Προς το περιεχόμενο

Πληκτρα και ρυθμοι. τι εξοπλισμος?


sPId_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναφερω ενα θεμα που με ειχε απασχολησει και παλαιοτερα αλλα δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα.

Εχοντας στην κατοχη μου το Korg LE αναρωτιεμαι τι θα ηταν καταληλοτερο για ρυθμους.

Θελω να πω, σε ενα σχηματακι αντι για να υπαρχουν drums να γινεται η δουλεια απο εμενα.

 

1) Θα μπορουσε το ιδιο το synth να το κανει αυτο  ? Και αν ναι ποσο ευκολο ειναι να γινει αυτο?

2) Αρμόνιο, και αν ναι ποιο? Απο τι τιμη και πανω να κοιταω? Τα απλα psr της yamaha κανουν δουλεια?

3) Ειχα παρατηρησει καποτε σε ενα πιανιστα που ειχε ενα μηχανημα πανω στο πιανο απο το οποιο νομιζω εβαζε τους ρυθμους. Τι μπορει να ηταν αυτο? Τα drums machines ειναι κατι τετοιο?

4) Κατι αλλο? Καποια αλλη λυση? Γενικα τι εξοπλισμος χρειαζεται?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάμε ένα ένα......

1)Όχι δεν μπορεί το ίδιο το synth να παίζει ρυθμούς.Χρειάζεσαι arranger kyeboard.

2)Πεσ μας εσύ τι λεφτά διαθέτεις (και τι μουσική παίζεις) για να σου πούμε κι εμείς με τη σειρά μας τι να κοιτάξεις.

3)Αν το μηχάνημα αυτό έπαιζε μόνο ρυθμό (κρουστά) ναι ήταν drum machine (που μου φαίνεται και το πιο λογικό). Τώρα αν είναι καλό αυτό..........περι ορέξεως.......

4)Γενικά αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά με ρυθμούς, τότε θα πρέπει να πάρεις arranger key και αναλόγως το ποσό που διαθέτεις θα πάρεις το αντίστοιχο μχάνημα με τις αντίστοιχες δυνατότητες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρέμβαση.

Το synth αν διαθέτει sequencer μπορεί να παίζει ρυθμούς τους οποίους θα πρέπει να έχεις προγραμματίσει εσύ ο ίδιος από την αρχή αλλά σαφώς δεν παρέχει την ευχρηστία ενός Arranger που είναι σχεδιασμένο ειδικά για ρυθμούς αλλά και για αυτόματα ακκόρντα με το πάτημα μιας απλής συγχορδίας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με sequencer απο το synth νομιζω πως ειναι υπερδυσκολο να γινει κατι.

Απο κει και περα για ενα arranger αυτη τη στιγμη δεν ειμαι διατεθημενος να δωσω πολλα λεφτα. Ειμαι της αποψης πως αν επαιρνα κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο να το κανω οταν θα μπορω ενα Korg Pa για παραδειγμα που δεν ειναι προτεραιοτητα μου τωρα. Με κανενα yamaha psr λες να γινει δουλεια??

Η μουσικη αυτη τη στιγμη που λεω να χρησιμοποιηθει ειναι rock ελληνικα ξενα εντεχνα και τετοια, ψιλοερασιτεχνικα. Οχι electro. Οχι επαγγελματικα , αλλα να γινεται δουλεια.

Εριξα μια ματια εδω http://www.thomann.de/gr/drum_computers.html  οπως και σε video στο youtube.

Παρατηρησα δημιουργια ηχων με τα χερια. Υπαρχουν σε αυτα τα μηχανηματα ετοιμοι ρυθμοι ή γενικα υλικο για κατεβασμα απο το Internet και ανταλλαγη? ή θα πρεπει να τους φτιαξω μονος? ( δεν ειμαι και drumer!!)

Γενικα με καμια 200αρα ευρω πανω κατω παιρνω κατι αξιοπρεπες?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα για πιο PSR μιλάς. Πάντως η δικιά μου γνώμη είναι ότι δε θα σε βολέψει το drum machine για τον λόγο το ότι δεν μπορείνα παίξει ακκόρντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες λιγο τν σειρα pa της korg αν παιζεις λαικα...αν θες κατι ποιο ευρωπαικο προς αμερικη δες τα tyros της yamaha τα οποια ειναι απιστευτα αλλα λιγο ακριβα...αυτα ειναι οτι χρειαζεσαι απο οτι καταλαβα...μην μπλεξεις με drum machines δεν θα βγαλεις ακρη!

 

φιλικα Σπυρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα και με 200 ευρω καλυτερα να πας να τα φας σε σουβλακια η στα μπουζουκια (αν και στις μερες μας 200 ευρω δεν φτανουν ουτε για τα γαρουφαλλα!!!)...το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν περνεις τιποτα απολυτος αξιολογο με 200ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε sPId_x,

 

Άσχετα με το τι θες (Arranger ή Drum Machine), θα πας να δεις και να ακούσεις, Yamaha - Korg - Roland - Ketron - Gem - Alesis και ότι άλλο βρείς διαθέσιμο στην αγορά.

Ανάλογα με τις ανάγκες σου θα πάρεις αυτό που θα σε καλύψει και θα έχει πραγματικό support. Σε γενικές γραμμές κάθε μηχάνημα έχει υπερ και κατά για τον κάθε ένα από εμάς. Οπότε, εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει.

Εμείς μόνο γνώμες μπορούμε να σου πούμε από εντελώς προσωπικές εμπειρίες - ανάγκες και γούστα.

Τα δικά σου θέλω και μπορώ ίσως διαφέρουν από τα δικά μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου