Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ερασιτεχνικού "εργαστηρίου" οργάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λοιπόν έχω δουλέψει δίπλα σε ξυλουργό που έκανε ξυλογλυπτική στην ουσία πέραν από μαραγκοδουλειές... Δούλευα 3 καλοκαίρια συνεχόμενα δίπλα του... Για αυτό αγάπησα τόσο το ξύλο και το πως αυτό δουλεύεται... Γενικά αυτό θέλω να κάνω... Να δημιουργήσω κάτι που να με καλύπτει και δημιουργικά αλλά και παιχτικά... και αν καλύπτει και άλλους θα χαρώ πάρα πολύ... δν ξέρω αν με παίρνει να το κάνω επαγγελματικά αλλά που ξέρεις??? Μπορεί να μην αμοίβομαι αλλά σίγουρα θα πληρώνομαι!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που ανεφερες +

 

Μια μεγγενη, πολλα γυαλοχαρτα, ρασπα χειρος, λιμες, κοπιδι, πολλοι σφιγκτηρες ολων των λογιων, πριονια χειρος, router...

 

Αμα σκεφτω κι αλλα θα τα γραψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε  μου καλως ήλθες στο Club!

εκτός απο τα βασικά  εργαλεία της ξυλουργικής θα χρειαστείς και αρκετά πιο εξειδικευμένα εργαλεία για κατασκευή μουσικών οργάνων, μπες στο " ερασιτέχνης οργανοποιός " θα βρείς πολλά ,  μην σε πιάσει η μανία να τα πάρεις όλα γιατι μπορεί να σου μείνουν στο ράφι, συμπλήρωσε την εργαλειοθήκη σου σιγά σιγά ανάλογα με την τεχνική που θα ακολουθήσεις.

Να ξέρεις όμως αν έχεις στόχο τη μουσική, οτι με αυτό τον τρόπο μαλλον λοξοδρομείς την εχω" πατήσει " και εγω ετσι τα τελευταία χρονια.

Ας είναι ..

Follow your heart.

στελνω μια φωτο απο την τελευταία μου δημιουργία ,φρέσκια με τις κόλλες στο καπάκι.

DSC_6938B.thumb.JPG.fdc0d2c294bdc6cef37314ced591922a.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο site φίλε μου... Πολύ χρήσιμο... ποστάρω την διεύθυνση εδώ και σε ένα άλλο ποστ γιατί είναι κρίμα να μην το γνωστοποιούμε...

http://organopoios.wordpress.com

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.stewmac.com/

Tα έχει όλα και συμφέρει (όσο το $ είναι στο 1,40).

Γράψου στο (δωρεάν) μηνιαίο του ιντερνετικό newsletter και ζήτα να σου στέλνουν τον επίσης δωρεάν πλήρη κατάλογό τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα και αυτό το site...

 

το stewmac το ξέρω...τα μεταφορικά φοβάμαι...

Kαλό (τα κινέζικα κίτς είναι), αλλά έχεις μπλέξει τα θέματα. Πόσταρέ το στο guitar kits...

 

Για το stewmac, εάν δεν παραγγείλεις πράγματα 1000!!! ευρώ, δεν έχεις πρόβλημα. Όλοι έχουμε πάρει από εκεί

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry τα έχω κάνει μπάχαλο...και αγχώνομαι κιόλας μήπως σας πρήζω... όλοι μου οι φίλοι δεν αντέχουνε να με με ακούνε όποτε αρχίζω και μιλάω για κιθάρες κλπ....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Απο stewmac εχω παραγγείλει δύο φορές απο περίπου 400$ και πρέπει να συνυπολογίσεις φόρο περίπου 30% , το σπαστικό είναι οτι την τελευταία φορά περίμενα 2,5 μήνες λογω τελωνείου στο αεροδρόμιο!

Τωρα ψάχνω μονο σε Ευρωπαϊκά Site λογω φόρου και καθυστέρησης, και ο stewmac ειναι η έσχατη λύση..

Ενα απο τα καπάκια Sitka spruce AAAA που είχα παραλάβει πέρυσι τέτοιο καιρό στράβωσε και έσπασε συμμετρικά ,ενώ άλλα όπως Engelmann και Cedar δεν έπαθαν τίποτα, χρειάζεται λιγο προσοχή στη φύλαξη μάλλον είχε σταλλεί πολύ φρέσκο..

περιμένω να μου αντικατασταθεί..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου