Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση μαγνητων - Αντε παλι!!!


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δικια μου ηταν με 8βιδο pickguard - και ηθελε και φαγωμα στο μανικι. Μην μασας ομως, ολα γινονται. Θα σε παρει κανα μισαωρο δουλεια.

 

Α οκ, τις τρύπες δεν τις φοβόμουν ιδιαίτερα απλά ήλπιζα να τις γλυτώσω. Το φάγωμα δεν ξέρω αν το έχω, θα μάθω όμως.  ;D Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπααα... το ιδιο ειναι και με μπλοκαρισμενο τρεμολο.

Τωρα να παρω μαγνητες, ή φταιει η κιθαρα και τζαμπα θα τους παρω?

Με βλεπω για μαγνητες και τρεμολο με steel ή brass block!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν άφηνες και καμιά νότα να ακούσουμε καλά θα ήταν...

Εμένα για ταστάρισμα μου ακούγεται αυτό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γαργαρα ακουγεται πανω στο peak του χτυπηματος - αν την αφησω την νοτα η γαργαρα χανεται σχεδον αμεσως. Μπορει να ειναι και τασταρισμα ειναι η αληθεια, ειχα μια υποψια - οι χορδες ειναι σχετικα χαμηλα. Παντως ο τροπος που λεει ο Curtis Novak ειναι ο καλυτερος και στα δικα μου αυτια. ΕΖ ευχαριστουμε για το αρθρο! Ξαναπαραθετω:

 

Αγαπητέ SF, επέτρεψε μου να προσθέσω έναν εναλλακτικό τρόπο ρύθμισης ύψους μαγνητών, νομίζω είναι διασκεδαστικός κι ενδιαφέρων!

Προσωπικά τον έχω δοκιμάσει και πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση που έχω βρεί, μετά φυσικά απο τα "καθαρά αυτιά" και τις "ιδιοτροπίες" του καθενός  ! Θα χαρώ ν'ακούσω γνώμες  !

Αντιγράφω απο κείμενο του Curtis Novak (PUP builder):

Each pickup and each guitar is unique and I do not feel there is a one- size-fits-all for determining pickup height. The best method I have found is to get yourself a small cheap amp that overdrives easy.

Lay your guitar down on a flat surface, Plug in your guitar, select a single pickup, and fret your low E at the 12th fret and play the note. Just like with an out of tune string, you will hear an oscillation/wave rather than a clear solid note note. Now adjust the Low E side of the pickup up or down until that oscillation stops. At that point adjust the high E side of the pickup to match.

This will give you a clearer note without the oscillation so your notes and especially chords will ring clear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά στο sustain δεν βλέπω  να αναφέρεις. Σου σβήνει η νότα περίεργα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παιδες δεν ειναι τασταρισμα. Χαμηλωσα οσο παει τους μαγνητες και βελτιωθηκε κατα πολυ - οχι ομως τελειως. Μαλλον ειναι πολυ δυνατοι οι μαγνητες και τραβανε τις χορδες οταν παλλονται πιο δυνατα, γι αυτο και πανω στην πενια ακουγεται πιο εντονα. Σιγουρα ειναι αυτο γιατι το oscillation/wave οπως το λενε τελος παντων μειωνεται οσο κατεβαζα τους μαγνητες αλλα ποτε δεν σταματησε καθολου. Και οσο πιο ψηλα στην ταστιερα παω, τοσο πιο χαμηλα ειναι οι χορδες σε σχεση με τους μαγνητες και το oscillation γινεται ολο και πιο εντονο... Shit! >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου