Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να γίνεις επαγγελματιας drummer;


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ασχολουμαι με τα τυμπανα..χμ ..τα 20+ χρονια και ζω απο τα τυμπανα [αποκλειστικα ] τα τελευταια 2 ..αν και διδασκω τα τελευταια 10. Συνεργαζομαι με 6 ωδεια και εχο συνολο 40 μαθητες..Μην ρωτας πως και γιατι...Με πολυ τρεξιμο..

Το θεμα μας δεν ειναι αν ζω εγω απο τα τυμπανα..αλλα αν θα καταφερεις να ζησεις εσυ και ο καθε νεος drummer που ονειρευται..να ζησει μια μερα απο τα τυμπανα..

Με εκτιμηση προς ολους.

 

Εμένα πάντως vagelism δεν μου απάντησες ακόμα αν εσύ ως ντράμερ βγάζεις τα προς το ζην αποκλειστικά από τη μουσική;

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον ΣΦ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για το ποστ σου φιλε..Αυτο ακριβως προσπαθουμε να αναλυσουμε.

Οχι το ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Γ.....Ο ΝΤΡΑΜΜΕΡ ΤΟΝ GREEN DAY.

Nα σε καλα.

Νομίζω πως θα πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε τί σημαίνει "αξίζει"... γιατί έχω την αίσθηση πως η απάντηση διαφέρει από άτομο σε άτομο.

 

Συνήθως, οι γονείς ρωτάνε αν αξίζει από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης. Σε μια τέτοια περίπτωση, είναι σαφές πως η απάντηση είναι όχι, μόνο και μόνο διότι αν αφιερώσει κάποιος τον ίδιο χρόνο και κόπο κάνοντας κάτι άλλο, θα αποκομίσει πολύ μεγαλύτερα οφέλη (και όχι μόνο οικονομικά). Αυτό χωρίς καν να λογαριάσουμε τα όσα ήδη είπαν οι προηγούμενοι περί του επαγγέλματος στην Ελλάδα αυτή την εποχή - ή και κάθε εποχή.

 

Από την άλλη, αυτός που επιλέγει να δουλέψει σαν επαγγελματίας μουσικός δεν το κάνει για να αποκατασταθεί - απλά ακολουθεί την εσωτερική του ανάγκη να παίζει μουσική και να ασχολείται μ' αυτή γενικά.

 

Για μένα προσωπικά, η μουσική έπαψε να είναι επάγγελμα πολύ καιρό πριν - ευτυχώς πριν χάσει τη μαγεία της, λόγω συνθηκών. Αποφάσισα τότε ότι δεν αξίζει τον κόπο, και ότι θα παίζω μόνο αυτά που θέλω εγώ, με όποιους θέλω, όταν θέλω και όπως θέλω. Μόνο έτσι έχει νόημα η μουσική για μένα: τροφή για τη ψυχή μου και το μυαλό μου.

 

Από τότε, έχουν περάσει 13 χρόνια και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Εξακολουθώ να παίζω τύμπανα, και μ' αρέσει πολύ περισσότερο από παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα, όπως είπα, εάν μπορεί ενας, μπορεί και άλλος ένας. Αυτό πρέπει να λες στους γονείς, όταν βλέπεις ότι ένα παιδί έχει ταλέντο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο...εγω σε ευχαριστω για το κοπο σου να συμμετεχεις.

Ελπιζω και για αυτο το ξεκινησα..να βοηθησουμε κανα ανθρωπο εκει εξω..

Hey people

Opinions are like assholes, everyone has one οπως λεει και ενας φιλος οποτε ας γραψω και εγω τη γνωμη μου.

Αμα εξαιρεσω μια ακραια ομαδα ανθρωπων του τυπου αστεγοι, αποροι η ατομα με ΠΟΛΥ σοβαροτερα προβληματα τελος παντων απο τα δικα μας το μονο που χρειαζετε καποιος ειναι θεληση για να το κανει ολο αυτο

 

θεληση θα πειτε τι θεληση? τοσο απλο? και εγω και αυτος και ο αλλος ολοι θελουμε να γινουμε επαγγελματιες και να ειμαστε ολοι μαγκες και να βγαζουμε φραγκα με τη μουσικη που γουσταρουμε δε ξερω και εγω τι

 

οχι συγνωμη εγω ενοω ΑΤΣΑΛΕΝΙΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ να αντεξουν τα ΠΑΝΤΑ. να σε ταιζουν σκατα και να λες ευχαριστω, να κοιμασαι 2 ωρες την ημερα επειδη τις 12 θες να μελετησεις και τις αλλες 10 να δουλεψεις στα φαναρια για ενα κομματι ψωμι και να πληρωσεις τα μαθηματα για το δασκαλο η το ωδειο και να εισαι προετοιμασμενος/η να νιωσεις οτι τα παθη του ιησου ειναι παιχνιδακι σε αυτα που ερχονται.

 

οποιος θελει βρισκει λυσεις, οποιος βαριεται προβληματα

 

μερικοι ειναι τοσο αποφασισμενοι που θα κανουν τα παντα για να πετυχουν το σκοπο τους, αλλοι εχουν απλα την τρελα να κανουν τα Ονειρα τους πραγματικοτητα χωρις να λογαριαζουν τιποτα

οπως και να χει αυτοι που θελουν και ειναι αποφασισμενοι θα τον βρουν τον δρομο τους αργα η γρηγορα

 

cheers

 

ps. τι φωτια τοπικ ανοιξες ρε vagelism... εχει φτασει κιολας τις 6 σελιδες μεσα σε ενα 20ωρο whoaaaaaaaa

 

ps2. ως που να το γραψω γινανε 7!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που χρειαζετε το πτυχειο..ειναι αν χρειαστεις καποια στιγμη να διδαξεις.

σε ευχαριστω για τη συμμετοχη.

 

 

 

 

απαντηστε σε αυτο γιατι με ενδιαφερει κ εμενα....ειμαι 27....εχω μονιμη δουλεια αλλα απο μικρος ασχολιομουν με μουσικη τα παρατησα για καποιους λογουσ σπουδων κ οικογενειακουσ κ τωρα θελω να ασχοληθω σοβαρα γιατι μου λειπει απιστευτα πρωτα απο ολα για την **** μου κ την αναγκη για δημιουργια....με ενδιαφερει ομως κ το επαγγλεματικο επιπεδο.....ειναι αργα τωρα που το αποφασισα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μας δεν ειναι αν ζω εγω απο τα τυμπανα..αλλα αν θα καταφερεις να ζησεις εσυ και ο καθε νεος drummer που ονειρευται..να ζησει μια μερα απο τα τυμπανα..

Με εκτιμηση προς ολους.

 

 

Φυσικά και είναι αυτό το θέμα. Εφ όσον εσύ ζεις, αποκλειστικά από αυτό μπορείς να μεταφέρεις το πως και τι και στους μαθητές σου εάν σου ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξερεις τι τους λεω,,?

Επειδη εγω ημουν και ψηλοαταλαντος..αλλα δουλευταρας...

τους λεω οτι δεν αξιζει ..και οτι αν μελεταγα για το σχολειο...οσο μελετησα για τα drums..θα ειχα γινει ΚΑΡΔΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ και θα εβγαζα 6 εκατομμυρια ευρω το χρονο μονο απο τα φακελακια ;D.,

Σου απαντησα?

Φυσικά και είναι αυτό το θέμα. Εφ όσον εσύ ζεις, αποκλειστικά από αυτό μπορείς να μεταφέρεις το πως και τι και στους μαθητές σου εάν σου ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου