Προς το περιεχόμενο

Μουσικός υπολογιστής για χρήση με Ableton Live


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι core2duo ήταν ένα άλμα στην εξέλιξη των cpus, τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και από θερμική συμπεριφορά.

 

Το αντίστοιχο σημερινό cpu είναι το i3 με μια βελτίωση των επιδόσεων της τάξης του 30%

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με ένα laptop του 2003, εκεί μιλάμε για διαφορά 700- 800%

 

Παρόλα αυτά, ακόμα και έτσι υπάρχουν κάποια θεόβαρα plug in, π.χ. omnisphere, που θα το γονατίσουν το διπύρηνο. Όχι γιατί δεν θα σηκωθούν, αλλά γιατί θα καβατζώσουν όλο το processing power για την πάρτη τους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και από εμένα, το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα πολύ γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο τον τελευταίο καιρό για μουσικό pc, εγώ δουλεύω cubase και χρησιμοποιώ κυρίως vsti για την παραγωγή και άντε καμία ηχογραφημένη κιθάρα και καμία φωνή.

 

Είχα περάσει από την pcmajor γιατί και εμένα μου φαινόταν ενδιαφέρον, αν και λίγο τσιμπιμένα στην τιμή. Η αλήθεια είναι πως τα παιδιά εκεί με ψιλοέπεισαν γιατί ως ψιλοάσχετος με τα πισιά καταρχήν μου εξήγησαν πως στήνουν το pc για να δουλεύει καλά με το cubase (μου έκαναν και επίδειξη σε ένα pc που είχαν εκεί στημένο) και μου εγγυήθηκαν την απόλυτη συμβατότητα με τα προγράμματα-περιφερειακά μου, πράγμα που για εμένα είναι πολύ σημαντικό γιατί στο παρελθόν είχα απίστευτα προβλήματα. Τώρα σε ότι αφορά την τιμή εκτός από το ότι έχει σαν στάνταρ το έξτα πακέτο support που έχουν που είναι +50€ νομίζω και εγώ το είχα βγάλει, μου έκαναν και μια έκπτωση της τάξης του 5-10% και μου είπαν πως αν πάρω και την κάρτα ήχου μου από εκεί θα μου κάνουν και έξτρα έκπτωση.

 

Γενικά έχω ψηθεί :D αλλά υπάρχει κανείς που να έχει αγοράσει από εκεί να μας πει τπτ παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει πολλά απ’αυτά που γράφεις και όντως βοηθούν την κατάσταση.

 

Δεν λύνουν όμως το(δικό μου, τουλάχιστον) πρόβλημα. Ξέρω πως είναι ψιλοεφικτό να γράψω αυτά που έχω στο μυαλό μου με το μηχάνημα που έχω τώρα αλλά θα πρέπει να ξέρω πως για να ανοίξει ένα project θα του πάρει περί τα 5 λεπτά(δεν υπερβάλλω), θα κάνω συνέχεια freeze/unfreeze τα tracks, το cpu meter θα βαράει κόκκινο συνέχεια με τα γνωστά επακόλουθα κτλ.

 

Φυσικά και έχεις δίκιο, και εννοείται πως είσαι 110% δικαιολογημένος και όντως χρειάζεσαι κάτι δυνατό που να λειτουργεί απροβλημάτιστα, και όπως αναφέρθηκε είναι και μια επένδυση που όσο πιο σύγχρονος είναι ο εξοπλισμός που θα προμηθευτείς, τόσο περισσότερο θα διατηρηθεί ισχυρός σε βάθος χρόνου στον σημερινό τεχνολογικό αγώνα δρόμου.

 

@manos: Oμολογώ πως αυτό που γράφεις δεν το έχω κάνει, αλλά επειδή δεν το χρειάζομαι. Όταν χρειάζομαι κάποιο καλό συνθ ή βάζω το Novation μου με real time χειρισμό παραμέτρων από το λάπτοπ με midi ή χρησιμοποιώ κάποιο από τα φανταστικά συνθ του Reason, όπως πχ. το εκπληκτικό Thor, με rewire στο Cubase 3 (δεν χρειάζομαι νεότερο), που όπως σημείωσα λειτουργεί απροβλημάτιστα. Ένα ολόκληρο νέο πρόγραμμα rewired ίσως μάλιστα να έχει μεγαλύτερο φόρτο από ένα VST, και ίσως να περίμενες πως θα τον κλατάρει, n'est ce pas?  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι core2duo ήταν ένα άλμα στην εξέλιξη των cpus, τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και από θερμική συμπεριφορά.

 

Το αντίστοιχο σημερινό cpu είναι το i3 με μια βελτίωση των επιδόσεων της τάξης του 30%

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με ένα laptop του 2003, εκεί μιλάμε για διαφορά 700- 800%

Έχεις δίκιο σε αυτό το σημείο και γνωρίζω πόσο μεγάλο άλμα έκαναν οι επεξεργαστές από τη στιγμή που βγήκαν οι Core 2 Duo, όπως γνωρίζω και πόσο "λίγο" είναι ένα laptop του 2003 εν έτει 2011 (το '10 το φάγαμε πλέον).

 

Το point μου είναι ότι αν ένα μηχάνημα πενταετίας αντέχει ακόμα σε δουλειές που θεωρούνται βαριές, ένα μέσο μηχάνημα του σήμερα (κόστους γύρω στα 500-600 ευρώ) θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχεις δίκιο, και εννοείται πως είσαι 110% δικαιολογημένος και όντως χρειάζεσαι κάτι δυνατό που να λειτουργεί απροβλημάτιστα, και όπως αναφέρθηκε είναι και μια επένδυση που όσο πιο σύγχρονος είναι ο εξοπλισμός που θα προμηθευτείς, τόσο περισσότερο θα διατηρηθεί ισχυρός σε βάθος χρόνου στον σημερινό τεχνολογικό αγώνα δρόμου.

Αυτός ο αγώνας δρόμου είναι που με έχει κάνει να μην ασχολούμαι τόσο ενεργά πια με το άθλημα. Πιο πιτσιρικάς ήξερα τα πάντα. Τώρα ανάθεμα κι αν μπορώ να φορέσω μια μνήμη. Ξέρω πως είναι λάθος αντιμετώπιση και πως πρέπει κανείς να έχει άνεση με το τεχνικό κομμάτι του υπολογιστή αν τον χρησιμοποιεί για ηχογραφήσεις αλλά δεν μπορώ να χωνέψω το γεγονός ότι κάθε 5-6 χρόνια οι υπολογιστές είναι λίγο πολύ άχρηστοι. Είναι μια μορφή καταναλωτισμού που με χαλάει.

Μήπως έχει δίκιο ο Albini που δεν αποχωρίζεται τις μπομπίνες του? ;D

Συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος, απλώς αυτό που έγραψες με απασχολεί πολύ.

 

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το point μου είναι ότι αν ένα μηχάνημα πενταετίας αντέχει ακόμα σε δουλειές που θεωρούνται βαριές, ένα μέσο μηχάνημα του σήμερα (κόστους γύρω στα 500-600 ευρώ) θα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. ;)

 

Συμφωνώ, αλλά με την προϋπόθεση ότι το software δεν θα περιλαμβάνει cpu hogs σαν το omnisphere.

Ένα ολόκληρο νέο πρόγραμμα rewired ίσως μάλιστα να έχει μεγαλύτερο φόρτο από ένα VST, και ίσως να περίμενες πως θα τον κλατάρει, n'est ce pas?  ;)

 

Mais non! Πιστεύω ότι μια ενορχήστρωση του... Hans Zimmer στο reason, ισούται σε cpu power με μια... νότα του Fusor! Μιλάμε για κτήνος κατανάλωσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου