Προς το περιεχόμενο

Γιατί τρίζουν οι 2 τελευταίες χορδές στην κιθάρα μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Πρόκειται για μια epi LP custom αγοραμένη λιγότερο από ένα χρόνο πριν. Είχα καιρό να την πιάσω (ανήκει στον αδερφό μου) και διαπίστωσα ένα ενοχλητικό τρίξιμο στις σι και μι.

 

  Βέβαια το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω μάλλον είναι να την πάω σε κάποιο αρμόδιο, αλλά είπα να απευθυνθώ πρώτα και εδώ, λόγω έλλειψης εμπειρίας πάνω σε θέματα set-up κ.τ.λ. Αλλά ρε παιδιά συγνώμη είναι φυσικό καινούργια κιθάρα να μου κάνει τέτοια χουνέρια τώρα  ???

 

  Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να γυρίσω λίγο την (κάτω) βίδα κάτω από τη γέφυρα ώστε να σηκωθούν λίγο οι χορδές και έχω την εντύπωση ότι εξάλειψα το τρίξιμο στη σι (ελεύθερη, γιατί στα 5-6 πρώτα τάστα το πρόβλημα παραμένει) αλλά στη μι πάλι χάλια, τόσο ελεύθερη όσο και στα πρώτα 5-6 τάστα.

 

  Δεν περιμένω βέβαια να μου την διορθώσετε μέσω φόρουμ αλίμονο...όπως είπα θα την πάρω σε κάποιον ειδικό, απλά είναι φυσικό να έχω τέτοιο θέμα? Παραθέτω 3 φωτο, 1 του nut και 2 της γέφυρας.Δεν ξέρω αν βοηθάνε...Ευχαριστώ.

 

C:\Documents and Settings\George\My Documents\LEROS

 

C:\Documents and Settings\George\My Documents\LEROS

 

C:\Documents and Settings\George\My Documents\LEROS

 

1935177091_0396.thumb.jpg.438f6eb218b68d282962233bff922f64.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του κουτιου μπορει να ειναι και να τριζουν οχι μονο η σι και η μι αλλα ολες! Βασικα δεν  ειναι προβλημα  αν το τριξιμο δεν το ακους απο τον ενισχυτη η δεν προκαλει σβησιμο της νοτας.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του κουτιου μπορει να ειναι και να τριζουν οχι μονο η σι και η μι αλλα ολες! Βασικα δεν  ειναι προβλημα  αν το τριξιμο δεν το ακους απο τον ενισχυτη η δεν προκαλει σβησιμο της νοτας.

 

ακριβώς...προκαλεί σβήσιμο της νότας όταν παίζω με ενισχυτή. Και δεν νομίζω όταν την πρωτοέπαιξα όταν ήταν καινούργια αλλά και άλλες φορές να έτριζε οποιαδήποτε χορδή και να μην το είχα προσέξει...

 

παραθέτω επι την ευκαιρία και το nut (ΑΝ βοηθάνε καθόλου οι εικόνες)

 

1127979211_0394.thumb.jpg.8217f3f46f39d548a137b773068badfa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις εικονες εγω τουλαχιστον δεν μπορω να καταλαβω κατι. Παντως μην ανησυχεις ειναι συνηθισμενα προβληματα που λυνονται ευκολα. Σετ απ θελει και ισως και φαγωμα σε καποια ταστα. Ενας τεχνικος θα σου λυσει το θεμα

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορεί να είναι, απο ένα τάστο που πετάχτηκε και τρίζει μέχρι βέργα, γέφυρα, nut κλπ.

Που εδρεύεις?

Όλο και κάποιος καλός μάστορας θα υπάρχει κοντά σου.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cklockwise την βίδα της γέφυρας όχι πολύ μέχρι να διορθωθεί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραμαστηκα με τη βίδα της γέφυρας χωρία αποτέλεσμα, αλλά μάλλον δεν αξίζει να χαραμίζω άλλο χρόνο εφόσον θα την πάρω σε μάστορα.

 

WilliamSats στο ίδιο μέρος εδρεύουμε...δηλαδή άμα φταίει βέργα = την γαμ&*σαμε ?

 

Τέλος πάντων το θέμα είναι να μην είναι τίποτα σοβαρό - πάντως ψιλοαπαράδεκτο για σχεδόν ενός χρόνου όργανο να μου κάνει τέτοια χουνέρια,α ρε, το γκιμπσονάκι το καημένο μια ζωή το είχα και με σπασμένο headstock και δεν μου έτριξε ποτέ...  ;D

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να ειναι, κιθαρα ειναι θα φτιαχτει δεν ειναι κατι σοβαρο ετσι κι αλλιως  :)

 

Παντως σου ξαναλεω οτι δε εχει σχεση με το ποσο καινουριο ειναι ενα οργανο αλλα ποσο καλα ειναι σεταρισμενο και απο ποτε εχει να σεταριστει.

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις,ενα απλο σετ απ και θα γινει μια χαρα η κιθαρα σου.

 

Σκεψου και εμας με τις φεντερ που τις παμε στον μαστορα αν ΔΕΝ τριζουν γιατι νομζουμε οτι χαλασαν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου