Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση μαγνητων - Αντε παλι!!!


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Πριν μου πειτε οτι δεν εψαξα το forum για λυση να σας πω οτι εψαξα και πολυ μαλιστα! Λοιπον, το προβλημα ειναι το εξης: Κιθαρα squire bullet strat, σεταρισμενη, με μαγνητες απο GFS, οχι οι ακριβοι, αλλα καποιοι Alnico που πουλαει ετοιμοι σε pickguard. Οπως και να ρυθμισω τους μαγνητες μου βγαζει ενα ηχο (οταν χτυπαω την χορδη λιιιγο παραπανω) σαν γαργαρα. Τους κατεβαζω αλλα εξακολουθει το θεμα ειδικα στην ρε & στην σολ απο το 10ο ταστο και πανω. Τους ρυθμισα με τα Fender Specs, τους ρυθμισα με τα νομισματα οπως μας διδαξε ο SF, τους ρυθμισα με εναν αλλο τροπο οπως μας εχει περιγραψει ο ΕΖ παλαιοτερα - τιποτα! Οι αντιστασεις που διαβαζω στο πολυμετρο ειναι 6,2 - 5,5 - 5. Σε καθαρο ηχο δεν το κανει πολυ - σε βρωμικο ακομα και με λιγο drive κανει γαργαρες! Τους εχω κατεβασει τοσο πολυ που μου βγηκαν απ την βιδα κανα δυο φορες! Μηπως να παρω κανα σετ καλους GFS? Ποιους προτεινετε απο GFS?

Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως τρίζει κάτι άλλο?

Τον ήχο τον κάνει και όταν παίζεις unplugged?

Κόλλησε το αυτί σου πάνω στο σώμα και δες αν το κάνει και τότε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο! Αυτο με τον Τοττο το ξερεις?

 

Alnico V ειναι Παυλε. Ετοιμαζω κλιπ για να καταλαβετε τι εννοω. Στα καθαρα ουσιαστικα δεν το κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια. Όταν λες ότι βγήκαν από τη βίδα ήταν πιο κάτω από την επιφάνεια του πικγκαρντ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσαν μεσα στο cavity - εφυγαν απο τις βιδες απο το πολυ χαμηλωμα.

Anyway ανεβαζω το κλιπ. Πρωτα με καθαρο ηχο οπου μου ακουγεται ενταξει. Μετα με λιγο drive οπου τονιζω τις γάργαρες ;D ;D νοτες (καπου στην μεση της καθε κλιμακας - η ρε και η σολ που σας ελεγα...). Και μετα με ακομη πιο εντονο drive οπου ακουγεται ξεκαθαρα η γαργαρα. Τελικα και στην σι το κανει... γαμωτο!

 

http://www.wikiupload.com/WDH9I78RIM8B9C1

 

PS οι μαγνητες ειναι αυτοι:

http://www.guitarfetish.com/ALNICO-pickup-Prewired-Pickguard-Cream-on-1962-Mint-Green-MAJOR-UPGRADE_p_88.html

 

PS2 Φοβερο παιξιμο, ετσι?  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για το πρόβλημα σου (:P) αλλά μιας και ενδιαφέρομαι να βάλω ένα τέτοιο pickguard από GFS σε μια Bullet (με 11 βίδες), χρειάστηκε να ανοίξεις τρύπες στο σώμα ή ευθυγραμμίστηκαν όλες οι τρύπες που είχε το συγκεκριμένο pickguard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικια μου ηταν με 8βιδο pickguard - και ηθελε και φαγωμα στο μανικι. Μην μασας ομως, ολα γινονται. Θα σε παρει κανα μισαωρο δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργος ήχος...

Βρε μπας και είναι έτσι ο ήχος της παραμόρφωσης σου? :)

Έχεις δοκιμάσει και με διαφορετικό ενισχυτή-πετάλια κτλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου