Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Seymour Dubcan '59


tenzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Προχθες εβαλα εναν sd 59 neck σε μια κινεζικη burny les paul που επεσε στα χερια μου.

Αυτο που μου εκανε τη μεγαλυτερη εντυπωση (περα απο το ποσο πριμος ειναι :-\), ειναι το γεγονος οτι ο ηχος αλλαζει πολυ πριν και μετα το 10-12 ταστο. Ενω μετα το 12ο ταστο ο ηχος ειναι ο γεματος blues ηχος που εψαχνα (στο 100%), πριν το 12 αδειαζει, σαν να γινεται ποιο single coil....Αναρωτιομουν αν φταει το setup η αν ειναι ετσι ο χαρακηρας του μαγνητη.

Τα φωτα σας.

 

υγ. Τα pots ειναι 250αρια και δεν τα χρησιμοποιω σχεδον καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. Τα pots ειναι 250αρια και δεν τα χρησιμοποιω σχεδον καθολου.

 

Κακώς... ;)

 

Μάλλον λάθος μαγνήτη διάλεξες.Πολλοί μπερδεύονται και νομίζουν οτί επειδή "γράφει" 59 ο ήχος θα είναι "τίγκα" στα μεσαία και στα μπάσσα.Αυτό που δεν γνωρίζουν είναι οτί οι original P.A.F.s ακόμα και στη neck θέση είχαν και πρίμα.

 

Αν θες πιό "γλυκό" ήχο δοκίμασε τον Alnico II που είναι από τους καλύτερους μαγνήτες που έφτιαξε ο Seymour κατά τη γνώμη μου.Τον έχω περασμένο σε μιά Strat και νομίζεις οτί ο ήχος είναι από Leslie.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή όλες αυτές οι ηχητικές εξηγησεις είναι τελείως υποκειμενικές, κοίταξε το Tone Chart της εταιρείας για να καταλάβεις τι ήχο βγάζει ο μαγνήτης σου.

Προφανώς ο κινέζος μαγνήτης σου άρεσε περισσότερο... Δεν υπάρχει κακό σε αυτό.

Αρκεί να ξέρεις τι ήχο θέλεις και να χρησιμοποιείς τα σωστά εργαλεία για να τον πετύχεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανεξάρτητα από οτιδήποτε φταίει πιστεύω ότι για να αποδώσει τα μέγιστα ο 59 θέλει 500άρι ποτ... Πάντως επειδή ο μαγνήτης παραμένει ίδιος και πριν και μετά το 12ατο λέω ότι ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σετ απ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανεξάρτητα από οτιδήποτε φταίει πιστεύω ότι για να αποδώσει τα μέγιστα ο 59 θέλει 500άρι ποτ... Πάντως επειδή ο μαγνήτης παραμένει ίδιος και πριν και μετά το 12ατο λέω ότι ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα σετ απ .

 

+1

Δε δοκιμάζεις να τον κατεβάσεις λίγο(σε σχέση με τις χορδές), μήπως βελτιωθεί η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαμαρτηρομαι για τη χροια του μαγνητη, αφου τον εβαλα καθαρα για αυτο το λογο, για να δω πως ακουγεται. Το οτι δεν εχει μεσαια ηταν απλα μια διαπιστωση.(αν και τα μπασα του μου φανηκαν σχεδον οσο δυνατα και τα πριμα). Απλα μου φανηκε πολυ περιεργο που αλλαζει τοσο πολυ ο ηχος μετα το 12. Πως γινεται και ενω ειναι τελεια γλυκος χαμηλα στο λαιμο, ψηλα ειναι ακουγεται σχεδον σαν single coil. Μαλον η λυση ειναι οπως προταθηκε, να βαλω τον Alnico pro που ειχα σε μια tele. Πολυ ποιο ισορροπημενος μαγνητης.

 

υγ1. Ο μαγνητης ποιο κατω δεν παει στην κιθαρα. Οσο τον ειχα σε κανονικο υψος επαιζα συνεχεια hard rock ;D .

 

υγ2. αν φταιει το setup, ποια ακριβως μπορει να ειναι η αιτια?

 

υγ3. παιζει τα ποτ να αλλαζουν τοσο πολυ τον ηχο αν βρισκονται συνεχεια στο 10?

 

υγ4. stock μαγνητη η κιθαρα ειχε ενα fernander sustainer το οποιο εβαλα για πουλημα μετα απο 2 ωρες πειραματων....(kalo gia metal?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D τωρα το προσεξα...lollol

 

μεφαγε η βιασυνη μου να παρω απαντησεις σε κρισιμα για τη ζωη ερωτηματα (για λεπτομερειες google: ¨τι ειναι η ζωη χωρις push/pull¨. ¨πουλησα το κορμι μου για μια huber¨,¨τον σκοτωσα επειδη μου κατεβαζε το  tone στο 4 αντι για το 6¨κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως όλοι οι neck γύρω στο 12 παίζουν πιο γλυκά γιατί τότε βρίσκονται πάνω στην οκτάβα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

υγ2. αν φταιει το setup, ποια ακριβως μπορει να ειναι η αιτια?

 

 

 

intonation ?? ?? ??

 

αν το μπρατσο εχει σκευρωσει για τα καλα μπόρει να ειναι τοσο χαλι που μετα το 12ατο να αλλαζει εντελως η ταλαντωση της χορδης.... Βασικα κι εμεις δεν ξερουμε αλλα πρεπει σιγα σιγα καποια πραγματα να αποκλειωνται... το σετ απ ειναι ενα απο αυτα... παντως γενικοτερα ο 59 δεν ειναι ενας απο αυτους τους μαγνητες που εχουν γενικα τετοια προβληματα... οποτε κατι αλλο φταιει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου