Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ήχου


Strike18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αγόρασα μια εξωτερική κάρτα ήχου "behringer u-phoria umc204" και ένα μικρόφωνο "shure beta 58a". Έχω συνδέσει την κάρτα στη θύρα usb για την τροφοδοσία και το μικρόφωνο στην κάρτα. το πρόβλημα μου είναι πως ο ήχος που μου βγάζει είναι μόνο από την μια πλευρά (πχ. αριστερά). όχι μόνο στο πρόγραμμα ηχογράφησης αλλά και στην έξοδο, στα ηχεία η και στα ακουστικά, που είναι και τα ίδια συνδεδεμένα στην κάρτα ήχου και υποτίθεται πως παίρνουν απευθείας το αποτέλεσμα. υπάρχει κάτι που δεν έχω κάνει σωστά; ή υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόγραμμα εγγραφής, δημιούργησες mono (και ΟΧΙ stereo) κανάλι για να γράψεις; Όταν παίζεις μουσική από media player παιζει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετα από το πρόγραμμα εγγραφής, ακόμα και όταν ακούω την έξοδο στα ηχεία (χωρίς ανοιχτό κάποιο πρόγραμμα) ακούω μόνο από τα αριστερά. Δηλαδή δεν νομίζω το πρόβλημα να φτάνει καν μέχρι το πρόγραμμα. υπάρχει καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστικα εχεις να το βαλεις στην εξοδο ακουστικων να ακουσεις αν εκει βγαινει κανονικα και απο τα δυο ηχεια μηπως ειναι θεμα συνδεσμολογιας απο το outpυt στα ηχεία,

να κανεις τραμπα προσωρινα τα καλωδια του output να δεις αν μεταφερεται ο ηχος απο αριστερα, δεξια κλπ κλπ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουστικά τα έχω κανονικά επάνω στην κάρτα και ακούγεται πάλι έτσι, επίσης προσπάθησα να αντιστρέψω τα καλώδια και ακούγεται από τα δεξιά αλλά πολύ χάλια, με παραμόρφωση ας πούμε. οπότε να υποθέσω πως προφανώς η κάρτα έχει πρόβλημα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακουστικά τα έχω κανονικά επάνω στην κάρτα και ακούγεται πάλι έτσι, επίσης προσπάθησα να αντιστρέψω τα καλώδια και ακούγεται από τα δεξιά αλλά πολύ χάλια, με παραμόρφωση ας πούμε. οπότε να υποθέσω πως προφανώς η κάρτα έχει πρόβλημα, έτσι;

 

δεν μπορω να πω μετα βεβαιοτητας.

Αμα και απο τα ακουστικα και απο τα ηχεια συμπεριφερεται το ιδιο η παραμορφωση ή η ελλειψη ήχου.

το υποπτο για εμενα για προβλημα ειναι οτι στο κανει στο monitor του σηματος και στα ακουστικα και στα ηχεια. Αμα ειχε προβλημα το output της καρτας απο τα ακουστικα θα ακουγες κανονικα λογω δυνατοτητας monitor του σηματος εισοδου και πριν μπει στα windows, αρκει να παρει ρευμα η καρτα. Τωρα και το monitor του input βγαζει μονο ενα καναλι αλλα το output στα windows βγαζει ενα καναλι ακομα και αν παιξεις απο player.

 

ετσι εχω καταλαβει.

Πιθανων να εχει προβλημα η καρτα, δεν μπορω να πω σιγουρα.

Δοκιμασε να συνδεσεις κατι στερεοφωνικο σε καθε line και να δεις αμα περναει το σημα απο τα ακουστικα πρωτα και μετα απο τα ηχεια, περαν του μικροφωνου.

αμα παλι περναει μονο το ενα καναλι και το αλλο ειναι νεκρο..........

 

μαλλον εχει προβλημα η καρτα.

 

Με καθε επιφυλαξη.

 

Δεν ξερω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε, ευχαριστώ πολύ. θα ρίξω άλλη μια ματιά μήπως γίνει κάτι και αν δεν δω αποτέλεσμα θα επικοινωνήσω με το κατάστημα για να την αλλάξω.

να'σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου