Προς το περιεχόμενο

Ανάμεσα σε δύο οικονομικά Precision μπάσσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη των συναδέλφων για δύο πολύ οικονομικά Precision μπάσσα, που, λόγω και της οικονομικής συγκυρίας, είναι πλέον πολύ κοντά σε τιμή.

 

Πρόκειται για το Fender Standard Precision (upgrade):

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0146100

 

και το Squier Classic Vibe Precision:

 

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0303070572

 

H διαφορά στην τιμή τους είναι πλέον στα 70 ευρώ περίπου, ενώ το Fender δίνεται και με gigbag.

 

Για το Squier πάντως έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και, αν και δεν έχω φοβερή εμπειρία με μπάσσα, μου δίνει την εντύπωση ότι έχει καλύτερη γέφυρα και μαγνήτη. Ο τελευταίος πάντως δεν με πολυαπασχολεί, μιας και θα αντικατασταθεί όπως και όλα τα ηλεκτρικά, με πράγματα που ήδη είναι διαθέσιμα.

 

Το ερώτημα επομένως παραπέμπει στην διαφορά στις ουσιώδεις λεπτομέρειες (π.χ. τάστα) που μπορεί να έχουν.

 

Ευχαριστώ!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες δες αυτό το Squier, το είχα δοκιμάσει ψάχνοντας για καινούργιο πριν κάτι μήνες και έμεινα ικανοποιημένος:

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0326800505

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα ποσα λεφτα ειναι περιπου ??? ??? ;D

 

270 περίπου το Squier, γύρω στα 340 το Fender.  :)

 

Αν θες δες αυτό το Squier, το είχα δοκιμάσει ψάχνοντας για καινούργιο πριν κάτι μήνες και έμεινα ικανοποιημένος:

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0326800505

 

Eυχαριστώ φίλε Nognir  ;). Απλά το 60s Classic Vibe μου φάνηκε πιο καλοφτιαγμένο (και έχω διαβάσει καλές κριτικές). Το έχεις δοκιμάσει?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι δεν σκευτεσαι και τα warwick?? εχω ακουσει τα καλυτερα

 

Βγάζει η Warwick Precision bass?

 

Συγγνώμη, μάλλον δεν ήταν σαφές ότι θέλω μόνο τέτοιου τύπου μπάσσο, το άλλαξα και στον τίτλο.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου μιλαμε για τοσο μικρη διαφορα χρηματων (340 e ειναι πολυ καλη τιμη)παρε το μεξικανικο.

1.γραφει fender στο headstock

2.η ενδεχομενη μεταπωληση του θα ειναι ανετοτατη

3.Θα ειναι adler αντι basswood

4.Kαι τα δυο εχουν 9.5 radius,αλλα το mex εχει medium jumbo frets αντι vintage(αυτο ειναι θεμα γουστου)

 

Πιστευω οτι δεν πρεπει καν να το σκεφτεσαι ;) ;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν!  :)

 

 

Αφου μιλαμε για τοσο μικρη διαφορα χρηματων (340 e ειναι πολυ καλη τιμη)παρε το μεξικανικο.

1.γραφει fender στο headstock

2.η ενδεχομενη μεταπωληση του θα ειναι ανετοτατη

3.Θα ειναι adler αντι basswood

4.Kαι τα δυο εχουν 9.5 radius,αλλα το mex εχει medium jumbo frets αντι vintage(αυτο ειναι θεμα γουστου)

 

Πιστευω οτι δεν πρεπει καν να το σκεφτεσαι ;) ;) ;)

 

 

Φίλε Mesimeriari, ειλικρινά το αυτοκόλλητο και η μεταπωλητική αξία δεν με πολυαπασχολούν. Τα jumbo τάστα είναι ένα θέμα όντως, δεν έχω μεγάλη εμπειρία με διάφορους τύπους τάστων σε μπάσσα για να πω με ακρίβεια τι θα μου άρεσε.

 

Στο Squier η γέφυρα είναι "βαρέος τύπου" πράγμα που φαίνεται να εκτιμούν πολλοί... σ'αυτό θα ήθελα κάποιο σχόλιο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Squier η γέφυρα είναι "βαρέος τύπου" πράγμα που φαίνεται να εκτιμούν πολλοί... σ'αυτό θα ήθελα κάποιο σχόλιο.

 

Αυτό είναι ένα μεγάλο + για το squier, όχι τόσο για την μεγαλύτερη μάζα της γέφυρας, όσο επειδή αυτή η γέφυρα έχει "αυλάκια" για τα saddles, έτσι ώστε όταν ρυθμίζεις το intonation να μην κόβουν βόλτες αριστερά-δεξιά όπως στα υποτίθεται καλύτερα φέντερ, με τις ψευτογέφυρές τους.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου