Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πιατίνια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους... Για να ακούγονται αρμονικά τα διαδοχικά χτυπήματα στα πιατίνια, πρέπει να είναι όλα ίδιας σειράς και εταιρίας, πουχου paiste alpha medium η rock, ή μπορούν να γίνονται διάφοροι συνδυασμοί ανάμεσα σε rock, medium, thin και πάει λέγοντας? Για πείτε ρε μόρτες γιατί αυτά που έχω εγώ ακούγονται ^%#%**^@... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπαρχουν "αυστηροι" κανονες αλλα γενικα "καλο" ειναι τα πιατινια σου να προερχονται απο την ιδια "σχολη"

 

Βασικα ..2 σχολες υπαρχουν...

 

τα χειροποιητα hand hammered πιατινια (τα γνωστα και ως "τουρκικα") τυπου Zildjan,Istanbul,Bosporus,Sabian HH etc τα οποια εχουν γενικα πιο σκοτεινο ηχο

 

τα πιατινια "μηχανης" δηλ. τα PAISTE (αλλα και καποια MEINL, SABIAN AAX etc) τα οποια ειναι πιο brilliant "rock" πιατινια (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν κανουν για ενα καρο ειδη μουσικης οπως και δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και "τουρκικα" πιατα που κανουν για ροκ) .

 

Φυσικα τωρα τελευταια και η PAISTE προσφερει ''τουρκικες" σειρες.

 

Απο εκει και περα μη περιμενεις και πολλα-πολλα απο χαμηλης ποιοτητας πιατινια οπως τα paiste alpha και αλλα παρεμφερη....κατσαρολια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα alpha τα λες κατσαρολια, τι θα πεις για τα stagg που εχω αυτη τη στιγμη? χαχαχα... Αστα αδερφε, δραμα... Δλδ μου λες οτι δεν εχει σημασια αν ειναι thin, medium, rock η οτιδηποτε αλλο, αρκει να ειναι χειροποιητα, η μηχανης... Αν καταλαβα καλα...

Και κατι αλλο. Κατσαρολια τα alpha? Εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για δαυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει σημασια αν ειναι thin, medium, rock

 

οχι δεν εχει,μπορει ενας ντραμμερ να θελει ενα μικρο λεπτο πιατινι για γρηγορα crashes & ενα βαρυ rock crash πιατινι για...βαβουρα,ανετα "χωρανε" και τα δυο στο ιδιο σετ.

 

 

Κατσαρολια τα alpha? Εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για δαυτα...

 

ενταξει απο τα stagg καλυτερα ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα, με καλυψατε.... Εκτος απο το οτι το "καλο" πιατινι υποκειται στο αυτι του καθε drummer, η γνωμη σας για 2 crash με budget στα 500 ποια ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο το τι μουσικη παιζεις,ποσο βαρας και που θα τα χρησιμοποιησεις (live/studio),επισης εξαρταται απο τα ΓΟΥΣΤΑ σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk προς το παρον και το αμεσο μελλον, μονο σπιτι παιζω μονος... Hard Rock κυριως και Metal, οσο μπορω τουλαχιστον...  ::) Θεμα γουστου ειναι αλλα μια γνωμη θα τη δεχομουν... Και δε βαραω δυνατα... Πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι δεν υπάρχουν κι άλλα (μάρκες και μοντέλα), αλλά νομίζω ότι με τα 2002 της Paiste δεν μπορείς να πέσεις έξω για το συγκεριμένο στυλ μουσικής.

Προσωπικά προτιμώ τα απλά "Crash" (και όχι τα Ηeavy, Ultra Heavy, Unbelievably Fucking Heavy κ.λπ.), αλλά καλό θα ήταν να ακούσεις κανένα για να κρίνεις μόνος σου.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα κανω φιλε Χαρη... Προς το παρον θα παω να παρω ενα hi-hat stand της Pearl, γιατι ο μηχανισμος που εχω ειναι Pearl και το stand "με εκαψες" και δε πολυταιριαζουν. Το top πιατινι ποτε δεν ειναι στην ιδια ευθεια με το αλλο και πρεπει να το εχω πολυ ψηλα για να μην ακουμπανε... Χωρια που οταν το κλεινω ακουγεται χαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή την εχω πατήσει και εγώ με φτηνά πιάτα η συμβουλή μου είναι ή μένεις όπως είσαι η τα σκάς (μια και καλή ή σταδιακά ή μεταχειρισμένα) και παίρνεις απο τις ακριβές σειρές τουλάχιστον τα βασικά (hh-crash-ride). Τώρα όσο για το ''ταίριασμα'' το πιο safe είναι να είναι όλα της ίδιας εταιρίας, σειράς και βάρους. Συμφωνώ με τους συνάδελφους περι ''σχολών'' και οτι γενικά να προτιμάς medium καταστάσεις. Παρ όλα αυτά είναι και υποκειμενικό το θέμα τι θα σου κάτσει καλύτερα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας τσάρκα στο κέντρο και να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς.

Όσο για τη βάση, αν δεν είναι στραβή η βέργα ή δεν έχει κάποιο άλλο μηχανικό πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις. Απλά ζυγισε το top και σφίχτο καλά στο μανταλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου