Προς το περιεχόμενο

Compressor - Sustainer ή Boost;


johnakas69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλοι συναδελφοι και χρονια σας πολλα!!

εχω εδω και κατι μερες εναν πονοκεφαλο οσο αφορα στο τι να αγορασω απο τα δυο πεταλια που αναφερω στον τιτλο.αυτο συμβαινει κυριως επειδη μαλλον δεν ξερω τι θελω ακομα.η καταταση εχει ως εξης:

εχω το distortion iii της mxr το οποιο εχοντας το gain σχεδον τερμα και το volume λιγο μετα τις 12 μου βγαζει εναν αρκετα ωραιο crunch,classic rock ηχο.

αυτο εχοντας τον διπλο μαγνητη(emg) της κιθαρας μου(gibson).

βαζοντας τον μονο μαγνητη(emg) οταν θελω να παιξω blues κομματια,jimi,clapton και τα λοιπα για να βγαλω αυτο τον ωραιο μουντο σκαστο ηχο ξερεται εσεις τωρα...χανει λιγο στο σολο.ο ηχος ειναι καλος αλλα θελει ενα κατι της παραπανω ωστε οι νοτες να ακουγονται ανετα και να γινετε και το παιξιμο πιο ανετο.

σε αυτην την περιπτωση ισως χρειαζεται ο compressoras ο οποιος δινει volume εν τελει η δινει και γκαζι?

δηλαδη βαζοντας τον comp σου δινει και βρομα η απλα κανει τον ηχο σου να ακουγεται πιο δυνατα...?

απο την αλλη με τα καθαρα του ενισχυτη ενα booster τυπου jam μπορει να δουλεψει και σαν overdrive,να στεκεται μονο του ακομη και στο σολαρισμα?

το boost πεταλι σου δινει sustain?

ολα αυτα θα μου πειτε τωρα οτι μονο στην πραξη μπορεις να τα καταλαβεις και θα εχετε δικιο,απλα ισως μπορει να βγει και κατι απο εδω νομιζωντας πως αυτες τις αποριες τις ειχατε ολοι καποια στιγμη!

ευχαριστω παρα πολυ!!

περιμενω την αποψη σας!

keep rocking!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

οταν λες mid boost...

εχεις καποια προταση να κανεις?

εγω εχω μερικες που βρηκα:

 

vox cooltron brit boost

http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_brit_boost.htm

 

mxr mc-401

http://www.thomann.de/gr/mxr_mc401.htm

 

bsm spectrum

http://www.thomann.de/gr/bsm_spectrum.htm

 

jam rooster

http://www.jampedals.com/index.php?page=rooster&hl=el_GR

 

κανει καποιο απο ολα αυτα τη συγκεκριμενη δουλεια που θελω..

μπορουν να σταθουν μονα τους σαν overdrive πεταλι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν θελω να παρω κι αλλο γκαζι απο τα πεταλια και περισσοτερο sustain ανοιγω τον κομπρεσορα.Οταν θελω με καθαρο ηχο να βγω λιγο ποιο μπροστα ανοιγω το μπουστ.Μην μπερδευεσε.Εχω το κλασσικο Boss cs-3, οπου του εκανα και μια ευκολη μοντα επειδη ειχε θορυβο με τους μονους μαγνητες(custom shop 69), και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,απιστευτο sustain ,ωραιο tone και γενικα ειναι αυτο που θελεις.

 

Το treble boost απλα δεν το εχω δοκιμασει,δοκιμασα πρωτα το cs-3 και σταματησα να την ψαχνω αφου πηρα τον ηχο που ηθελα.

 

ΥΓ 1 Εχω 7 γκαζοπεταλα και δουλευει με ολα αψογα

ΥΓ 2 Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για τον κομπρεσορα της mxr .

ΥΓ 3 ΜΕτα απο το cs-3 εχω ενα EQ MXR το απλο,εχε στο νου σου οτι και τα eq  γκαζωνουν τα γκαζοπεταλα.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μικ77 το ατομο δε παιζει με μονους, αλλα και παλι ασχετο με αυτο δικιο εχεις, αλλα που νατρεχει για μοντες κλπ.

Σεβαστα αυτα που λες.

 

@69. Εγω(ΕΓΩ) θα παιρνα το bsm. Its a killing machine.

Αλλα μη μπαινεις σε διαδικασιες προσωπικης γνωμης. Φαντασου πως και με το ιδιο gear να παιζουμε, αλλο ηχο θα βγαλουμε. Πες καρδια, δακτυλα κλπ.

Παρε σβαρνα τα μαγαζα και παιζε με οτι βρεις.

Μπορει οντως με ενα απλο cs3 οπως λεει ο μικ, να βρεις αυτο που θες.

Good Hunding.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για mid boost. Έχω παρατηρήσει πως όχι μόνο αποκτά η κιθάρα μια πιο τραγουσιστή χροιά αλλά ο ενισχυτής γίνεται πιο ευαίσθητος στη πένα. Αυτό μπορεί να λειτουργήσει και αρνητικά εάν δεν είσαι καθαρός παίκτης καθώς ακούγονται παραπάνω οι αλλαγές θέσης με το σύρσιμο πάνω στην χορδές.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για mid boost. Έχω παρατηρήσει πως όχι μόνο αποκτά η κιθάρα μια πιο τραγουσιστή χροιά αλλά ο ενισχυτής γίνεται πιο ευαίσθητος στη πένα.

 

  ενδιαφερον.... Με την ευκαιρια να ρωτησω: σε ηλ/ακουστικη τι αποτελεσμα θα ειχε?

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς καλό θα ήταν να περιέγραφες με τι κιθάρα - ενισχυτή και εντάσεις θέλεις να παίξεις.

 

Οι βασικές διαφορές ενός compression και ενός boost:

 

1. Το compression αλλάζει σίγουρα τον ήχο σε attack (περισσότερο) δυναμικές (λιγότερες) και συνολικά τον "παχαίνει" στις περισσότερες περιπτώσεις. Το χρησιμοποιούμε όταν έχουμε ένα set up που του λείπουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Π.χ: Μια κιθάρα Fender style με μονούς που ακούγεται άλλα 'ντ' άλλων από δυναμικές στις διάφορες περιοχές της ταστιέρας, ή όταν θέλουμε να κάνουμε πιο άνετο το παίξιμο στα καθαρά ή ακόμη και στα βρώμικά όταν έχουμε έναν ενισχυτή/μεγάφωνο που έχει μεγάλο headroom και δεν κομπρεσσάρει μόνο του. Σκέψου τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλοι μου και παλι.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

ολα αυτα που λετε ειναι ευλογα και με βλεπω μαλλον να καταλιγω σε ενα πεταλι boost.

οσο αφορα το κομπρεσαρισμα και το sustain,ειδικα το δευτερο μπορω να το πετυχω με λιγο delay.ουτως η αλλος δεν ηθελα ποτε πολυ sustain στον ηχο και η κιθαρα ουτως η αλλος βγαινει παντα πολυ μπροστα διοτι στην μπαντα ειμαι ο μοναδικος κιθαριστας.

ισως να χρειαζεται καποια στιγμη αν θες να πετυχεις κατι ιδιαιτερο.

 

αυτο που θελω να καταφερω επειδη αποτι ακουω και βλεπω τα πεταλακια overdrive και distortion εχουν σχεδον αν οχι εντελως την ιδια δυναμικη αμα τα πιεσεις,ειναι να εχω ενα πεταλι που θα μ βγαζει μονο του εναν ηχο με λιγη χροια βρωμιας και αρκετα καθαρα ωστε να παιζω με τον πανω μαγνητη και να βγαινει αυτο to σκαστο funk blues rock style.

επισης οταν χρειαζεται σε αλλα κομματια να δινω λιγο περισσοτερο(οχι πολυ) ωθηση στο ηδη υπαρχον πεταλι distortion π εχω το οποιο κ μονο του ομως μου βγαζει αρκετα καλο ηχο.

και λεω για boost πεταλι γιατι δεν θελω να μπλεκω με tone,volume και drive..ενα απλο knob να κανει την δουλεια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου