Προς το περιεχόμενο

Ανάμεσα σε δύο οικονομικά Precision μπάσσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω εχει γινει μια τεραστια παρεξηγηση με την τιμη του fender (εκτος αν μιλας για μεταχειρισμενο)

Με την καμια δεν εχει 340 ευρω. Μπες στον τομαν και δες. εγω μολις το εψαξα και

SQUIER : 340

FENDER STD PREC : 540 - 579

http://www.thomann.de/gr/fender_mexp_bsb.htm

 

Κατα τα αλλα εγω εχω το mex upgrade,το πηρα απο τομαν 520 ευρω πριν απο κανα εξαμηνο,σε ασπρο χρωμα, και το μονο που εχω να πω (καθως ποτε δεν θεωρουσα και πολυ σημαντικες τις ultra in depth λεπτομεριες τυπου τι ωρα εκοψε το ξυλο ο ξυλοκοπος  ;D) ειναι οτι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ μπασο που εχω παιξει + το ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ που εχω δει, ειδικα με τον καιρο το ασπρο κιτρινιζει και εχει αυτο το 70's στυλ.. Α, και επανω γραφει FENDER (που για μενα εχει τεραστια σημασια! ::) )

Το μπασο μπορει να βγαλει ηχους για απειρα στυλ μπασου/μουσικης,πραγματικα ο ρυθμιστης tone εχει τεραααααστια διαφορα,καθε αλλαγη του ειναι σαν να αλλαζει ολο το μπασο.

 

Οσον αφορα το squier,γενικα ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της squier,αλλα επειδη εχω και το στανταρ πρεσισιον της σκουερ θα πω απλα οτι σε ηχο δεν εχουνε καμια σχεση,το φεντερ ειναι πολυ πιο "λαμπερο",και με απιστευτα ανετο παιξιμο.

 

Κλεινοντας, αν και δεν εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο squier,και θα φανω εριστικος, θα πω απλα οτι για μενα δεν υπαρχει καν θεμα επιλογης. Το φεντερ Γ--ΑΕΙ!!!!!

Gibson Explorer.Telos

www.myspace.com/nervisequin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω εχει γινει μια τεραστια παρεξηγηση με την τιμη του fender (εκτος αν μιλας για μεταχειρισμενο)

Με την καμια δεν εχει 340 ευρω. Μπες στον τομαν και δες. εγω μολις το εψαξα και

SQUIER : 340

FENDER STD PREC : 540 - 579

http://www.thomann.de/gr/fender_mexp_bsb.htm

 

http://www.dv247.com/invt/40825/

 

Κατα τα αλλα εγω εχω το mex upgrade,το πηρα απο τομαν 520 ευρω πριν απο κανα εξαμηνο,σε ασπρο χρωμα, και το μονο που εχω να πω (καθως ποτε δεν θεωρουσα και πολυ σημαντικες τις ultra in depth λεπτομεριες τυπου τι ωρα εκοψε το ξυλο ο ξυλοκοπος  ;D) ειναι οτι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ μπασο που εχω παιξει + το ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ που εχω δει, ειδικα με τον καιρο το ασπρο κιτρινιζει και εχει αυτο το 70's στυλ.. Α, και επανω γραφει FENDER (που για μενα εχει τεραστια σημασια! ::) )

Το μπασο μπορει να βγαλει ηχους για απειρα στυλ μπασου/μουσικης,πραγματικα ο ρυθμιστης tone εχει τεραααααστια διαφορα,καθε αλλαγη του ειναι σαν να αλλαζει ολο το μπασο.

 

Οσον αφορα το squier,γενικα ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της squier,αλλα επειδη εχω και το στανταρ πρεσισιον της σκουερ θα πω απλα οτι σε ηχο δεν εχουνε καμια σχεση,το φεντερ ειναι πολυ πιο "λαμπερο",και με απιστευτα ανετο παιξιμο.

 

Κλεινοντας, αν και δεν εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο squier,και θα φανω εριστικος, θα πω απλα οτι για μενα δεν υπαρχει καν θεμα επιλογης. Το φεντερ Γ--ΑΕΙ!!!!!

 

Ευχαριστώ για την ανάλυση και τις πληροφορίες!  ;)

 

Πάντως όπως είπα πιο πάνω, στο μπάσσο θα τοποθετηθούν μαγνήτης και ηλεκτρικά που υπάρχουν ήδη, επομένως λίγο με ενδιαφέρει αυτή η παράμετρος (αν κάνει κάποια διαφορά στο Fender). Πολύ περισσότερο με ενδιαφέρει το playability και βέβαια η απουσία προβλημάτων (dead notes, ας πούμε). Κατανοώ βέβαια ότι σε τόσο φτηνά μπάσσα, δεν μπορώ να έχω τρομερές απαιτήσεις και ούτε αυτός είναι εξάλλου ο στόχος μου (το μπάσσο θα χρησιμοποιείται σε ηχογραφήσεις και "επικουρικά" σε κάποιες πρόβες και κατά κανόνα θα το παίζει... κανονικός μπασσίστας!).

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όχι, αυτό άλλωστε είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους, το ότι παίζουν ομοιόμορφα σε όλο το μήκος και το πλάτος της ταστιέρας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χμμμ... συγγνώμη, αλλά αν μιλάμε για dead notes όπως τις εννοώ εγώ (που να μπορεί να τις ακούσει δηλαδή φυσιολογικός άνθρωπος και όχι νυχτερίδα), ΔΕΝ έχουν όλα τα bolt on όργανα. Και έχω δει και PRS (set neck) που έχουν dead notes, οπότε δεν έχει καμμία σχέση ο τρόπος σύνδεσης του μπράτσου.

 

Περισσότερη σχέση έχει το υλικό της ταστιέρας και η ομοιογένειά του. Γι'αυτό το λόγο σε όργανα με ταστιέρα από συνθετικά και ομοιογενή υλικά (π.χ. Parker, Hagstrom, Steinberger) δεν έχουν παρατηρηθεί dead notes.

 

Τα παραπάνω ισχύουν κατά βάση για τις κιθάρες, στα μπάσσα τα dead notes είναι πολύ πιο εμφανή. Ωστόσο όπως σημείωσα ήδη, δεν έχω τεράστιες απαιτήσεις από ένα τόσο φτηνό όργανο (όχι να είναι και απαράδεκτη η κατάσταση βεβαίως...).

 

Πάντως από τις ως τώρα απαντήσεις δεν μπορώ να πω ότι έχω βγάλει άκρη...  :-\  Δεν ξέρω πόση σημασία έχει, αλλά τα ηλεκτρονικά/μαγνήτης θα είναι EMG (με 18V τροφοδοσία).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα, και οι μαγνητες, και η γεφυρα, και αν γραφει επανω fender η το ονομα σου στα κινεζικα για να ψαρωνουμε αβερτα! ;D Αλλα..... Τα μπασα τα ακουσες? Ασε τι γραφουν και τι μπλιμπλικια εχουν πανω.Βαλτα κατω και τα 2 σε εναν ενισχητη της ταξεως του δικου σου,κλεισε τα ματια και παιξε.Και οποιο απο τα δυο σου σηκωσει τις τριχες περισσοτερο ειναι μαλλον το καλητερο για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα, και οι μαγνητες, και η γεφυρα, και αν γραφει επανω fender η το ονομα σου στα κινεζικα για να ψαρωνουμε αβερτα! ;D Αλλα..... Τα μπασα τα ακουσες? Ασε τι γραφουν και τι μπλιμπλικια εχουν πανω.Βαλτα κατω και τα 2 σε εναν ενισχητη της ταξεως του δικου σου,κλεισε τα ματια και παιξε.Και οποιο απο τα δυο σου σηκωσει τις τριχες περισσοτερο ειναι μαλλον το καλητερο για σενα

 

Φίλε μου, καλά τα λες, αλλά αν είχα τη δυνατότητα να τα παίξω και τα δύο (και όχι να τα "ακούσω" αφού, όπως έγραψα αρκετές φορές, τα ηλεκτρονικά θα αλλάξουν) δεν θα ρωτούσα γνώμες στο forum.  ;) Το μεξικάνικο το έχω δοκιμάσει (παλαιότερο μοντέλο όμως), με την περιορισμένη εμπειρία μου μια χαρά μου φάνηκε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όχι, αυτό άλλωστε είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους, το ότι παίζουν ομοιόμορφα σε όλο το μήκος και το πλάτος της ταστιέρας.

 

Αναφέρεστε σε αυτό ρε παιδιά άμα λέτε για dead notes; Γιατί μπερδεύτηκα τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου