Προς το περιεχόμενο

Ταστιερα σε αταστη για warwick corvette


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και χρονια πολλα!!!Εχω ενα warwick corvette active και θελω να αλλαξω ταστιερα σε αταστη και να τοποθετησω ραμπα αναμεσα στους μαγνητες...Γνωριζεται καποιο μαστορα που να μπορει να κανει τις μετατροπες καθως και κοστος εργασιας?επισης η τοποθετηση ραμπας χρειαζεται ιδικη μελετη?ξυλα υψος κλπ?ευχαριστω!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα!! Ξερω μονο να σου πω οτι για μετατροπη σε αταστο δηλαδη αφαιρεση ταστων κοστιζει γυρω στο 80ευρω απο οτι ειχα ρωτισει σε γνωστους μαστορες σε αθηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα και ευχαριστω για την απαντηση!!!Βασικα δεν με ενδιαφερει τοσο η αφαιρεση των ταστων οσο η αλλαγη ολης της ταστιερας και τοποθετηση εβενινης η απο wenge...με ενδιαφερει παρα πολυ και η ραμπα γιατι βολευει απιστευτα στο παιξιμο..περα απ τον ιωαννιδη δεν γνωριζω καποιο αλλο μαστορα που να τοποθετει ραμπες...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω αυτή η δουλειά πάει γύρω στα 200ευρω. Αν δεν κάνω λάθος για την τιμή με λίγα παραπάνω παίρνεις ένα rockbass corvette fretless και δεν χαλάς το warwick. Αυτό το λέω γιατί αν δεν πετύχει η δουλειά θα χεις πρόβλημα κάθε φορά που αλλάζει ο καιρός. επιπλέον το wenge που έχουν τα warwick στην ταστιερα σε περιορίζει σε flat χορδές για να μην χαραχτεί. 

 

+καταλήγεις με δύο όργανα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! αυτό είναι για την περίπτωση που θέλεις να αφαιρέσεις τάστα και όχι για ν αλλάξεις ταστιέρα τελείως. εκεί δεν ξέρω αλλά προσωπικά μου ακούγεται πολύ κακή ιδέα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα...το σκεπτικο ειναι οτι το καλοκαιρι θα παρω καινουριο warwick...(Μην μου πειτε για φεντερ τζαζ και συναφη απλα ΔΕΝ μπορω να το παιξω και το βαρος με σκοτωνει ;D)

Οποτε το παλιο θα παει για αταστο...

τωρα για της φλατ ουτως η αλλος στο αταστο με φλατ παιζω αλλα ακομη και να παιξω με ραουντ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι το wenge ειναι αρκετα σκληρο ξυλο απο οσο γνωριζω...

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι να μου κανει προβλημα αν αλλαξω τελειως ταστιερα...

Μπορει καποιος να μου το δικαιολογησει.. ??? ??? ???

Προς θεου δεν θελω να κανω την αλλαγη και το μπασο να αχρηστευτει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα & χρονια πολλα

 

Λοιπον δεν αξιζει να αλλαξεις ταστιερα (θα σου παει ακριβα), θα χρειαστει να βγουν τα ταστα και να αλλαχθει η τροποποιηθει το nut.

 

 

Η τιμη που χρεωνει ο οικονομακης πχ για αλλαγη ταστιερας ειναι 550 Ε, το γραφει και στο παρακατω λινκ:

 

http://www.enigmagt.gr/html/reconstruction.html

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά μου φαίνεται κακή ιδέα γιατί όταν αφαιρεθεί η παλιά ταστιέρα υπάρχει πιθανότητα να φύγει και λίγο ξύλο από το μπράτσο και η νέα ταστιέρα να μην κάτσει τοσο καλά επάνω. Επίσης το οικονομικό είναι λίγο θέμα. Είχα ρωτήσει παλιότερα για ενα ibanezaki που ειχα καταστρέψει και θυμάμαι οτι είχα φάει κεραμύδα από τις τιμές που άκουσα.

 

άσχετο εντελώς αλλά ποιό warwick θ αποκτήσεις το καλοκαίρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο εντελώς αλλά ποιό warwick θ αποκτήσεις το καλοκαίρι;

Κοιτα...επειδη δεν ειμαι μεγαλος οπαδος των ρισκων μαλλον για corvette θα παω μαλλον...φυσικα αυτο εξαρταται και για το πως θα πανε τα οικονομικα...

Τα ποιο πιθανα ειναι ενα custom corvette $$ με καπακι εβενινο και Bartolini μαγνητες...Η αν ειμαι οικονομικα ευρωστος ενα streamer stage 1...Φυσικα δεν αποκλειω και κανα μεταχειρισμενο οργανο..στις αγγελιες παιζουν φοβερα κομματια ;D

Στο θεμα μας...Καταληξαμε στην αφερεση ταστων αλα τζακο ;)μεταξυ μας ειμαι μεγαλος φαν του ρελικ ;D

Απο οσο γνωριζω παιζουν και διαφορα βερνικια και ξυλοκολλες για την διαδικασια αυτη...καποιος που γνωριζει για τιμες?δηλαδη...ποσο παει απλα το τριψιμο των ταστων η η αφαιρεση και η γεμιση με ξυλοκολα η η επιστρωση με βερνικι...

Τελος Καποιος με αποψη για ραμπα?Ευχαριστω!!!

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα τάστα απάντησα και πιό πανω για αφαίρεση... το τρίψιμο δεν υπάρχει καν σαν επιλογή γιατι μετά γίνονται σαν ξυραφάκια. η ράμπα ξέρω πως πάει 50ε περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου