Προς το περιεχόμενο

Μ-audio prokeys 88sx Velocity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο keyboard έχει την επιλογή του velocity για να σου δώσει μια αισθητική στον τρόπο πίεσης και ακουστικής του κάθε πλήκτρου.

Στο μανιουαλ αναγράφει για 4 τύπους velocity.Δεν έχω καταλάβει πως μπορώ και αν μπορω να το επεξεργαστω.

Όταν είναι ενεργοποιημένο,χάνω μεγάλο ποσοστό από το master volume (συνήθως το τερματίζω).

Αν το απενεργοποιήσω,όλα τα πλήκτρα παίζονται στην κορύφωση του velocity χωρις aftertouch (ακούγονται απλώς ξερά).

 

Γνωρίζεις κανείς?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούει κανείς?....

Είναι όλοι στην εκκλησία...είναι Κυριακή πρωί φίλος...γύρνα κοιμήσου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλοι στην εκκλησία...είναι Κυριακή πρωί φίλος...γύρνα κοιμήσου...

κι εγω εκεί είμαι φίλος ! με Αη phone επικοινωνώ.  ;D

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω το velocity curve υπάρχει σε όλα τα synth/workstation (της προκοπής).

 

Στο Korg m3/50 για παράδειγμα υπάρχουν από 1-9 επιλογές. Το factory είναι στο 4 εγώ παίζω στο 6 γιατί θέλω πιο πολύ ευαισθησία. Στο 1 είναι πολύ σιγά στο 9 είναι τέρμα  και ξερό όπως λες.

 

Το ίδιο είναι νομίζω ισχύει γενικά παντού σε όλα τα synth απλώς στο m50 το χαλάει που δεν έχει aftertouch από την μαμά του και είναι μάπα το keybed.

 

Λογικά θα πρέπει να το έχεις στο 2 αν έχει 4 επιλογές σκάλας δηλ 1,2,3,4.

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με διαφορετικούς τύπους velocity.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο σε ευχαριστώ.

Το θέμα μου είναι πως δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο έχει το velocity,μιας και απο το μανιουαλ δεν αναγράφει πώς και τι μπορείς να κάνεις.

 

Επίσης με το velocity που έχει...ναι μεν έχω μια αισθηση στα πλήκτρα ικανοποιητική...αλλά το master volume του θέλει τέρμα για να ακουστεί ικανοποιητικά.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το μάνιουαλ:

 

1.4 Velocity Curve

The ProKeys 88sx has four different velocity curve settings. The velocity curves define the response of the keyboard to how hard or soft you strike a

key. You should experiment with each to find which curve best suits your playing style. To cycle through the various velocity curves, keep pressing

the Velocity Curve button.

One of the four curves gives a fixed velocity of 100 regardless of how hard or soft you strike a key. When this curve is selected, the velocity curve is

effectively OFF. The LED above the Velocity Curve button will turn off to reflect this.

 

 

Βγάζει κάποιος άκρη?

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να πατήσω 4 φορές το velocity για να διαλέξω αυτό που μου ταιριάζει.Στο 5ο κλικ θα απενεργοποιείται λογικα.

Στο πρώτο κλίκ ενεργοποιείται και στο 3ο κλικ μπαίνει off.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λoγικά θα χρησιμοποιείς από 1 εώς 3 δεδομένου αυξητικής τάσης στο curve.

 

Η επιλογή 4 δηλαδή θα είναι στο 100% της έντασης οπότε δεν θα υπάρχει sensitivity στα πλήκτρα άρα και δεν θα τη χρησιμοποιείς ποτέ, το αντίστοιχο 9 δηλ στα Korg.

 

Το κακό είναι πως δεν υπάρχει αυτό που είναι δεδομένο στα Roland, τουλάχιστο στα XP series και ας είναι πλήκτρα workstation. Νομίζω και η σειρά RD πρέπει να τα έχει αν δεν κάνω λάθος.

 

Εκεί δίνεται η επιλογή στο menu να έχεις Keyboard Sensitivity (Light/Medium/Heavy) και Keyboard Velocity (Real/1-127). Σε συνδυασμό με ρύθμιση aftertouch σε cents μπορείς να φτιάξεις πολύ ωραία πράγματα στο ζύγισμα του κλαβιέ, ειδικά στα πιανιστικά & rhodes μέρη, κάτι που δεν έχω βρει πουθενά αλλού.

 

Από ότι καταλαβαίνω από αυτά που λες το M-audio88sx έχει μόνο επιλογή ρύθμισης sensitivity και όχι velocity.

Απλώς υπάρχουν διαφορετικοί όροι περιγραφής με τον όρο "velocity curve".... σάλτσες δηλαδή.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H επιλογη του velocity curve δεν ειναι παραμετροποιήσιμη τελικα. Έχει 4 παραμέτρους αυτοματοποιημένες πάνω στο πλήκτρο όταν ενεργοποιείται.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου