανεύομαι για τη σημερινή μουσική!!!!  ;D

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν διαμαρτύρομαι εντόνως διότι ξεκίνησε το βίντεο και αντί για το Ρεμπεκάκι ενεφανίσθη ο άχαρος καράφλας Kies >:(

 

Δεύτερον αισθάνθηκα περιφρόνηση γιατί ο Νταν μας έγραψε για να παίξει πινγκ-πονγκ και έστειλε αντ' αυτού τον ιμιτασιόν Νταν!  ;D

 

Τρίτον, ωραίο ως συνήθως το rundown και επιμορφωτικό, βέβαια θα προτιμούσα να ήταν ο ίδιος ο καλλιτέχνης και να βαράει καναδυό πενιές για μας τους φτωχοί.

 

Απ' ό,τι βλέπω, βασικό συστατικό του ήχου του Auerbach είναι οι τρεις ενισχυτές και οι ιδιαίτερες κιθάρες. Όλη η μαγκιά βέβαια είναι η αισθητική του.

 

Δεν θα τον χαρακτήριζα απλώς σαν neo-blues πάντως. Είναι τόσο εναλλακτική η προσέγγισή του στα blues (και τόσο back to the roots ξανασερβιρισμένο a la 21ος αιώνας) που μάλλον έχει δημιουργήσει ένα νέο είδος. Για αυτό τους ακούνε πολλοί που δεν ακούνε  blues (λάικ μουά) αλλά πιο πολύ την ανεξάρτητη σκηνή.

 

Thx SF!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο εναλλακτική η προσέγγισή του στα blues (και τόσο back to the roots ξανασερβιρισμένο a la 21ος αιώνας) που μάλλον έχει δημιουργήσει ένα νέο είδος.

 

Αυτό μάλλον το έκανε πρώτος ο Jack White.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νίκο Thanx πολύ ενδιαφέρον. Εντύπωση μου έκανε το πόσο fuzz βαράει ο τύπος.

 

Και... τι πανέμορφες κιθάρες που έχει  ;D :P ;D ;D

Α, το σωστό να λέγεται  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω το rig (αν και το έχω χαζέψει στο παρελθόν) αλλά όντως είναι ενδιαφέρον γκρουπ. Και η "τεχνική" του και ο κατεστραμμένος ήχος.

 

Το σημαντικό είναι ότι ξέρουν ότι "groove is the king".

Δεν είναι οι καλύτεροι του χωριού αλλά ξέρουν τι θέλουν, τι παίζουν και αυτό που ξέρουν το κάνουν να ακούγεται καλά (και να το πουλάνε).

 

Σίγουρα, η κίνηση στη fat possum, μόνο σωστή ήταν.

 

Βέβαια o Auerbach είναι αναγκασμένος να προσαρμόσει και τον ήχο του για να καλύψει την τεράστια απουσία βασικότατων οργάνων  ;) 8)

 

Είναι απλά απίστευτος.... Έχει τόσο "vintage" και απίστευτο ήχο!!! Έδωσε το "φιλί της ζωής" στη μπλουζ και την έχει πάει σε άλλο επίπεδο!  ;)    Να ένας καλλιτέχνης για τον οποίο μπορώ να υπερηφανεύομαι για τη σημερινή μουσική!!!!  ;D

Αυτά είναι λιγάκι* υπερβολικά βέβαια αλλά απολύτως κατανοητά σε νέους και/ή μη παρακολουθούντες τα παρακλάδια/εξέλιξη του blues.

 

 

*μόνο λιγάκι γιατί ενέχουν και κάποια αλήθεια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό μάλλον το έκανε πρώτος ο Jack White.

 

Νομίζω Σπύρο, μπορεί να κάνω και λάθος, ότι οι White Stripes ήταν κάτα κύριο λόγο μια νεο-Ζέπελιν πρόταση. Απλώς οι Ζέπελιν είχαν έντονη μπλουζ ρίζα. Αντίθετα ο Άουερμπαχ πήγε ο ίδιος στη ρίζα του ίδιου του μπλουζ ιδιώματος, στα αρχέτυπα (οι πιο πολλές επιρροές του είναι προπολεμικές ή παίζουν έτσι ας το πούμε αρχετυπικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα ο Άουερμπαχ πήγε ο ίδιος στη ρίζα του ίδιου του μπλουζ ιδιώματος, στα αρχέτυπα (οι πιο πολλές επιρροές του είναι προπολεμικές ή παίζουν έτσι ας το πούμε αρχετυπικά).

Για αυτό ανέφερα και την fat possum  ;)

 

Αλλά (αν και τους σιχαίνομαι) μάλλον θα συμφωνήσω με τον Σπύρο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Άουερμπαχ πήγε ο ίδιος στη ρίζα του ίδιου του μπλουζ ιδιώματος

Εγώ πάλι νομίζω ότι δεν συμφωνώ μαζί μου (ο ίδιος με τον ίδιο)  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου