Προς το περιεχόμενο

guitar head + cabinet 2 x12(την συμβουλη σας)


green

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

σε λιγες μερες παω για καποια αγορα οπως γραφω.

η επιλογη μου προς το παρων ειναι αυτη.

 

Harley Benton G212 Vintage

&

Hughes&Kettner Tubemeister 18 Head

 

θα ηθελα την συμβουλη σας αν ειναι δυνατον.

χρειαζομαι εναν all around συνδυασμο αποκλειοντας combo επιλογη και με ταβανι 600-700 ευρω (πανω -κατω)

η μουσικη που παιζω ειναι blues-rock ,hard rock και πιο πολυ metal.

η χρηση του θα ειναι προς το παρων μονο σπιτι και home recording.

 

εχω διαβασει (και ακουσει )αρκετα καλα πραγματα  για τον Tubemeister

γι΄΄αυτο εχω δωσει πιο πολυ βαρος σε αυτον.

ειχα και ως επιλογη τον bugera 1990 αλλα τον απερριψα γιατι θα χρειαστει νεες λαμπες κατευθειαν και ανεβαινει το κοστος.

συν οτι ειχα πιο παλια combo bugera με τα γνωστα προβληματα.

 

για να μην σας κουραζω οποιος εχει αποψη θα παρακαλουσα να πει την γνωμη του.

και το βασικο αν θα με καλυψει σε metal καταστασεις.

ευχαριστω!

 

* μπορει καποιος να μου βρει το λινκ αν ειναι ευκολο για να αγορασω το καλωδιο για την εξοδο του red box ?*

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για metal δεν θα σε καλύψει εκτός αν πάρεις κάνα πετάλι τύπου tubescreamer για να σφίξουν περισσότερο τα ντιστόρσια του (;D) και να δώσει και παραπάνω γκάζι! Θα σου έλεγα για Bugera 6262 ή 333xl αλλά είδα πως δεν ψήνεσαι! Θα ήταν η καλύτερη λύση όμως και από θέμα τιμής και ήχου, γιατί θα μπορούσες να τα σκάσεις για καλύτερη καμπίνα (που μετράει πολύ)! Ρίξε μια ματιά για Laboga The Beast ή Engl Gigmaster, τους 15ρηδες (αν και αυτοί από θέμα ποσότητας γκαζιού δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσουν, αν και έχουν αρκετό)! Επίσης μια πολύ καλή λύση είναι κι αυτός --> http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_head.htm (προς τα εκεί σε κόβω)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τσεκαρει και τον engl (διαβασα πολλα και ακουσα και δεν μου κανει πολυ για hi-gain )

blackstar κοιτουσα τον HT-5R αλλα απο κριτικες του φορουμ που διαβασα ειναι οτι και αυτος δεν ειναι τοσο heavy. :-\

 

δηλ. εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι out απο θεμα metal με τον Tubemeister ?

ξεχασα να αναφερω οτι θα καρφωθει πανω του μια Schecter Hellraiser C-1 FR Special STBK με EMG 81 & 85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τσεκαρει και τον engl (διαβασα πολλα και ακουσα και δεν μου κανει πολυ για hi-gain )

blackstar κοιτουσα τον HT-5R αλλα απο κριτικες του φορουμ που διαβασα ειναι οτι και αυτος δεν ειναι τοσο heavy. :-\

 

δηλ. εισαι σιγουρος οτι θα ειμαι out απο θεμα metal με τον Tubemeister ?

ξεχασα να αναφερω οτι θα καρφωθει πανω του μια Schecter Hellraiser C-1 FR Special STBK με EMG 81 & 85

 

Oι μκροί Engl και Laboga θαρρώ είναι πιο gain-άτοι από τον Tubemeister, ο οποίος δεν ξέρω και πόσο σφιχτό distortion έχει (οι υπόλοιποι έχουν σίγουρα)! Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το thread --> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83598.0 Eίναι κρίμα να δώσεις 500 ευρώ για ενισχυτή και να παλεύεις να βγάλεις metal ήχο! Ο 20ρης ο Blackstar δε νομίζω πως έχει θέμα από gain...αλλά και πάλι δε μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί εσύ μπορεί να θες τόνους gain και να έχεις περιθώρια να ανεβάσεις αμα θελήσεις...καλύτερα να έχεις και ας είναι αχρειάστα που λένε :P

 

 

Blackstar HT Studio 20 Head Demo (στο 4:40)

 

Βugera all the way από εμένα, 333xl για πιο μπασοβαρβάτο και σκοτεινό ήχο και 6262 για πιο ξυσιμοβαρβάτο ήχο :) Δυστυχώς οι μικροί σε αυτά τα λεφτά κάπου χάνουν όλοι τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και τις συμβουλες σου.

αλλα μην με κολαζεις  ;D ;D ;D

εχω ορκιστει ξανα bugera ποτε!

αν παρω κατι και μου βγαλει προβλημα στις 10 μερες εσενα θα κυνηγαω μετα.

φυσικα αστειευομαι  ;)

 

οσον αφορα το λινκ το εχω διαβασει εδω και καιρο αλλα δεν βοηθαει καθολου απο θεμα ηχου γιατι το παιδι εκει δεν εχει σχεση καθολου με metal οποτε αναφερεται σε αλλες παραμετρους.

 

βασικα δεν ειναι οτι χρειαζομαι τονους gain ,ετσι και αλλιως δεν ειναι απολυτο οτι για metal πρεπει να εχεις τερμα γκαζια.

υπαρχουν πολλοι τροποι να βγαλεις θυμο.

 

απλα θελω να παρω κατι αξιοπιστο και να μην χειαστει να δωσω οπως ειχα κανει αλλα τοσα για πεταλια.

θα μου πεις παρε εναν mesa boogie να ησυχασεις.

ισως στο μελλον...

 

απο οτι καταλαβα ομως ουτε εσυ εχεις παιξει με τον Tubemeister?

αυτο ειναι που με ενδιαφερει καποιος που να εχει  παιξει με τα δικα του στανταρ,ρυθμισεις,EMG, πανω σε τεστ metal. :-\

 

εχεις δικιο παντως τον blackstar τον 20αρη τον ειχα στα υποψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν θες bugera για τους λόγους σου (προφανώς είχες τον v22 με το γνωστό προβληματάκι του-δεν εχει ακουστεί κάτι για τους υπόλοιπους και εγώ έχω έναν v55head και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος), πάρε τον blackstar. Το γκάζι του απλά δεν υπάρχει...Απο ροκακια μέχρι "κακό" μέταλ ;D θα είσαι καλυμένος, ειδικά για ηχογραφήσεις, έχει το meulated outpout με το οποίο έχω γράψει πολλά πράγματα καρφί στη κονσόλα. Ο tubemeister είναι φοβερός ενισχυτής αλλά νομίζω δεν πάει μέχρι metal situations. Ο engl έχει εκπληκτικά καθαρά και βρώμικα μέχρι clasic rock. Αν θες μεταλιές, σε αυτή τη τιμή bugera or blackstar. H καμπίνα που επέλεξες είναι μια χαρά!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο degdekis, πιστεύω ο Blackstar τα συνδιάζει όλα...και αρκετά αλλά όχι υπεβολικά watt, και καλά και αρκετά γκάζια και αξιοπιστία! Τον Τubemeister δεν τον έχω ακούσει όπως κατάλαβες αλλά έχω διαβάσει πάρα πολλά κάποτε που ψαχνόμουν κι εγώ και το μόνο που δεν έχω διαβάσει είναι ότι κάνει για metal, για όλα τα υπόλοιπα είναι μια χαρά! Aπό τους μικρούς ο μοναδικός που με έχει εντυπωσιάσει πραγματικά είναι ο Krank Rev Jr Pro 20w αλλά δεν τον βλέπω να κυκλοφορεί στα μαγαζία, λίγο δύσκολο να τον βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια με τον Orange dark terror http://www.thomann.de/gr/orange_dark_terror_head.htm

δεν θα εκανε την δουλεια του? Δεν τον εχω προσωπικα ακουσει απο κοντα παρα μονο απο το youtube αλλα στα λεφτα που εχει ορισει ο OP μου φαινεται και αυτος ως μια καλη λυση.

Η' για περισσοτερο versatility λογο περισσοτερον επιλογων στο EQ τον signature του jim root?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κι αυτοί μια λύση αν και το distortion τους είναι αρκετά πλαδαρό και ασαφές, για stoner κάνουν κάργα! Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία στους Orange!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρήματα που θες 2 επιλογές

Bugera ή Blackstar σε λαμπάτους.

Orange μαματοι αλλά πανάκριβοι και τα γκάζια τους δεν αγγίζουν ούτε κατα διάνοια τα παραπάνω.

Κοιτα και τον 50ρη τον Jet city..Πολυ καλός, με καλά γκάζια κ μόνο 400ευρώ ο κόμπο. Δεν θυμάμαι αλλά πρέπει να βγαίνει και σε κεφαλή!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου