Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να γίνεις επαγγελματιας drummer;


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απευθυνετε λοιπον στον 15 χρονο που βλεπει οτι δεν του αρεσει τιποτα αλλο πλεον..παρα μονο η μουσικη.

 

15άχρονε!!!!  μαθε ντράμς αν σ'αρεσει το οργανο, μελέτησε και παιξε ότι γουστάρεις.

 

Μην το σκεφτεις ούτε λεπτό ως μελλοντικο επάγγελμα ;) και φυσικά μην αφιερώσεις ουτε λεπτο για να μάθεις να παιζεις "επαγγελματικά κομμάτια και είδη"

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην το σκεφτεις ούτε λεπτό ως μελλοντικο επάγγελμα  και φυσικά μην αφιερώσεις ουτε λεπτο για να μάθεις να παιζεις "επαγγελματικά κομμάτια και είδη"

 

+10000

 

αλλοιως θα βρεθεις και εσυ να πουλας..."ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ" ή ακομα χειροτερα "ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ" στις αγγελιες του noiz.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως vagelism δεν μου απάντησες ακόμα αν εσύ ως ντράμερ βγάζεις τα προς το ζην αποκλειστικά από τη μουσική;

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με τον ΣΦ.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-15άχρονε! Άκουσες το τελευταίο ανέκδοτο;

 

-Όχι, για πες.

 

-Έλληνας επαγγελματίας μουσικός! Χαχαχα, καλό εεε; Να σου πω και άλλα παρόμοια: Εσκιμώος επαγγελματίας πωλητής ψυγείων, Σομαλιανός επαγγελματίας σύμβουλος αδυνατίσματος, Ολλανδός επαγγελματίας ορειβάτης, Αλγερινός επαγγελματίας χιονοκαθαριστής, Πακιστανός επαγγελματίας οινοποιός, Σκοτσέζος επαγγελματίας παρασκευαστής αντιλιακών, Αμερικάνος επαγγελματίας περιβαλλοντολόγος, Ρώσος επαγγελματίας γιατρός των ανώνυμων αλκοολικών και δε συμμαζεύεται...  ;D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε τί σημαίνει "αξίζει"... γιατί έχω την αίσθηση πως η απάντηση διαφέρει από άτομο σε άτομο.

 

Συνήθως, οι γονείς ρωτάνε αν αξίζει από πλευράς επαγγελματικής αποκατάστασης. Σε μια τέτοια περίπτωση, είναι σαφές πως η απάντηση είναι όχι, μόνο και μόνο διότι αν αφιερώσει κάποιος τον ίδιο χρόνο και κόπο κάνοντας κάτι άλλο, θα αποκομίσει πολύ μεγαλύτερα οφέλη (και όχι μόνο οικονομικά). Αυτό χωρίς καν να λογαριάσουμε τα όσα ήδη είπαν οι προηγούμενοι περί του επαγγέλματος στην Ελλάδα αυτή την εποχή - ή και κάθε εποχή.

 

Από την άλλη, αυτός που επιλέγει να δουλέψει σαν επαγγελματίας μουσικός δεν το κάνει για να αποκατασταθεί - απλά ακολουθεί την εσωτερική του ανάγκη να παίζει μουσική και να ασχολείται μ' αυτή γενικά.

 

Για μένα προσωπικά, η μουσική έπαψε να είναι επάγγελμα πολύ καιρό πριν - ευτυχώς πριν χάσει τη μαγεία της, λόγω συνθηκών. Αποφάσισα τότε ότι δεν αξίζει τον κόπο, και ότι θα παίζω μόνο αυτά που θέλω εγώ, με όποιους θέλω, όταν θέλω και όπως θέλω. Μόνο έτσι έχει νόημα η μουσική για μένα: τροφή για τη ψυχή μου και το μυαλό μου.

 

Από τότε, έχουν περάσει 13 χρόνια και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Εξακολουθώ να παίζω τύμπανα, και μ' αρέσει πολύ περισσότερο από παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα προσωπικά, η μουσική έπαψε να είναι επάγγελμα πολύ καιρό πριν - ευτυχώς πριν χάσει τη μαγεία της, λόγω συνθηκών. Αποφάσισα τότε ότι δεν αξίζει τον κόπο, και ότι θα παίζω μόνο αυτά που θέλω εγώ, με όποιους θέλω, όταν θέλω και όπως θέλω. Μόνο έτσι έχει νόημα η μουσική για μένα: τροφή για τη ψυχή μου και το μυαλό μου.

 

Από τότε, έχουν περάσει 13 χρόνια και δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το ίδιο, αποφάσισα και εγώ πρίν 30 (περίπου) χρόνια. Το μόνο που μετάνιωσα (σήμερα) είναι ότι άφησα το ωδείο...

 

Καλώς ήρθες :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Για να το θεσουμε πιο πεζα το θεμα....Αντικειμενικα,σαφως και ΔΕΝ αξιζει δεδομενων των δυσκολιων. Αλλα παρα την κριση,παρα τον ανταγωνισμο,την ελλειψη ποιοτητας.... Καποιοι παντως θα το κανουν! Γιατι εστω λιγες θεσεις (μια? πεντε? οκτω? ) υπαρχουν - και θα υπαρχουν - στο χωρο.

 

    Αν καποιος νομιζει οτι - ο ιδιος ή το παιδι του τελος παντων - ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ μια απ΄αυτες τις θεσεις,τοτε και μονο τοτε go for it...Αλλα αυτο συνεπαγεται τσαμπουκα (με την καλη εννοια),και βεβαια μιλαμε για περιπτωσαρες που προφανως ΔΕΝ περιμενουν τη δικια μας συμβουλη, ή του οποιουδηποτε,για να το κανουν. ;)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Αν καποιος νομιζει οτι - ο ιδιος ή το παιδι του τελος παντων - ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ μια απ΄αυτες τις θεσεις,τοτε και μονο τοτε go for it...Αλλα αυτο συνεπαγεται τσαμπουκα (με την καλη εννοια),και βεβαια μιλαμε για περιπτωσαρες που προφανως ΔΕΝ περιμενουν τη δικια μας συμβουλη, ή του οποιουδηποτε,για να το κανουν. ;)

 

go for what?..........

 

μπαμπα μου αρεσει να παιζω rock και μελετησα παρα πολύ οσπου εγινα τρομερος και πηρα μια απ τις 5 θεσεις για το χψ σκυλαδικο στην Αθήνα

 

Μπραβο παιδί μου!

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε κι ο marathon...ειναι απλα μαθηματικα (φυσικα δε συμφωνω με το παραδειγμα για τον ντραμερ των green day οπως και με αυτους που λενε κλασικα οτι ο grohl ειναι αμπαλος...οσο τσιφτετελι ξερει να παιξει ο ντραμερ των green day, τοσο pop-punk παιζει κι ο Τρανταλιδης με...ελληνικο τροπο! ;D )

 

Απλα μαθηματικα λοιπον...η χωρα περναει κριση...τα φραγκα τελειωσαν, οσο λιγοτερα λεφτα εχει ο Ελληνας, τοσο λιγοτερο θα διασκεδασει, τοσο περισσοτερα κεντρα-μουσικες σκηνες-μαγαζια θα κλεισουν ή θα λειτουργουν λιγοτερες μερες-τοσο περισσοτεροι μουσικοι δεν θα εχουν δουλεια ή θα δουλευουν λιγοτερο ειτε στη νυχτα ειτε στα μαθηματα...

 

Θεωρω πως το επαγγελμα του μουσικου ειναι σημερα απο τα πιο δυσκολα για να επιβιωσει καποιος...μονο οι επαγγελματιες μουσικοι Α εθνικης (οχι αποκλειστικα σε ικανοτητα αλλα και σε γνωριμιες, φημη κλπ) θα επιβιωσουν απο ολο αυτο μεσα στα επομενα 10 χρονια. Και νομιζω πως ειναι πιο ευκολο σημερα να εισαι ποδοσφαιριστης Α εθνικης, παρα μουσικος... ;D

 

Συνεπως...ΟΧΙ. Καντο επειδη το γουσταρεις, αν σου προταθει και καμια δουλιτσα στο αντικειμενο επειδη εισαι καλος παρτη εαν εχεις χρονο, αλλα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μη βασισεις το βιοπορισμο σου στο επαγγελμα του μουσικου. Θα πεινασεις, εκτος εαν εισαι μεσα στους 20-30 που πραγματικα ξεχωριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα δε συμφωνω με το παραδειγμα για τον ντραμερ των green day οπως και με αυτους που λενε κλασικα οτι ο grohl ειναι αμπαλος...οσο τσιφτετελι ξερει να παιξει ο ντραμερ των green day, τοσο pop-punk παιζει κι ο Τρανταλιδης με...ελληνικο τροπο! ;D )

Ρε σεις... μην τρελλαίνεστε με το (ακραίο) παράδειγμα. Αυτό που ήθελα να πώ (όχι τα άλλα που πείραζα τον SF)...είναι ότι και ο μικρός drummer των GD...τα ίδια άκουγε από τον πατέρα του...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου