Προς το περιεχόμενο

Σκευρωμένο μπράτσο σε παλιά κλασική κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ο τιτλος τα λεει ολα.... την αφησα στο κουνιαδακι μου να χει μια κιθαρα να παιζει κι ο αχαϊρευτος ;D την παρατησε κανα χρονο ΧΥΜΑ εντελως χωρις καν να τη βαλει σε μια μαλακη θηκη,ακουμπισμενη με το μανικι της πανω στο μπρατσο μιας πολυθρονας.... Σε εξοχικο που το χειμωνα δεν παταει κανεις και ειναι τιγκα στην υγρασια! Δε συζηταμε για σκόνη που ειχε πανω(ενα δαχτυλο κυριολεκτικα)..... Χώρια που της έβαλε μια ΛΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ!!! :o Ντάξ, δεν εχει γινει εντελως τοξο αλλα οσο να φαλτσαρει αρκετα,ειδικα απο το 5ο - 6ο ταστο και μετα....

 

  Δεν ειμαι για να δινω πολλα φραγκα γι αυτη την κιθαρα,ειναι η πρωτη μου και τη θελω για συναισθηματικους λογους κυριως.... Αλλα οπως ειναι δεν κανει ουτε για τις παραλιες! Τι λετε να κανω?

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κλασσικες κιθαρες τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο στις ηλεκτρικες καθως δεν εχουν βεργα μεσα ωστε να την στρεψεις και να γινει δουλεια... Θελει τηγανισμα... ;D ;D

χρειαζεται εξειδικευμενο μαστορα.... τουλαχιστον εχω δεν ξερω αλλο τροπο... Ρωτα το οικονομακη. θα σου παει καπου στα 65 ευρω ... εγω τοσα εδωσα προσφατα για το ιδιο λογο στην δικη μου κλασικη η οποια απο το 85 δεν ειχε σεταριστει... τωρα ειναι μια χρα...

 

www.enigmagt.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γϊνεται και χωρίς ‘‘τηγάνισμα‘‘ αλλα σίγουρα δεν ειναι απλή δουλεια γιατι πρέπει να βγουν τα τάστα, και αφου ισιώσει το μπράτσο να ξαναμπουν και φυσικά ότι χρειάζεται μια σωστή ταστοδουλεια.

 

Αν η κιθάρα σου ειναι ΠΑΡΑ πολυ φθηνη, δε συμφέρει.

 

Έχεις ξανακάνει παλιότερα ανάλογο θέμα?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γϊνεται και χωρίς ‘‘τηγάνισμα‘‘ αλλα σίγουρα δεν ειναι απλή δουλεια γιατι πρέπει να βγουν τα τάστα, και αφου ισιώσει το μπράτσο να ξαναμπουν και φυσικά ότι χρειάζεται μια σωστή ταστοδουλεια.

 

  Οχι βέβαια,σαφως και δεν συμφέρει..... μάλλον θα την παω σε κανα μαστορα και θα του πω μεχρι 30 ευρά δινω,αλλιως αστο....

 

  Είχα κανει thread για κλασικη κιθάρα,αλλά οχι για αυτη ;D...Αλλα για μια αλλη καλή που έχω.. Επίσης για την ακουστικη καποιες απορίες που είχα,ειχα ανοίξει άλλο θέμα.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Οχι βέβαια,σαφως και δεν συμφέρει..... μάλλον θα την παω σε κανα μαστορα και θα του πω μεχρι 30 ευρά δινω,αλλιως αστο....

 

 

 

φιλε μου δεν γινεται ετσι... εδω 10 ευρω σχεδον εχουν οι χορδες... θα σου χρεωσουν κανονικοτατα το σερβις μιας οποιασδηποτε αλλης κιθαρας... κατω απο 60 ευρω δεν πιστευω οτι θα την γλυτωσεις... αν παραυτα υπαρχει καποιος τσαπατσουλης που δεχτει να παρει το 30αρι τοτε θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για την χαλια δουλεια που θα σου κανει... αν λες οτι ειναι σκευρωμενο το μπρατσο τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα... οχι οτι δεν φτιαχνει αλλα κανενας δεν θα αναλαβει αυτην την δουλεια για 20 ευρω... αν δεν θες να δωσεις λεφτα τοτε κοιτα

 

 

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=4-4_size_classical_guitars&oa=pra

 

απο 33 ευρω του κουτιου... αλλιως αν σε δενει κατι παραπανω με την κιθαρα σου τοτε δωσε τα 50-60 ευρω και κρατα την...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

    Ξεθαβω το thread γιατι βρηκα λυση που δεν κοστισε τιποτα: απλα εβγαλα απο τον καβαλλαρη το ασπρο μακρυ πλαστικο . Οι χορδες ακουμπανε πανω στο... πως το λενε... αυτο που τις δενεις - δεν ξερω αν αυτο λεγεται ο καβαλλαρης,εγω παντως αφαιρεσα μονο το "κοκκαλο"....

 

  Η πλακα ειναι οτι ενω το action χαμηλωσε καμποσο και ηρθε σε ανθρωπινα επιπεδα και η κιθαρα δε φαλτσαρει πια, οι χορδες ΔΕΝ τριζουν καθολου αντιθετα με οτι θα περιμενα! Και χαιρομαι γιατι η κιθαρα πλεον ειναι αξιοπρεπεστατη.... για την παραλια! ;D ;D  Αν εχει καποιος το ιδιο προβλημα ας δοκιμασει το ιδιο,δε χανει τιποτα....

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε.... Αν καταλαβα καλα εβγαλες ολο το saddle. Επομενος να φανταστω πως οι χορδες πατανε απευθειας στο ξυλο?

 

Για χαρα intonation και επισης να περιμενεις να πεις αντιο και στην γεφυρα ολοκληρη σε λιγο καιρο.

 

Υ.Γ Μην δινεις συμβουλες και προτρεπεις να το κανουν και αλλοι σε παρακαλω εφοσσον δεν γνωριζεις καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κατσε,αραξε λιγο.... Πρωτα απ'ολα ξεκαθαρισα οτι προκειται για μια κιθαρα της πλακας. Η οποια και να χαλαγε δεν ειχα να χασω τιποτα,ισα ισα οπως ηταν απλα ΔΕΝ μπορουσες να παιξεις μιας και στο 12ο ταστο το action εφτανε τον 1 ποντο και αντι για μι ακουγες σχεδον φα.

 

  Δευτερον, το saddle το εχω βγαλει εδω και δυο μηνες . Λιγο αφου εγραψα την τελευταια απαντηση(06/12),απλως τωρα θυμηθηκα να κανω post. Το intonation ειναι μια χαρα, και οσο για τη γεφυρα μια χαρα καθεται.... Κι ουτε φαινεται να θελει να φυγει.

 

  Διαβασες ΟΛΟ το thread απο την αρχη? Ξαναλεω οτι προκειται για ΚΙΘΑΡΑ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ στην οποια δε συμφερει να γινει επισκευη. Δεν το εκρυψα απο την αρχη που γραφω, κι επισης ΔΗΛΩΣΑ οτι η αφαιρεση του saddle εγινε στη λογικη "τι εχω να χασω",σημειωνοντας οτι η κιθαρα ειναι ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ και μονο(= της πλακας) ενω ως τωρα δεν ητανε καν για την παραλια αλλα μονο για καυσοξυλο,και ετσι θα παρεμενε.

 

    Αν τωρα καποιος ειναι τοσο βλακας ωστε να μην τα αντιλαμβανεται αυτα και παει και πειραξει οργανο (κι οχι τοξο - κουπι) που σηκωνει κανονικη επισκευη, προφανως δεν του φταιω εγω!  :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου