Προς το περιεχόμενο

Studio CASE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιποοον!! Να μαι παλι να σας πρηξω με τις ερωτησεις μου. Αυτη τη φορα θελω να μου περιγραψει καποιος εντελως απλα, τον απαραιτητο εξοπλισμο που πρεπει να αγορασω ωστε να κανω καποιες δικες μου παραγωγες. Εχω το pc μου και τα πληκτρα μου. Βεβαια πρεπει να βαλω ενα καλο σκληρο φανταζομαι, μια καλη καρτα ηχου (εχετε καμια να προτεινετε??) και καλη μνημη.

 

Απο κει και περα τι αλλο θα πρεπει να αγορασω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανεις και ηχογραφησεις???τι πληκτρα εχεις???εχεις καποια ικανοποιητικη βιβλιοθηκη ηχων και synths στο pc σου??γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω παραγωγες σε dance και κυριως house μουσικη. Κοινως φωνητικα δε θα χρησιμοποιησω για μικροφωνα.

 

Εχω ενα pc Pentium 4, 3 Ghz, 512 mb DDR DIM

 

προσφατα μου ηρθε και το YAMAHA motif ES8

 

Για πειτε λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ.... οχι! Εχω μονο το ηχοσυστημα στο σαλονι το οποιο αποτελειται απο εναν ΥΑΜΑΗΑ 7χ120 watt και 2 B&W ηχεια.

 

Πρεπει να παρω καποια μονιτορς ετσι? αυτοενισχυομενα φανταζομαι κανουν. Δε πρεπει ομως πρωτα να αγορασω τη καρτα ηχου μου? Exω μια παλια YAMAHA waveforce 192 digital αλλα προφανως πρεπει να παρω καποια σοβαρη οπως καποια RME.

 

Για συνεχειστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλεις παραπανω μνημη στο pc(2 gb ειναι καλα).

Να βαλεις μια καλη καρτα ηχου(ψαξε στα θεματα του forum). Θα σου προτεινα να βαλεις σε καρτα το πρωτοκολο mlan της yamaha ωστε να εχεις το motif σαν καρτα ηχου.

http://www.noiz.gr/posts1864-40.html&sid=39ae137ed2eae73a5cd5aff42db00ecb

 

Ακομη θελεις ενα καλο set μονιτορ ηχειων(και αυτο εχει αναλυθει πληρως στο forum).

Απο εκει και περα με το motif, ενα καλο sequencer και plug ins πιστευω οτι θα δουλεψεις μια χαρα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opote sthn ousia thelw:

1) Aykshsh ths mnhmhs mou se 2 gb. Alitheia giati?

 

2) Ena megalo sklhro disko

 

3) Mia karta hxou

 

4) sequencer. Poio tha mou proteinate?

 

5) plugins. Pou tha ta vrw ayta?? fantazomai einai prostheta programmata-efe pou rythmizontai mesa apo to sequencer

 

6) monitor. Na koitaksw gia aytoenisxyomena h thelei aparaithta enisxyth h ypothesi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οταν θα αρχισεις να δουλευεις πολλα plug ins και εφε μαζι τοτε οσο περισοτερο μνημη εχεις τοσο το καλυτερο.

Θα σου ελεγα να κραταγες τον σκληρο που εχεις εαν ειναι 40 gb και πανω, για να εχεις τα windows και ολα τα προγραμματα και να βαλεις εναν δευτερο απο 200 gb και πανω στον οποιο θα εχεις οτι αφορα data τραγουδιων και ηχων.

Στο θεμα sequencer περι ορεξεως ..... Εγω δουλευεω το Sonar και δεν το αλλαζω με τιποτα.

Τα plug ins ειναι οργανα και εφε τα οποια τρεχουν η μονα τους η μεσω του sequencer και προσθετουν αλογα στην μηχανη μας(τωρα που θα τα βρεις.... υπαρχουν original και πειρ..... ψαξε και θα βρεις οτιδηποτε θες, αλλα παιρνε με μετρο γιατι και αυτα ειναι μουσικα οργανα και καλο ειναι να μαθαινουμε καποιο και οχι να χρησιμοποιουμε μονο τα preset).

Θα παρεις αυτοενισχυομενα(κοιταξε μεσα στα θεματα του recoding και θα βρεις πολλα για monitor).

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε KOTS, δεν προσέχεις τι σου προτείνουν οι άλλοι φίλοι. Όλοι σου λένε ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να πάρεις είναι μόνιτορς και εσύ όλο και γυρνάς τη συζήτηση σε... αναβαθμίσεις του υπολογιστή σου.

 

Μόνιτορς λέμε, και τα καλά μόνιτορς είναι ακριβά.

 

¶σε τη κάρτα ήχου και τις μνήμες και όλα αυτά τα κολοκύθια - θα χρειαστούν, αλλά όχι πριν λυθεί το πρόβλημα του να ακούς σωστότερα. Μετά βλέπουμε, εκτός αν είσαι άμεσα έτοιμος να δώσεις πολλά χρήματα.

 

Είπες ότι θες να κάνεις παραγωγές, οπότε (άντε άλλη μία), θες άμεσα ΜΟΝΙΤΟΡΣ !!!! Όποια κάρτα ήχου και να έχεις τώρα και όποια και να πάρεις δεν θα τις ακούσεις ποτέ με το στερεοφωνικό του σαλονιού.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου