Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πιατίνια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε ippex επειδη η βεργα ειναι πιο λεπτη απο το μηχανισμο που κραταει το πιατο, εχει πολλα μποσικα. Δοκιμασα να βαλω αναμεσα διαφορες μοντες αλλα τπτ δε το κραταει ευθεια... Τα νευρα μου..... :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και λιγο αργα ας πω και εγω τα δικα μου

 

Αφ ενος ο διαχωρισμος χειροποιητα - μηχανης ειναι λιγο περιεργος διοτι πλεον τα zildjian φτιαχνονται κυριως απο μηχανη και καποιες σειρες τρωνε και καποιο κοπανημα μετα, το ιδιο και με τα Sabian.

 

Θα μπορουσε να ισχυσει ο διαχωρισμος Zildjian Sabian Istanbul Bosphorus (πιο dark) - Paiste Meinl (πιο bright) σε πολυ αδρες γραμμες, αλλα σε ολες τις εταιριες υπαρχουν πιατα για ολα τα ειδη.

 

Εγω συγκεκριμενα που παιζω rock και παραδοσιακο heavy metal(!) χρησιμοποιω Hi hat και ride Istanbul mehmet και crashes Sabian και ειναι μια χαρα.

 

Αυτο που εχει σημασια ειναι να ταιριαζουν οι ηχοι, δε χρειαζονται κολληματα τυπου ιδια μαρκα, ιδια σειρα, ολα thin, ολα unlathed κλπ Εχω παιξει και εχω ακουσει ανθρωπους να παιζουν συνδυαζοντας τα παντα...

 

Το σημαντικο ειναι να εχεις ΚΑΛΑ πιατα. Αναφερθηκε ο superfunk στα alpha ως κατσαρολια. Επειδη ειχα καποτε κατι alpha και γενικα τα θεωρουσα ΟΚ, οταν πηγα μια φορα με αυτα στο γαβριλο και ακουσα καποιοα αντιστοιχα istanbul mehmet πραγματικα ντραπηκα. ΚΑΤΣΑΡΟΛΙΑ με ολη τη σημασια της λεξης

 

Το ρεζουμε : πιατινια απο τις καλες σειρες καθε εταιριας

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφ ενος ο διαχωρισμος χειροποιητα - μηχανης ειναι λιγο περιεργος διοτι πλεον τα zildjian φτιαχνονται κυριως απο μηχανη και καποιες σειρες τρωνε και καποιο κοπανημα μετα, το ιδιο και με τα Sabian.

 

Στο κοπανημα αναφερομουν οταν ελεγα για χειροποιητα....δεν νομιζω να φτιαχνουν οι αμερικανοι πιατα στο χερι πλεον..αλλα καταλαβαινεις τι ηθελα να πω

 

 

Θα μπορουσε να ισχυσει ο διαχωρισμος Zildjian Sabian Istanbul Bosphorus (πιο dark) - Paiste Meinl (πιο bright) σε πολυ αδρες γραμμες, αλλα σε ολες τις εταιριες υπαρχουν πιατα για ολα τα ειδη.

 

αυτο ειπα και εγω παραπανω...αλλα ενταξει οι "γενικες" γραμμες ισχυουν... ;)

 

 

Το ρεζουμε : πιατινια απο τις καλες σειρες καθε εταιριας

 

+1000

 

τραβα τωρα να αγορασεις κανα Bosporus που ειναι τα καλυτεροτερα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραβα τωρα να αγορασεις κανα Bosporus που ειναι τα καλυτεροτερα... ;D

 

O αντιπρόσωπος της Bosphorus στην Ελλάδα κύριος Διαμαντόπουλος αποφάσισε οτι το χώρο που είχε για έκθεση ντραμιστικών ειδών τον κάνει αποθήκη και δεν ξαναφέρνει ποτε τίποτα.

Ο αντιπρόσωπος της Istanbul Agop κύριος Λογοθέτης σύμφωνα με τα λεγόμενα του βαριέται να κάθετε να ψάχνει κωδικούς για όλα τα πιάτα της εταιρίας και έτσι φέρνει 3 μονο (ενα crash-ride-hh διαφορετικών σειρών κιόλας) και σου λέει κ άμα σου αρέσει. Αμα δεν σου αρέσει μπορεί να σου δώσει την αντιπροσωπεία να τα βγάλεις πέρα μόνος σου.

Ο Γαβρίλος με τα Mehmet είναι κάπως πιο σοβαρός αλλά και πάλι δε βρίσκεις αύτό που θέλεις, όταν το θέλεις.

Για αυτή την αισχρή κατάσταση νομίζω πως πρέπει να ξυπνήσουμε εμείς σαν πελάτες και να ειδοποιήσουμε τη εταιρίες με ομαδικά mail οτι ''Ξερετε κάτι κύριοι, αυτοί εδώ δεν μας εξυπηρετούν πάρτε τα μέτρα σας.''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή την αισχρή κατάσταση νομίζω πως πρέπει να ξυπνήσουμε εμείς σαν πελάτες και να ειδοποιήσουμε τη εταιρίες

 

Καλα σιγα μη κατσει η...εταιρεια (εχω παει στην καλυβα...εεεε...στο εργοστασιο της Bosporus στην Istanbul ;D) να ασχοληθει...πηγαινε και παρτα κατευθειαν απο εκει,αν παρεις πολλα οπως εμεις θα..... σουβλισουν και αρνι και θα σε κερασουν...μαμω τα παιδια στη Bosporus... ;) (και το εννοω οταν λεω οτι κανουν τα ..καλυτεροτερα πιατινια που υπαρχουν... :)) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω 2 βασικες σειρες.Masterwork (κυριως Perra και Sehhar) που αγορασα απευθειας απο το εργοστασιο στην Πολη εννοειται χειροποιητα αφου τα εφταχναν υπο την επιβλεψη μου  ;D και Paiste signature.Μου αρεσουν παρα πολυ και οι δυο σειρες αλλα οσες φορες επιχειρησα να τις ταιριαξω δε μου αρεσε το αποτελεσμα οποτε ΠΑΝΤΑ τις χρησιμοποιω χωριστα.Εχω δοκιμασει και sabian,Istanbul,Bosphorus,Zildjian (YES I AM CYMBALHOLIC  :P ::)) και το μονο που εχω να προσθεσω ειναι..ναι επενδυσε ΜΟΝΟ σε καλα πιατα.Υπαρχουν και φτηνα πιατα που ειναι καλα αλλα αντε βρες τα.Βεβαια τα alpha που ειναι κατσαρολες για αλλους ειναι καλα.Το ιδιο δεν ισχυει και για τα Rude ? Τρομερα πιατα αλλα για αλλους ειναι ..καφρικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια τα alpha που ειναι κατσαρολες για αλλους ειναι καλα.Το ιδιο δεν ισχυει και για τα Rude ?

 

ενταξει μη τα ισοπεδωνουμε και ολα... ;D...ΑΛΛΗ κλαση τα rude αλλη τα Alpha (αλλωστε η διαφορα τιμης τους ειναι...χαωδης και ειναι λογικο αυτο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να πω οτι ειστε κατατοπιστικοτατοι... Μαμω τις ελληνικες εταιριες - ο Θεος - να τις κανει... Μα ειναι δυνατον μαγαζια με εξειδικευση στα οργανα, να μη σου προσφερουν τα στοιχειωδη? Και μετα περιμενουν να πουλανε... ΟΥΣΤ! Λοιπον, θα ψαξω να βρω Bosporus... Δε μπορει, καπου θα υπαρχουν να τα ακουσω... Τα Istanbul τι λενε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε γίνεται κάθε φορά που θές ενα πιάτο να πηγαίνεις μια βόλτα στην Πόλη... Εδω μέχρι το κέντρο και το σκέφτεσαι... :P

Πιστεύω πως αμα τους γκρινιάξουμε λίγο κάτι θα κάνουν, εξ άλλου να πουλήσουν θέλουν... (στις εταιρίες πάντα γιατί στα καταστήματα μπορεί να σε δείρουν κ απο πάνω με το υφάκι που έχουν)

 

ενταξει μη τα ισοπεδωνουμε και ολα... ;D...ΑΛΛΗ κλαση τα rude αλλη τα Alpha (αλλωστε η διαφορα τιμης τους ειναι...χαωδης και ειναι λογικο αυτο)

 

Ούτε τα μεν ούτε τα δε δεν αξίζουν τα λεφτά τους κατα τη γνώμη μου.

 

Για πειτε μου λιγο ρε αρχοντες.... Ποιες ειναι οι ανωτερες σειρες σε Istanbul και Bosphorus?

??? ??? ???

 

ΟΛΕΣ! Στα Istanbul υπάρχει μονο μια φτηνή η XSIST ολα τα άλλα είναι top!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου