Προς το περιεχόμενο

Το δικό μας studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα νοιζάδες

 

'Εχω μια μπάντα εδώ και κάποιο καιρό και σκεφτόμαστε να διαμορφώσουμε ένα μικρό χώρο για να κάνουμε πρόβες.

 

'Υστερα από μια μικρή έρευνα που έκανα διαπύστωσα ότι και μέσω των αγγελιών και με κάποια tricks μπορούμε να κατεβάσουμε πολύ το κόστος.

 

Αρχικά χρειαζόμαστε τα drums όπου θα είναι προσωπική δουλειά δικιά μου.

 

Τώρα για κονσόλα. Σκεφτόμαστε να πάρουμε έναν μείκτη και να συνδέουμε εκεί τα 2 μικρόφων και τις κιθάρες και το μπάσσο μέσω κάποιου προενισχυτή. Και θα συνδέσουμε και 2-4 ηχεία ως output. 'Εχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη που μέσα από την εμπειρία σας σας ευχαρίστησε?

 

'Οσο αφορά την ηχομόνωση αυτό που λέμε να κάνουμε είναι πανελς ρικοφον από το θωμά. Μίας και μας ενδιαφέρει περισσότερο η ποιότητα του ήχου μέσα στην αίθουσα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη λύση ή οτιδήποτε άλλο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φυσικά Drums δεν υπάρχει περίπτωση να μονώσεις σωστά τον χώρο μόνο με μερικά ρικοφον πανελς. Αν μιλάμε για μονοκατοικία τότε αλλάζει το πράγμα.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρικοφόν θα βάλω...λογικά για υπόγειο μιλάμε δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο...ακόμα ψαχνώμαστε

Δεν έχει σημασία αν είναι υπόγειο (εκτός αν δεν μένει κανείς στο κτήριο...). Το ρικοφόν δεν είναι ηχομονωτικό. Τα φυσικά τύμπανα μπορεί να ακούγονται και μέχρι τον 5ο, ειδικά οι χαμηλές τους συχνότητες. Κάνε ένα search γιατί το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, και ξαναδείτε το.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι δεν ειναι ηχομονωτικο αλλωστε το ανεφερα στο πρωτο ποστ ... θελουμε καλη ποιοτητα ηχου...εγω στην αποθηκη που εχω τα τυμπανα μου εχω τουσ 3 τοιχους με ρικοφον και εγω βολευτει και με το ζορι ακουγεται στη σκαλα του 2ου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου