Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση phaser πεταλιου μικρου μεγεθους


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσεκαρε και το παμθηνο Digitech Hyper Phaze

 

 

review Digitech hyper phase

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιον που να φέρνει τα Subdecay στην Ελλάδα... Aυτό το Βελγικό μαγαζί πάντως είναι πολύ καλό και αν δεν σου αρέσει μπορείς (υποθέτω) να το γυρίσεις... ρώτα τους πάντως. http://www.crushthebutton.be/spip.php?page=produit&id_produit=506

 

Υπόψιν πως τα phasers όταν μπαίνουν μετά από drives συνήθως ακούγονται πολύ "αεροπλανίσια" (διν ξίρου αν μι πιανς), κάτι το οποίο ακούω γενικά σπάνια σε stoner, αν και εννοείται πως δεν υπάρχουν κανόνες (πχ οι Fu Manchu είχαν τα ΜΧR100 μετά τα φαζ αλλά πριν από βρώμικους Marshall). Αν θες κάτι για post drives, τότε αφού έχεις και vibe τότε πιθανόν να χρειαστείς όντως κάτι ήρεμο και όχι πολύ "swirly" όπως έγραφα προηγουμένως. Ιδανικό για αυτό το σκοπό είναι το MXR 45 - το νέο reissue είναι επίσης εξαιρετικό - ή μπορείς να προτιμήσεις το πολύ ωραίο (και πολύ ομορφο στην παλιότερή του μορφή, αν το βρεις) Mojo Hand Nebula, που αν δεν κάνω λάθος είναι κλώνος του 45, αν και δεν τα έχω βάλει δίπλα-δίπλα για να δω ποιο ακούγεται καλύτερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαινω τι εννοεις,Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαρει το fulltone το ειχα βαλει μετα το fuzz, ειχε γινει της ποπης κ μετα το εβαλα πριν απο αυτο κ ειπα ''εδω ειμαστε!''....Aν θυμαμαι σωστα το nebula πρεπει να εχει σταματησει να παραγεται...Επισης υπαρχει κ το Providence Phase Force PHF-1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα πήγαινα και εγώ για το Jam! Έχει πολύ vintage χροιά και είναι και πολύ καλοφτιαγμένο... Είμαι και 'γω stonerάκιας και του φυλάω ήδη μια θέση στο (ανύπαρκτο έστω...) pedalboard μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμαμαι σωστα το nebula πρεπει να εχει σταματησει να παραγεται...Επισης υπαρχει κ το Providence Phase Force PHF-1.

 

Δεν γνωρίζω τίποτα για το Providence... την μάρκα την ξέρω και είναι πολύ ποιοτική αλλά το πετάλι όχι. Όσο για το Nebula, πρέπει να παράγεται ακόμη, αν και μάλλον δεν είναι έτσι πια...

 

Nebula.jpg

 

...αλλά έτσι:

 

nebula.jpg

 

To έφτιαχνε παλιότερα ο τύπος που έχει και το μαγαζί Tonefactor κάτω από τη μάρκα Mojo Hand (με σήμα το φάσκελο), και είχε την ανωτέρω μορφή, αλλά μετά πρέπει να σταμάτησε και τώρα είναι το κάτω χάλι. Ρώτα τον αν το έχει (http://www.tonefactor.com/mojo-hand-nebula-phaser.html) ή ψάξε για το reissue του MXR45...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι πως το η πρωτη version του Nebula ηταν κουκλα.Το γνωριζω το Tonefactor,εχω ψωνισει απο τον τυπο στο παρελθον.Δε χανω τιποτα να του κανω μια ερωτηση.Η βλακεια ειναι πως το πεταλι (στην πρωτη version,αν θυμαμαι σωστα) πριν κανα μηνα, κ ισως λιγο παραπανω, επαιξε στις αγγελιες του noiz αλλα δεν υπηρχε σαλιο τοτε...Νext week που θα σκασω Αthens θα δοκιμασω κ του Jam απο κοντα γιατι κατι μου εκανε κλικ στη χροια του.Ιδωμεν.

 

Κ κατι ασχετο που ολοι προσευχομασταν/στε να γινει πραξη:

 

http://www.rocking.gr/news/Nea_diskografiki_douleia_apo_tous_Kyuss_Lives/8670/

 

Χωρις Homme ομως???Τον θελουμε κ αυτον!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κι απο μενα.

Εγω προτεινω ανεπιφυλακτα το phase 90 vintage 74.Απο την μερα που το πηρα

το κουβαλαω παντα στη πεταλιερα μου.Ειναι αψογο και στα καθαρα και στα βρωμικα.

Δινει αυτον τον ωραιο ζεστο ηχο του Phaser χωρις να ειναι υπερβολικο ουτε σε volume

ουτε σε ταχυτητα κτλ.Προσωπικα θα σου προτεινα να μην του κανεις καποια μετατρωπη

γιατι μπορει να αλλαξει ο ηχος του.Το γεγονος οτι δεν ειναι true bypass δεν εχει να λεει κατι μιας και δεν δημιουργει καθολου θορυβο.Το μονο ισως προβλημα ειναι οτι δεν εχει υποδοχη μπαταριας.Εγω το ειχα αγορασει used και το παιδι που το ειχε,ειχε φτιαξει ενα πλαστικο καπακι που ειχε κανει μια τρυπα και ειχε περασει καλωδιο που ενωνει στο κλιπ της μπαταριας και βγαζει εξοδο 9v.

Τωρα αν ΔΕΝ υπηρχε το συγκεκριμενο πεταλι μαλλον θα κοιτουσα το phaser του jam οπως σου προτειναν και πιο πανω,αλλα η αποψη μ δεν ειναι αντικειμενικη γιατι εγω εχω πορωση με τα jam pedals.

BTW κι εγω stoner παιζω και με εχει βολεψει απιστευτα.

Αν θελεις να το δεις και να το ακουσεις κι απο κοντα στηλε μου π.μ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Αν υπηρχε χωρος στο pedalboard..

 

επειδη δεν ξερω τι χωρος σου χει μεινει στο pedalboard εγω σου συστηνω το oil can της visual sound με κλειστα ματια και ανοιχτα αυτια..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου