Προς το περιεχόμενο

Κορυφαίος transistror-modeling ενισχυτης για σπίτι?


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω πολυ όλους σας!

Alchemist, άκρως ενδιαφέρον το DT50 φίλε..θα τσεκαριστει πάραυτα!

Τα "φτηνά-μικρά" Line 6 είναι όντως για πέταμα, αλλα τα "καλά" και ειδικά τα καινούργια νομίζω ότι κρίνει αυτο που ψάχνω, τουλάχιστον θεωρητικά

Για το πρώτο Line6 Vetta (όχι το ΙΙ) ξέρουμε τιποτις?

Thx again

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα αν προτιθεσαι να ξοδεψεις οσο κανει ο DT 50 τοτε τους spider μην τους κοιτας καν... Ο DT 50 ειναι καθαρα λαμπατος ενισχυτης με στοιχεια modelling αλλα καμια σχεση με τους spider.

 

Επισης απ οσο θυμαμαι ο DT50 δεν εχει εφφε κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx παιδιά. Θα προτιμουσα κεφαλή, μιας και έχω ήδη κάποια ηχεία που κάθονται..

Μεταξύ line 6 spider iv hd150 head, spider valve ii hd100, vypyr και Μarshall jmd100 τι λέτε? Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία?

 

η απολυτη ΛΑΜΠΑΤΗ μοντελινγκ κεφαλη

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/116903/Vypyr120Head.cfm

 

 

για σενα θα πηγαινε γαντι αυτο

 

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/action/detail/item/117520/VYPYR30Head.cfm

 

μιας ρωτησες για γκαζια ενα θα σου πω απο ac30 μεχρι 6505... και clean βεβαια η βερσιον του twin reverb δεν ειναι καθολου κακη η ακομα και του peavey classic  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρόνια τώρα είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα του tech 21 trademark 10, που κυκλοφορεί πλέον μόνο στα 30 watt. Αναλογικά κυκλώματα, 3 amps (fender, marshall, mesa boogie), 3 επίπεδα (clean, high, hot) που λειτουργούν κ με ένα ανεξάρτητο gain, και τέλος 3 προσομειώσεις καμπίνας (tweed, uk, calif). active controls, spring reverb, 10'' speaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι λατρης του alternate picking (vinnie moore-paul gilbert κτλ) σε συμβουλευω μακρια απο roland cube.

 

εχω τον 30X και κομπρεσαρει παρα πολυ σε οποια ρυθμιση κ να τον εχω! ακουγεται σαν σκ@το η πενα, ασε που εχει και αργη αποκριση οταν ανεβαζεις ταχυτητα στα picking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αφου παιζεις με καλους λαμπατους ενισχυτες θα σου ελεγα να μη αγορασεις τιποτε αν δεν το δοκιμασεις πρωτα, γιατι μπορει να σε απογοητευσει εντελως (οπως εμενα ας πουμε. τα χρησιμοποιω, αλλα οτιδηποτε εκτος λαμπας μου φαινεται απλη οδοντοκρεμα).. χιλιες φορες καλυτερα ενα power attenuator, η ενας λαμπατος σε πολυ μικρη ενταση, η ενας λαμπατος 5 watt για το σπιτι..

 

αν τωρα θελεις γνωμες για εκτος λαμπατης λυσης, oι tech21 ειναι πολυ καλη επιλογη για τρανζιστορ ενισχυτη, και για modeling πρωτη στις προτιμησεις μου ειναι η πεταλιερα της vox tonelab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας! Ο line6 DT50 ξεφεύγει πολυ οικονομικά (με τόσα χρήματα παίρνεις ...ότι θέλεις). Βασικά χρησιμοποιώ 4-5 ήχους το πολυ: έναν ωραίο καθαρό, ένα crunchy overdrive, ένα ΤΈΡΜΑ γκάζι για βαριά μεταλλορυθμικα και ένα ΤΈΡΜΑ γκάζι με κάμποσα εφφε για leads.. Αν μπορούσα να είχα έναν ενισχυτη που να μου έδινε μονο αυτούς τους ήχους (έστω και απο presets!) αλλα με πολυ καλή ποιότητα, θα ήμουν ευτυχής..

Any ideas please??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O tech21 φαίνεται πολυ καλή περίπτωση, αλλα νομίζω πως θα χρειαστω λιιιιιγο παραπάνω gain και .....τα πεταλια μου (δυστυχώς δεν έχει εφφε πάνω, έστω και μέτρια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/guitars/line-6-spider-valve-mkii-112-guitar-valve-amp-combo--68349

 

ισως αυτο;;

καλυτερα να δοκιμασεις παντως οτι εχει προταθει γιατι ισως να σου κανει κατι ποιο οικονομικο και να γλυτωσεις λεφτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι vox valvetronix παντως εχουν απο το καλυτερα distortion που εχω ακουσει.Τα εφφε παλι δν με εχουν ενθουσιασει τοσο αφου ειδικα τ flanger phaser ακουγονται καπως πλαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου