Προς το περιεχόμενο

Korg TR και sampling - τι χρειάζεται;


miglis-mrc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήθελες sampler πάνω θα έπρεπε να πας για το m3 ή να κατέφευγες σε Triton Extreme μεταχειρισμένο. Ειδικά το Extreme έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο από το TR και όχι μόνο λόγω λάμπας. Γενικά τα αξίζει τα λεφτά του ακόμα και μετά από τόσα χρόνια.

 

Πάντως γενικά αν ψάχνεις κ έχεις υπομονή μπορείς να βρεις πολύ καλά deal.

Είδα πρόσφατα σε αγγελία μεταχειρισμένο m3/61 1,400 eur!!!! (όταν Thomann παίζει αυτή τη στιγμή 2,175 και Ελλάδα 2,200 καινούργιο  :P)

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λυπάμαι που σου του λέω αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι την πάτησες λιγάκι... :-\

Το έχω κι εγώ το όργανο και προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το κλαβιέ του. Αν τα δοκίμαζες και τα δύο και μόνο από αυτό θα πρέπει να επέλεγες το Μ50.

Τώρα όσον αφορά τους ήχους ο φίλος σου προφανώς παίζει λαικά κι επειδή έχει βρει έτοιμους ήχους και έχει ακούσει ότι για την μηχανή σύνθεσης του Μ50 δεν έχει κυκλοφορήσει ελεύθερα (δωρεάν&ποικιλία) κάτι ακόμα (γιατί για TR έχει βρωμήσει ο τόπος) σου πρότεινε αυτό. Δεν ξέρω τι είδος μουσικής παίζεις αλλά το Μ50 έχει να σου προσφέρει πολύ περισσοτέρα πράγματα απ'ότι το TR και από ήχους αλλά και από ευκολία χειρισμού κυρίως την ώρα του LIVE αν σε ενδιαφέρει να το χρησιμοποιήσεις γι'αυτό τον σκοπό.

Η δική μου άποψη είναι να το αλλάξεις ΑΝ μπορείς όσο είναι ώρα. Αν όχι μην αγχώνεσαι αφού και αυτό για την κατηγορία του είναι μια χαρά απλώς στα ίδια χρήματα το Μ50 είναι value for money.

Όσον αφορά τις μνήμες πήγαινε στουρνάρη που έχει  κάτι μαγαζιά με ανταλλακτικά Η/Υ(παλιά) ψάξε για μνήμες από αρχαίους υπολογιστές, πάρε μία μνήμη δείγμα από το φίλο σου και αν βρεις κάτι αγόρασε το. Εγώ βρήκα από ένα μαγαζί και τη χρησιμοποίησα και δούλεψε κανονικότατα...(βέβαια βρήκα μόνο 2x16MB αλλά πήρα κι άλλο όργανο και δεν χρειάστηκε να ψάξω κάτι παραπάνω γι'αυτό αφού το χρησιμοποιώ για δεύτερο πλέον).

Καλή Συνέχεια!

καταρχας σε ευχαριστω για την βοηθεια...το τρ το θελω οντος για δευτερο οργανο και μονο για λιωε με λαικους ηχους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν ηχοι ειτε σαν pcg που χρησιμοποιουν τη rom του οργανου που δεν απαιτειται ραμ ,ειτε pcg χρησιμοποιούν ηχο που ειναι αποθηκευμένος στη ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποσο θα μου κοστησει ξερεις

?

μια ζωη δουλευα με γιαμαχα και τωρα που χρειαστηκα λαικες φωνες ειπα να παω στην κοργκ...και την πατησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ebay η καρτα θα σου παει 150-240 αναλόγως την περίπτωση.  για τις ραμ δεν υπαρχει κατι στανταρ,απο 10- οσο θελεις ;D  .

 

Δεν την πάτησες πάντως.ακομα και με απλους pcg programmed ηχους βγάζει ικανοποιητικό αποτέλεσμα.  το υπολοιπο θα κριθει απο το δικο σου μεράκι για την παραμετροποίηση και απο το δικο σου παίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και δεν εχει λαικοσκουλοτροπους ήχους.αν ειχε θα λεγόταν TuRk  :P

 

ειναι γεμάτο το νετ με σκυλοήχους για τα οργανα αυτά.

 

εχει μονο τα ευρωπαιζοντα και ιμπεριαλιστικοαμερικανικα πρότυπα  σε βιολιά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου