Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ερασιτεχνικού "εργαστηρίου" οργάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από προτροπή του Marathon και μετά από πολλές συζητήσεις εδώ μέσα σκέφτηκα να δημιουργήσω ένα εργαστήρι (ερασιτεχνικό για αρχή μέχρι να βρω κάποιον χώρο να το στεγάσω ) που να φτιάχνω μουσικά όργανα... Πέραν του να παίρνω έτοιμα κιτ και να τα συναρμολογώ και να τα βάφω(αλλαγή χρώματος και συναρμολόγηση ήδη το έχω κάνει σε 2 μπάσα) λέω να το πάω ένα βήμα παραπέρα... Έχω βρει προμηθευτές ξύλων και σχέδια και λέω να αρχίσω να κόβω σώματα για αρχή και μετά και μανίκια... Απλώς επειδή θέλω να αγοράσω όσο πιο φθηνά γίνεται τα μηχανήματα μπορείτε να μου δώσετε αν ξέρετε τιμές για μεταχειρισμένα μηχανήματα κλπ που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν μέσα σε σπίτι? Δούλευα σε ξυλουργείο για 2-3 φεγγάρια και ξέρω πάνω κάτω τον χειρισμό και το τι γίνεται απλώς δεν ξέρω ισχύ και διαστάσεις για πιο σπιτικές καταστάσεις... Παραθέτω έναν κατάλογο για το τι πιστεύω πως θα χρειαστώ:

Κορδέλα πάγκου

Ηλεκτρική ράσπα

Ηλεκτρικό ξυλοφάγο

Δράπανο με βάση

Τριβείο με βάση

Τριβείο χειρός

 

παρακαλώ τη βοήθεια σας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παραθέτω έναν κατάλογο για το τι πιστεύω πως θα χρειαστώ:

Κορδέλα πάγκου

Ηλεκτρική ράσπα

Ηλεκτρικό ξυλοφάγο

Δράπανο με βάση

Τριβείο με βάση

Τριβείο χειρός

 

Ή ένα μικρό CNC...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστό και αυτό... αλλά από cnc ξέρω να προγραμματίζω μόνο τόρνο και τίποτα άλλο... όχι πως δεν θα μάθω...αλλά δεν είναι λίγο νωρίς για κάτι τέτοιο????αν ξέρετε το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται στη φρέζα μπορείτε να μ στείλετε το λινκ? Εγώ στη σχολή το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το fanucl για τόρνο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δουλέψει τέτοιο μηχάνημα μόνο χειροκίνητα και σε μέταλλο... Θα κοιτάξω να το πάρω στο επόμενο εξάμηνο επιλογή (πάλι) για να μιλήσω για τη φρέζα... αλλά μέχρι να βρω ένα χιλιάρικο για φρέζα ας περιοριστώ στις κορδέλες... Εσύ τι λες? Έχω βρει και χώρο για το εργαστήρι... μπορεί να βγάζω καλά αποτελέσματα... η θα είναι μάπα το καρπούζι???

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι λες? Έχω βρει και χώρο για το εργαστήρι... μπορεί να βγάζω καλά αποτελέσματα... η θα είναι μάπα το καρπούζι???

Υπάρχουν μάστορες στο Noiz (Yann, AB, WooDstock..) με μηχανήματα, έτοιμα όργανα και μεγαλύτερη από τη δική μου (ανύπαρκτη) εμπειρία για να σε συμβουλέψουν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε λοιπόν πως θα δουν το ποστ ;)

Δεν θα το φτιάξω και σήμερα... δεν βιάζομαι... η υπομονή είναι μεγάλη αρετή αν θέλω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο... οπότε ήρεμα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε λοιπόν πως θα δουν το ποστ ;)

Και να μην το δούν (είναι και περίοδος διακοπών), υπάρχουν και τα pm

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα... Απλώς ρε παιδί μου ψιλοντρέπομαι... Τι είμαι εγώ ένα παιδάκι μπροστά σε κάποιον φτασμένο? οπότε καλύτερα σε ένα ποστ που στην ουσία ψάχνω να βρω και τον εξοπλισμό....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα πει μεγαλο βημα φιλε και αν τα καταφερεις πραγματικα σου αξιζουν

συγχαρητηρια ;). Αν καταλαβα καλα θελεις να κανεις κατι προς το diy workshop

για φιλους και γνωστους αρχικα, χωρις αυστηρα επαγγελματικες βλεψεις.

Ακουγεται ωραιο και μερακλιδικο, δεν σκεφτεσαι ομως να περασεις λιγο χρονο

ως βοηθος καποιου οργανοποιου για να (yann α ;D) μαθεις κατι παραπανω

σε ταστοδουλειες, κολλητα μπρατσα, λουστρα και οχι μονο για την χρηση εργαλειων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου