Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση phaser πεταλιου μικρου μεγεθους


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω ολους του συν-forum-ιτες!Οπως αναγραφει κ ο τιτλος βρισκομαι στην αναζητηση ενος μικρου σε μεγεθος phaser (λογω ελλειψης χωρου στο pedalboard) το οποιο θα τοποθετησω μετα τα βρωμοπεταλα μου αφου πριν απο αυτα εχω ενα Fulltone MDV-2.Μετα απο αρκετο ψαξιμο εχω ψιλοκαταληξει στα εξης:

 

1. MXR Phase 90 74 Vintage, το οποιο αν αγορασω θα το παρω απο τον Analogman μονατρισμενο με true bypass,κοκκινο led και 9 volt jack.

 

2.Retrosonic Phaser.

 

3.Μad Professor Tiny Orange Phaser.

 

Απο τα 3 παραπανω ΔΕΝ εχω διαβασει καλες κριτικες για το Μad Professor (αν κ ειναι πολυ πιο ακριβο με τα προηγουμενα 2 που ειναι στα ιδια χρηματα).Η μουσικη που παιζω ειναι κατα βαση stoner.

Αποψεις κυριοι/κυριες???

Σημειωση:Αν υπηρχε χωρος στο pedalboard θα επαιρνα με κλειστα ματια το phaser του Keeley.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω απο phaser - δε πολυχρησιμοποιω οποτε δεν εχω ακουσει και πολλα. Οταν ομως ειπες για μικρο μεγεθος, μου ηρθαν αμεσως στο μυαλο τα εξης:

 

  • Guyatone
  • Toadworks Jr. Series
  • Lovepedal Mini Line
  • EH Nano Series

 

Για κακη σου τυχη, το μονο phaser απο τiς παραπανω εταιρειες ειναι το Nano version του EH Small Stone.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οdiss 13 μου αρεσει περισσοτερο η χροια του MXR Vintage 74 απο του Nano Small Stone γι΄αυτο κ δε το ανεφερα στο κειμενο.Τhanx για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω εχω το mad professor και το mxr vintage 74. προηγουμενως ειχα και το retrosonic για λιγο, το οποιο ηταν πανομοιοτυπο στον ηχο με το mxr vintage 74 και πολυ καλο (ουτως η αλλως νομιζω οτι ειναι φτιαγμενο για να πετυχει τον ηχο του συγκεκριμενου πεταλιου). το mad professor ειναι πολυ πιο ευελικτο λογω περισσοτερων ρυθμιστικων, αλλα και πολυ πιο ακριβο. θα σου προτεινα αν μπορεις να τα δοκιμασεις, γιατι ειναι θεμα γουστου και αναγκων το τι θα προτιμησεις.. εμενα ας πουμε για funk το απλο phase 90 ειναι το αγαπημενο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποια ειδική απαίτηση για στόνερ. Πολλοί προτιμούν κάποιο phaser που να μην είναι ευγενικό και subtle, αλλά αρκετά warbly (ψιλοναυτιαστριφογυριστικό?) έτσι ώστε να δίνει λίγο την αίσθηση της... μαστούρας. Φτάνουν μέχρι και στο επίπεδο να μην χρησιμοποιούν καν phaser αλλά απομιμήσεις leslie ή univibes. O Ηοmme παλιά χρησιμοποιούσε το Dunlop Rotovibe (όπως και άλλοι του είδους), oι Fu Manchu το ΜΧR Phase 100 κλπ. Σκέψου αν θες ένα μη phaser και ρώτα πάλι για προτάσεις...

 

Προσωπικά μετά από μεγάλη έρευνα σε απλά αλλά και πανάκριβα phaser κατέληξα στο απλό και κλασσικό Small Stone (παλιότερη έκδοση, όχι το καινούργιο), και με μεγάλη ικανοποίηση μπορώ να προσθέσω γιατί πάντα μου αρέσει όταν τα μπουτίκ υστερούν έναντι των κλασσικών. To reissue της MXR είναι εξαιρετικό αλλά στα αυτιά μου πάντα έχανε σε σχέση με το Εlectroharmonix. Για τα άλλα δεν έχω γνώμη. Μπορώ όμως να σου προτείνω στο μέγεθος που σε ενδιαφέρει το εξαιρετικό Subdecay Baby Quasar.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κορυφαίο phaser πάρε ένα παλιό καλό Electro harmonix Small Stone (έχει ένα μικρό volume drop, αλλά διορθώνεται πολύ εύκολα). Σε καμία περίπτωση μην πας για τα καινούργια, τύπου Nano Small Stone....Κοίτα versions όπως π.χ:

 

http://cgi.ebay.com/70s-Electro-Harmonix-Small-Stone-Phase-Shifter-Guitar-/120659392484?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c17dc37e4#ht_1264wt_902

 

http://cgi.ebay.com/Electro-Harmonix-Small-Stone-Phaser-/250739364142?pt=Guitar_Accessories&hash=item3a613b112e#ht_500wt_1156

 

http://cgi.ebay.com/Electro-Harmonix-Small-Stone-Classic-Chassis-Shift-/230563216460?pt=Guitar_Accessories&hash=item35aea37c4c#ht_500wt_1156

 

Αν θες τύπου Phaser/Univibe πήγαινε στο εξαιρετικό Lovetone Pickle Vibe. ( Μην σε ξεγελάει το ότι είναι One Knob, έχει μέσα του 2 trimmers αν θυμάμαι καλά και είναι και πάρα πολύ μικρό οπότε σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα με τον χώρο)

 

http://www.lovepedal.com/pedals/pickel_vibe.html

 

Είναι τρομερό.

 

Επίσης μια άλλη πολύ καλή επιλογή με Leslie αλλά και Uni-vibe emulation είναι το twin pedal της boss (απλά είναι λίγο μεγάλο όπως και όλα τα Twin της Boss) με πάρα πολλές επιλογές:

 

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/RT-20/

 

Το πρόβλημα με το RT-20 είναι ότι δύσκολα θα βρεις καλά demos στο Youtube (ίσως δεν υπάρχει και κανένα καλό) οπότε καλό θα ήταν να το δοκιμάσεις από κοντά.

 

Ελπίζω να βοήθησα!  :)  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ κάψιμο στο ψάξιμο για phaser κατέληξα στο Ripple του δικού μας Jam το οποίο έχει υπέροχη χροιά και είναι και μικρό όπως το θες. άκουσε το πριν αγοράσεις κάποιο άλλο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ειναι και το ph-3 της boss(εχει και tap tempo)....Δεν ξερω αν εχει σχεση με τα πιο ακριβα phaser,παντως ειναι αρκετα καλο(αν και εχει λιγο ``space``χροια,που εμενα μου αρεσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ κάψιμο στο ψάξιμο για phaser κατέληξα στο Ripple του δικού μας Jam το οποίο έχει υπέροχη χροιά και είναι και μικρό όπως το θες. άκουσε το πριν αγοράσεις κάποιο άλλο. ;)

 

 

+10000

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο, είναι από τα καλύτερα και ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο post μου!  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως το Ripple του Jam το ειχα αμελησει παντελως κ οντως ειναι ωραιο phaser...Για ηχους ''μη phaser'' ανεφερα πως διαθετω το Fulltone MDV-2 (πιο αξιολογο απο το Lovepedal Pickle Vibe) το οποιο κ εχω συνδεσει πριν απο fuzz & overdrive επιτυγχανοντας ετσι να πιασω αρκετα ορισμενους ηχους Kyuss.Το θεμα που με απασχολει ειναι να βαλω κ ενα phaser μετα απο fuzz & overdrive καταφερνοντας ετσι να πετυχω κ καποιους αλλους ηχους που το απειρο αφτι μου εχει διακρινει στους δισκους των παραπανω.Οντως το Subdecay Baby Quasar εχει πολυ ωραια χροια...Για το small stone δε το βλεπω ρε παιδια,κατι με χαλαει....Αφου το retrosonic εχει την ιδια χροια με το MXR οι επιλογες μου διαμορφονονται ως εξης:

 

1. MXR Phase 90 74 Vintage (Analogman mods).

 

2.Subdecay Baby Quasar.

 

3.Μad Professor Tiny Orange Phaser.

 

4. Jam Pedls - The Ripple

 

Υπαρχει καμια περιπτωση να τσεκαρω το Subdecay απο κοντα στην Αθηνα???Τα υπολοιπα τα βρισκω,αυτο ομως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου