Προς το περιεχόμενο

Παράνομα διόδια, Ηeavy Metal και Σάββας Κωφίδης ! ! !


Starter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καμία αξία αν ο Χ "κερδίζει" τον Ψ σε μια αυθαίρετη διαβάθμιση ανομίας και έλλειψης ηθικής για εμάς τους υπόλοιπους, εκτός για την θεωρητική συζήτηση και για την νομική επιστήμη;

 

Προσωπικά, ποσώς με ενδιαφέρει αν ο διεφθαρμένος γιατρός είναι "χειρότερος" από τον χρηματιστηριακό κερδοσκόπο. Και οι δύο πρέπει να αναγνωρίζονται και να αντιμετωπίζονται κατάλληλα από τον νόμο. Και οι δύο είναι πληγή, καρκίνωμα και η απομάκρυνσή τους από το κοινωνικό σύνολο (φυλάκιση) είναι το μόνο που με νοιάζει ή έστω η με κάποιο τρόπο υποδειγματική τους τιμωρία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στην καθημερινή πολιτικολογία απο τα μέσα τα τελευταία 10 χρόνια. Δυστυχώς όσο μιλάνε κατα του κράτους, ταυτόχρονα προσλαμβάνουν κομματικά μέλη με κάθε τρόπο.

Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Όσοι ωρύονται κατά του κράτους είναι συχνά ακριβώς οι ίδιοι που το καταστρέφουν απομυζώντας παράνομα(ή τουλάχιστον ανήθικα) κάθε είδους πόρους από αυτό. Το ότι το κράτος είναι «ο μεγάλος ασθενής» που πρέπει να πεθάνει για να ξεμπερδεύουμε  προβάλλεται απ’ τα ισχυρά ΜΜΕ ως η μεγάλη αλήθεια ενώ στην ουσία αντανακλά απλώς κάποια συμφέροντα.

 

Δεν υπάρχει πολιτισμένη χώρα στην ηπειρωτική Ευρώπη της οποίας το κράτος να μην είναι ισχυρό. Η Ελλάδα πιάνεται εξ απήνης προσπαθώντας να αντιμετωπίσει πράγματα(κρίσιμες ιδιωτικοποιήσεις, αλλαγές στην νομοθεσία σε νευραλγικούς τομείς κτλ.) που δεν μπορεί να διαχειριστεί διότι δεν αρκετά ισχυρή.

 

Τα μπερδεύεις λίγο. Και ο γιατρός λαδώνεται σαν μελος της κρατικής μηχανής και της ανεπάρκειας της σε όλα τα επίπεδα. Το πόσα μπορεί να πάρει ο ένας σε σχέση με τον άλλο είναι άλλο θέμα, αφού μη ξεχνάς πως ο γιατρός τα ζητά από αυτόν που τα'χει δεν τα'χει, πρέπει να τα δώσει αφου βρίσκεται στο κρεββάτι του πόνου (τον όρκο του Ιπποκράτη μου μέσα...). Ο "ομόλογας" είναι σε καλύτερο ηθικό επίπεδο...  ::) Τι να πεις... :'(

Θέτεις το θέμα σε ηθική βάση και ειλικρινά πολύ αμφιβάλλω για το αν ισχύει αυτό που λες. Πάντως, εγώ αναφέρθηκα μόνο σε επίπεδο ζημίας για το κράτος. Σ’ αυτό το επίπεδο νομίζω πως υπάρχει μεγάλη διαφορά(μετρήσιμη, αν μη τι άλλο) από περίπτωση σε περίπτωση.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Είναι; Ο γιατρός που παίρνει 500 ευρώ (σόρρυ δεν ξέρω τις ταρίφες) είναι χειρότερος από το λαμόγιο που κατασπατάλησε/έφαγε 1 δισ. ευρώ από τα οποία τα 200 εκατ. (όλα τα ποσά υποθετικά) θα πήγαιναν στα νοσοκομεία; Δεν είναι. Δλδ ο Γερμανός στρατιώτης του Β' Π.Π. που σκότωσε δέκα συμμάχους είναι σε χειρότερη ηθική θέση από τον Γκέρινγκ που δεν σκότωσε κανέναν (λέμε τώρα);

Αυτά είναι φιλοσοφικά ερωτήματα και γι αυτό υπάρχουν και οι σχετικές "φατσούλες" έκφρασης.Το πόση ζημιά κάνει η μια ή άλλη ενέργεια είναι αρμόδιο ένα δικαστήριο μόνο να την κρίνει. Η ζημιά λοιπόν καλό είναι να μη γίνεται για να μη καταλήγουμε να τη μετράμε ποσοτικά. Το λίγο έγκυος δεν υπάρχει. Άλλοθι όμως μπορεί να δημιουργηθεί για την ισορροπία της ανθρωπότητας.

 

Το ότι το κράτος είναι «ο μεγάλος ασθενής» που πρέπει να πεθάνει για να ξεμπερδεύουμε  προβάλλεται απ’ τα ισχυρά ΜΜΕ ως η μεγάλη αλήθεια ενώ στην ουσία αντανακλά απλώς κάποια συμφέροντα.
Αν και συμφωνούμε... στα κόκκινα σε έχασα μιας και αποτελεί hearsay (αστήριχτη διάδοση) και δεν στοιχειοθετείται. Κομματικά ίσως...

Για κοίτα ποιοι είναι στους δρόμους αυτές τις μέρες. Μάλλον δεν ξέρεις πόσο δυνατό συνδικαλιστικό όργανο έχουν οι εργαζόμενοι στα "ισχυρά ΜΜΕ".

Δεν υπάρχει πολιτισμένη χώρα στην ηπειρωτική Ευρώπη της οποίας το κράτος να μην είναι ισχυρό.
Γενικεύσεις... Ισορροπία ίσως.

 

Το θέμα είναι... πόσο μπορούμε να σκεφτούμε ψύχραιμα και ακέραια, χωρίς "ιδεολογικές" (κομματικές) ντιρεκτίβες. Για το κοινό καλό. Οχι μόνο αυτό της μίας "τάξης".

 

 

ΥΓ - Παρασυρόμαστε σε πολιτικολογίες (ευτυχώς κόσμιες) για πέναλτι ποδοσφαιριστή...

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο μαλι...μονος του το φτιαχνει η παει μαζι με τον..Μπαμπακουλα στο κομμωτηριο? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνούμε... στα κόκκινα σε έχασα μιας και αποτελεί hearsay (αστήριχτη διάδοση) και δεν στοιχειοθετείται. Κομματικά ίσως...

 

Έχω την αίσθηση πως υπονοείς ότι μιλάω κομματικά(και μάλιστα με ντιρεκτίβες). Δεν ισχύει. Η τραγική κατάσταση της ανεξαρτησίας των ΜΜΕ στην Ελλάδα δεν είναι διάδοση. Αρκεί να δεις τα ιρλανδικά ΜΜΕ αυτές τις μέρες και οι συγκρίσεις θα έρθουν μόνες τους. 

 

Γενικεύσεις... Ισορροπία ίσως.

 

Δεν νομίζω πως γενικεύω. Αυτή είναι η κατάσταση, στο μέτρο που μπορώ να την γνωρίζω, στις ισχυρές χώρες της ηπειρωτικής Ευρώπης.

 

ΥΓ - Παρασυρόμαστε σε πολιτικολογίες (ευτυχώς κόσμιες) για πέναλτι ποδοσφαιριστή...

 

Οκ,  σταματώ λοιπόν. 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτηση αλλά επιτρέψτε μου παρακαλώ να κάνω μια μικρή παρένθεση με αφορμή:

 

Όσο για τον Σάββα.... μπάλα έπαιζε... δεν είναι και κανένας ογκόλιθος της διανόησης.
 

 

και να διαφωνήσω παραθέτοντας:

 

 

 

 

Ζητώ συγγνώμη για τη διακοπή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λίγο έγκυος δεν υπάρχει. Άλλοθι όμως μπορεί να δημιουργηθεί για την ισορροπία της ανθρωπότητας.

Και όμως υπάρχει. Η διαφθορά - αν μιλάμε ακόμα για αυτή - υφίσταται σε ΟΛΕΣ τις χώρες του πλανήτη. Δεν μπορούμε συνεπώς να μιλάμε για μη-διαφθορά. Είναι εργαστηριακή συνθήκη αυτή και δεν απαντάται στη φύση. Αλλά προτιμώ να έχω την ελάχιστη διαφθορά της Νορβηγίας παρά την απόλυτη διαφθορά οποιασδήποτε χώρας της Υποσαχάριας Αφρικής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο μαλι...μονος του το φτιαχνει η παει μαζι με τον..Μπαμπακουλα στο κομμωτηριο? ;D ;D

 

Είναι ποντιακό μαλλί, φίλος. Ένα πράμα όλο μαζί. Ενιαίο. :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ την αποψή μου για το θέμα των διοδίων. Ναι δυστυχώς το κρατος δεν (θελει) μπορει να φτιάξει σωστούς δρόμους και τους αναθέτει σε εταιρίες. Εγώ γιατι να πληρώσω πχ. τόκους στην τράπεζα για το δανειο μου που έτοιμαζεται και θα το πάρω σε λίγα χρόνια.? Γιατι? Πάρτε για παράδειγμα την Αττική οδό. Εξαιρετικός δρομος με ποιότητα ασφάλεια και υποστήριξη και σου λέει τα διόδια κοστίζουν τόσα. Και από τοτε που τελείωσε και δόθηκε στην κυκλοφορία τον χρησιμοποιώ και πληρωνω κανονικά χωρις να δυσανασχετώ.

Αλλα την γ@3$%^%η την Πατρών για ποιο λόγο πρέπει να την πληρώνω χρυσή κάθε φορά μέχρι να φτιαχτει? Δηλαδή εγώ πρέπει να χρηματοδοτώ την εταιρία του καθένα που θέλει να αναλλάβει να μου παρέχει ένα έργο πριν καν το τελειώσει? Μιλάμε για ξεφτίλα, αν δεν έχεις λεφτά να ολοκληρώσεις το έργο μην το αναλαμβάνεις , αστο σε κάποιον άλλο. Πραγματικά μου φαίνεται τόσο τραγικό όσο το να ζητούσε η κατασκευαστική της Γεφυρας Ριου - Αντιριου να πληρώνουμε χαράτσι ένα 10ευρο πάνω κάθε φορά που παίρναμε το φέρυ ένω αυτή είχε ρίξει μόλις μια κολώνα στο νερό και ήθελε χρόνια ακόμα για να τελειώσει το έργο. Και πληρώνω και κολάω πόση ώρα στην κίνηση και όταν δεν έχει κίνηση τρεμει το φυλλοκάρδι μου για το αν θα φτάσω σώος και αβλαβής στον προορισμό μου. Ελεος πια.

Οπότε εγώ είμαι υπέρ στην συγκεκριμένη κίνηση εκεί που πρέπει.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη αυτή συζήτηση περί ηθικής ξεκινάει από λάθος βάση. Δεν υπάρχει ένα στάνταρ "σετ ηθικής", το οποίο κάποιοι "κακοί άνθρωποι" αγνοούν. Υπάρχει μόνο ο εγωισμός ως κίνητρο του ανθρώπου, και ο φόβος του για τις επιπτώσεις των πράξεών του.

 

Οι χειρότεροι όλων δεν είναι αυτοί που απαιτούν διόδια ή φακελάκια. Οι χειρότεροι όλων είναι αυτοί που, παρότι καταστρέφουν παντελώς τον πλανήτη, συνεχίζουν να οδηγούν τα μηχανήματα ακρωτηριασμού και θανάτου. Με άλλα λόγια, όλοι οι άνθρωποι είναι για πέταμα.

 

Αν υπήρχαν αστυνομικοί για ανάσχεση του free pass στα διόδια, δε θα πέρναγε ΚΑΝΕΙΣ. Τώρα βρίσκουν και κάνουν. Το ίδιο και στα νοσοκομεία, το ίδιο και παντού. Η βασική αποστολή του κράτους είναι να είναι ο μπαμπούλας, για να μας προστατεύει από τον ίδιο μας τον εαυτό. Το ελληνικό κράτος φυσικά είναι λιγότερο μπαμπούλας και από τους πειρατές του Αστερίξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου