Προς το περιεχόμενο

Μουσικός υπολογιστής για χρήση με Ableton Live


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένας υπολογιστής για να σηκώνει άνετα το live 8 σε συνδυασμό με κάποια plugins και ίσως το reason(μέσω rewire). Ασχολούμαι πρωτίστως με audio ηχογραφήσεις και σπανίως με samples.

 

Ρωτώ λοιπόν αν με κάτι τέτοιο θα κάνω την δουλειά μου:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912151

 

Πώς το βλέπετε? Ποια χαρακτηριστικά του θα αλλάζατε και ποια θα κρατούσατε? Ρωτώ για το συγκεκριμένο διότι δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ πάνω απ’ τα 700 ευρώ. Φυσικά, αν δεν γίνεται δουλειά σ’ αυτά τα χρήματα, θα αναβάλω την αγορά.

 

Επίσης, υπάρχει κάποιος που δουλεύει το live σε mac? Αν ναι, έχει κάποιες παρατηρήσεις να κάνει σχετικά με τη συνεργασία του προγράμματος με mac σε σύγκριση με τη λειτουργία του σε pc?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα έβαζα ένα τροφοδοτικό της προκοπής, ένα WD ή Seagate σκληρό, μνήμες της προκοπής ξέρω γω ocz ή κάτι τέτοιο, και ίσως κάποιο καλό cooler. Για να εξισορροπίσεις την τιμή, μπορείς να βάλεις μια 430 geforce, που είναι μια χαρά για audio, ίσως και για κάνα Pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβαζα ένα τροφοδοτικό της προκοπής, ένα WD ή Seagate σκληρό, μνήμες της προκοπής ξέρω γω ocz ή κάτι τέτοιο, και ίσως κάποιο καλό cooler. Για να εξισορροπίσεις την τιμή, μπορείς να βάλεις μια 430 geforce, που είναι μια χαρά για audio, ίσως και για κάνα Pro. 

 

Θενκ γιου!

Αρχίζω υπολογισμούς!

(με το pro, τι κερδίζω επί της ουσίας?)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ατέλειωτες ώρες διασκέδασης

 

Νόμιζα ότι εννοούσες/πρότεινες τα windows 7 pro. :)

 

Βασικά, κάρτα ήχου έχεις? ???

 

Ναι έχω.

Το μηχάνημα(πύργος) με ενδιαφέρει μόνο.

Ο υπολογιστής μου είναι αρχαίος, έχω καιρό να ασχοληθώ με αναβαθμίσεις κτλ., γι αυτό ζητάω γνώμες.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματια και σε αυτό!

 

http://www.pcmajor.gr/el/products?page=shop.product_details&flypage=flypage2.tpl&product_id=1901

 

Καλό ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε kostri!

Γνώμη μου είναι πως το μηχάνημα που μας είπες είναι υπέρ-αρκέτο όχι μόνο για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις, αλλά και για να παίξεις άνετα το Pro που σου πρότεινε ο φίλος manosx.

 

Έχει πολύ μεγάλη επεξεργαστική ισχύ, μια αξιοπρεπέστατη επώνυμη μητρική κάρτα, άπλετο αποθηκευτικό χώρο και επαρκή μνήμη RAM.

 

Υπάρχει μια ασυμφωνία στα χαρακτηριστικά που περιγράφει το eshop όσον αφορά τη μητρική κάρτα. Δεν ξέρω αν είναι NVIDIA όπως γράφει στην εισαγωγή ή ATI όπως γράφει παρακάτω στα χαρακτηριστικά..! Όπως και να χει μια χαρά είναι.

 

Τέλος αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να προσέξεις κατα πόσο είναι θορυβώδης με το τροφοδοτικό αυτό (των 600ων Watt)- είναι κάτι που θα σε απασχολήσει αν ηχογραφείς μικρόφωνα στοον ίδιο χώρο...

 

Κατα τ'άλλα, γνώμη μου πάντα, ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΨΗΤΟ!!!

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι πολλά μου φαίνονται εμένα :(  (γιατί ψάχνομαι και εγώ για ενα πύργο)

 

αν μας απασχολει μονο η χρηση του για ηχογραφηση (ουτε παιχνιδια, ουτε ταινίες, ουτε τιποτα εκτος απο cubase, vst's, klp) και υπάρχει και εξωτερική καρτα ήχου, παίζει τιποτα ποιο κάτω..... κάτω ......κάτω?

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματια και σε αυτό!

http://www.pcmajor.gr/el/products?page=shop.product_details&flypage=flypage2.tpl&product_id=1901

Καλό ψάξιμο!

ενδιαφέρον!

 

Πάντως αν κινηθείς προς e-shop μπορείς να τους πεις κανα δυο πράγματα όπως πχ να είναι αθόρυβο το τροφοδοτικό και να βάλεις μια καλή ψύκτρα(σχεδόν αθόρυβη) επεξεργαστή και θα σε προτείνουν κάτι ανάλογο...

 

πάλι πολλά μου φαίνονται εμένα :(  (γιατί ψάχνομαι και εγώ για ενα πύργο)

 

αν μας απασχολει μονο η χρηση του για ηχογραφηση (ουτε παιχνιδια, ουτε ταινίες, ουτε τιποτα εκτος απο cubase, vst's, klp) και υπάρχει και εξωτερική καρτα ήχου, παίζει τιποτα ποιο κάτω..... κάτω ......κάτω?

Ένα απλό δυπύρινο με onboard κάρτα γραφικών στη motherboard και 2g ram ηχογράφηση αρκεί...με 350Ε είσαι κομπλέ...όμως αναφέρεις vst's και εξαρτάται τι θες να του φορτώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου