Προς το περιεχόμενο

ΠΡοβλημα με M-Audio Audiophile 2496


andreas.360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία...

 

Εχω την M-Audio Audiophile 2496 και από την πρωτη στιγμή που την εγκατέστησα έχω ένα θεματάκι με την αναπαραγωγή. Σε τυχαία χρονικά διαστήματα μου κάνει κάποια "κοψίματα" - "σπασίματα" στον ήχο της ταξης των δεκάτων (ή και λιγότερο) του δευτερολεπτου με αποτέλεσμα να ακουω κάτι σαν ¨κλικ¨ ή "τοκ". Ελπίζω να εγινε κατανοητή η περιγραφή μου.

 

Για αναπαραγωγη χρησιμοποιώ το foobar 2000 και μου έμφανιζει το πρόβλημα σε τυχαία χρονικά διαστηματα της τάξης των 10 sec ή και παραπάνω.

 

Το ιδιο πρόβλημα αλλα πολύ πιο έντονο το έχω όταν βλέπω καμιά ταινία (divx) οπότε τα σπασίματα στον ήχο γίνονται επαναλαμβανόμενα και σχεδόν σε κάθε διάλογο

 

Ο Η/Υ έχει CPU core2duo, 1Gb RAM, και αν θυμάμαι καλά μια ΑTI RADEON HD 4550 για τα γραφικά.

 

Κατα καιρούς έχω δοκιμάσει διάφορες ρυθμίσεις στο control panel της M-audio όσο και σε αυτό του Foobar 2000 χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Στο forum της Μ-Audio βρήκα κάποιες πληροφορίες αλλα δεν κατάφερα να βρώ λύση.

 

Αν μπορέι καποιος να βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σε πρώτη φάση σαν μικρό buffer στην καρτα μου ακουγετε.

 

Αλλα μπορει να μην οφειλετε και στην καρτα καθόλου και να μην ειναι buffer setting.

Για παραδειγμα μπορει το real time checking του Antivirus που χρησιμοποιείς να στο δημιουργεί.

 

Οποτε μη επικεντρωνεις μονο στην καρτα ήχου αλλα και στο υπολοιπο συστημα.

Ψαξε σε τεχνικα forum για το πρόβλημα γενικότερα δλδ κλικ σε ήχο και ξεκίνα να δοκιμάζεις και να αποκλείεις πήγες προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου