Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙ ΣΚΗΝΗΣ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και παλι εξαρταται.

το σωστο ειναι να ακουνε απ'ολα δεν εχει σημασια απο που (γιατι μπορει να ειναι τοσο μικρο το παταρι που να ακους φωνες απο τα μονιτορ των φωνων κ.ο.κ ) και να ακουνε πιο καλα και ανετα το οργανο του ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου -μικρή- πείρα, έχω καταλάβει ό,τι δεν πρέπει να ξενερώνω όταν η μίξη πάνω στη σκηνή δεν είναι αυτή που θα ΄θελα να "βγαίνει"κάτω, γιατί απλόυστατα... δεν είναι! Στα πρώτα λάιβ με ενοχλούσε - και με επηρέαζε. Αν υποθέσουμε ότι εμπιστεύεσαι τον ηχολήπτη ώστε το κοινό να ακούει καλά, τότε μπορείς να συμβιβαστείς με τον οn-stage ήχο. Το αντίθετο βέβαια είναι καταστροφικό... Το ιδανικό φυσικά είναι και πάνω και κάτω να έχει καλή μίξη, αλλά αν κάτι τέτοιο δεν γίνεται, νομίζω ότι πρέπει να φροντίσεις να ακούς κυρίως τον εαυτό σου καλά, και τους υπόλοιπους τουλάχιστον να τους ακούς (ΟΛΟΥΣ). Πάντα με την αυτοπεποίθηση ότι κάτω όλα είναι ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι της αποψης να φτιαξεις τον ηχο πανω στην σκηνη πρωτα, σε ενταση προσιτη σε ολους και ας μην ειναι τσιτα !!(που δεν πρεπει να ειναι)!!

και απο κει και περα το κουμαντο να το κανει ο ηχοληπτης,τωρα μπορεις να επιζησεις και χωρις Monitor φτανει οι ενισχυτες των οργανων να μην ειναι πολυ μακρια απο τους μουσικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργάρα θα τα σπάσουμε την Κυριακή ρε μεγάλε!!

 

Παντα' date=' φιλε!! :twisted:

 

 

Παντως σαν συμβουλη απο επαγγελματιες μουσικους και ηχοληπτες σε μαγαζια κλειστα ή και τρυπες το σιγουρο ειναι ενα, ολοι να παιζουν σιγα πανω για να ακουvε ολοι οι μουσικοι,το ερωτημα ειναι ενα που απασχολει και μενα, τελικα απο τα Monitors τι ειναι σωστο να ακους φωνες,το μουσικο συνολο ή κατι αλλο?[/quote']

 

Πείτε μας και εμάς ρε παίδες να έρθουμε να σας θαυμάσουμε... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
συμφωνω η καθε σοβαρη μπαντα πρεπει να εχει τον ηχοληπτη της πλεον

Πολλές μπαντες βρίσκουν κάποιον "αρπαγμένο" που γουστάρει τα κουμπάκια και το λέγειν και τους ψήνει ότι θα κάνει παπάδες. Χρειάζεται γνώση και πείρα αυτό.

Οι μάγοι είναι λίγοι και δεν κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

Αν έχετε να κάνετε με κάποιον επαγγελματία του venue (που δεν βαριέται) είναι πιό πιθανό να βγάλετε καλό ήχο.

 

παντως εμενα μια φορα μου χαν βαλει στο monitor να ακουω την κιθαρα μου μονο' date='τι μαλακια,φυσικα εβγαινε ενας αθλιος ηχος και ειχα ξενερωσει απιστευτα... [/quote']

Ο ορισμός των monitor λέει ότι επειδή βρισκόμαστε παραταγμένοι στη σκηνή με τέτοιο τρόπο και απόσταση που μπορεί να μην ακούμε το μπάσο , τη φωνή ή κάτι άλλο, φτιάχνουμε μια μείξη στο προσωπικό μας μόνιτορ που να μας εξυπηρετεί.

Η λογική του ν' ακούω μόνο την κιθάρα μου δεν απευθύνεται σε μέλη μπάντας, αλλά σε ψώνια, και επειδή υπάρχουν πολλά τέτοια, μάλλον ο ηχολήπτης εκείνος συνήθησε... :lol:

Ζητήστε να σας φτιάξει ένα μιξ όπου να μη σας λείπει τίποτα (στο προσωπικό σας μόνιτορ) κι αφήστε τον ν΄αυτοσχεδιάσει μετά στα main monitors προς το κοινό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless εχεις p.m

 

 

...η αληθεια ειναι ειναι οτι εκεινος ο ηχοληπτης ηταν κοπανος και βαριοταν

να κανει οτιδηποτε ακομα και soundcheck στην αρχη το πε κιολας και δεν ζηταγαμε πολλα σαν μπαντα να ακουνε ολοι επανω ειναι αυτο που ζηταμε καθε φορα,παντως 1 αντε 2 στους δεκα ειναι συνεργασιμοι αν δεν εισαι πολυ γνωστη μπαντα,οσο για τον προσωπικο ηχοληπτη εννοειται θελει ψαξιμο και μελετη γενικοτερα :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου