Προς το περιεχόμενο

Πρώτη προσπάθεια-Δεν σε χρειάζομαι cover


ManosGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη προσπάθεια ηχογράφησης στο budget home studio που στήθηκε στο σπίτι μου προ διμήνου. Θα ήθελα την κριτική σας όποια κι αν ειναι αυτή. Θα προτιμούσα να ακούσω και κριτική περί μίξης αλλά προφανώς οποιοδήποτε κράξιμο είναι ευπρόσδεκτο.

den_se_xreiazomai_cover.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Θα προτιμούσα να ακούσω κριτική περί μίξης κυρίως...

Για τα μουσικά μέρη; Το παίξιμο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την πρώτη σου προσπάθεια. Πολύ καλύτερο από κάποιους άλλους. Συνέχισε.

 

Σχετικά με την συγκεκριμένη εγγραφή, θα είμαι λιγάκι αυστηρός  :)

 

Δεν είμαι ηχολήπτης. Το mix κατά την άποψή μου δεν είναι άσχημο, εντελώς υποκειμενικά.

 

Σχετικά με αυτά που παίζουν.

Τον πρώτο λόγο στο backing του κανονικού κομματιού τον έχουν οι κιθάρες. Το κομμάτι είναι βασισμένο σε κιθάρες.

 

Ο συγκεκριμένος πιανίστας να πάρει ρεπό, αυτά που παίζει και τα γυρίσματα που κάνει ΔΕΝ. Αντί αυτού, να προσλάβεις έναν "ευγενικό" πληκτρά για διακριτικές πλάτες και όλα τα υπόλοιπα.

 

Τα συγκεκριμένα Tutti με τα κατεβάσματα δεν ταιριάζουν στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Επίσης οι τύπου heavy metal κιθάρες να πάνε παρέα μαζί με τον πιανίστα σε άλλο μαγαζί.

Να προσλάβεις έναν ακόμα κιθαρίστα (π.χ. ηλεκτρακουστική) σαν αυτόν που έχεις.

Λιγάκι προσοχή στα αρπέζ που παίζουν οι κιθάρες, εννοώ τις κορυφές (top notes).

 

Να βάλεις καλά βιολιά για τα μαρκάτα & λεγκάτα μέρη των βιολιών.

Ο ντράμμερ καλός αλλά να παίξει μόνο αυτά που πρέπει εκεί που πρέπει. Έτσι όπως παίζει είναι για άλλα πράγματα.

 

Λιγάκι προσοχή σε κάποια σημεία στις συγχορδίες.

 

Τα παραπάνω θα σε βοηθήσουν να τραγουδήσεις ακόμα καλύτερα.

Μπορεί να μην σ'ενδιαφέρουν αυτά που είπα αλλά έχε υπ'όψη σου ότι κάποιες λεπτομέρειες κάνουν τις μεγάλες διαφορές.

 

εκτός κι αν αυτό που έπαιξες είναι διασκευή

 

Φιλικά πάντα και σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην σ' ενδιαφέρουν αυτά που είπα αλλά έχε υπ'όψη σου ότι κάποιες λεπτομέρειες κάνουν τις μεγάλες διαφορές.

Πες μας και για τον μπασίστα. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οποιαδήποτε κριτική με ενδιαφέρει ακόμα κι αν διαφωνώ με κάποια από αυτά που λες. Η αλήθεια είναι ότι είναι μια διασκευή που "πατάει" πολύ πάνω στο πρωτότυπο κατά την γνώμη μου. Οι συγχορδίες και τα tutti π.χ. ειναι προσθήκες που μπήκαν επίτηδες. Συμφωνώ με τα περισσότερα που είπες π.χ. για βιολιά, ντραμς, αρπέζ.

 

Όσο για τον πιανίστα που ρεπάρει προφανώς μπορούσε να παίξει πιο απλά. Οπότε φαντάζομαι ότι διαφωνείς με την ενορχήστρωση και όχι με την ικανότητά του να παίξει.

Όντως το setup του ενισχυτή της ηλεκτρικής έπρεπε να είναι πιο "μαλακό".

 

Στο συγκεκριμένο έχω παίξει ηλεκτρακουστικές, backing vocals και προσπάθησα να κάνω τον ηχολήπτη. Επίσης είχα και τον κύριο λόγο στην ενορχήστρωση.

Και πάλι σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Μανο!

Αν και εχεις πεσει σε σφηκοφωλια ροκαδων ως επι το πλειστον,η προσπαθεια σου αξιζει σχολιασμου.

Ο Μανωλης Χναρακης εκανε εκτενη και ευστοχο σχολιασμο,συμφωνω μαζι του σε ολα.

 

Η ηχογραφηση ειναι πολυ καλη κατ εμε.

Ακουγονται ολα(το σημαντικοτερο για μενα)και με σωστες ισορροπιες.

Ειναι αρκετα πανω απο το μεσο ορο ''δειγματων''που κατα καιρους κατατιθενται στο νοιζ και σε αλλους προορισμους. ;)

Θα σταθω ομως στην αισθητικη του εγχειρηματος.

Ο πιανιστας εβαλε το χερακι του κατα 80% και οι παραμορφωμενες κιθαρες αλλο ενα 20%ωστε το κομματι να γινει ημισκυλαδικο ενω θα μπορουσε να γινει μια ομορφη μπαλαντα με αλλη προσεγγιση,πιο μινιμαλιστικη,κι ας συγκαταλεγεται απο πολλους στα ''ενα βημα πριν το σκυλαδικο'' τραγουδια.

Το κρισιμο για μενα σημειο ομως ειναι οτι ο τραγουδιστης,ο οποιος το υποστηριζει με απολυτη σοβαροτητα,χαραμιζεται απ την υποκρουση.

Μου δινει(ο τραγουδιστης)την εντυπωση οτι θα ηταν ΠΟΛΥ καλος σε αλλο ειδος ελληνικου τραγουδιου,λαικου-παραδοσιακου-χατζηδακικου για να μην πω τον ορο ''εντεχνο'' που γινε καποτε καραμελα κι εχει λιωσει στο στομα και το μυαλο μας.

 

Να σου πω τελος οτι δεν ειμαι ο καταλληλοτερος για κριτικη στο ειδος,εκρινα με βαση ενα ενστικτο που προερχεται απο την ενασχοληση μου με τις ηχογραφησεις-παραγωγες και την επιδερμικη μου επαφη με το ελληνικο τραγουδι.

 

Υπαρχει ενα σοβαροτατο υποβαθρο για ακρως επαγγελματικα πραγματα στη δουλεια σου. ;)

Μπραβο!

 

 

εδιτ:Για να προλαβω οιανδηποτε παρεξηγηση,η χρηση του ορου ''σκυλαδικο''-ημισκυλαδικο  δεν ενεχει ιχνος ειρωνειας ή υποβιβασμου για το  ειδος αυτο. ;)

Χρησιμοποιηθηκε σαν ορος για συνεννοηση. ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ freerock. Το ότι είναι σφηκοφωλιά ροκάδων το έχω αντιληφθεί αλλά δεν πτοούμαι. Είμαι του λαϊκού τραγουδιού, παίζω μπουζούκι και το "ημισκυλάδικο" όπως το χαρακτήρισες δεν το απορρίπτω, όπως και κανένα άλλο είδος. Ακούω και rock και με χαρά μου ακούω clips ροκάδων και μεταλάδων. Με προβλημάτισαν αυτά που εγραψες, δεδομένου ότι από τους οργανοπαίχτες, 2 δεν ακούν λαϊκή μουσική. Ο πιανίστας και ο ηλεκτρικός κιθαρίστας.

 

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις περαιτέρω το γιατί το παίξιμο του πιανίστα συμβάλει τόσο πολυ στο "ημισκυλάδικο". Θεωρώ ότι είναι ο μόνος που δεν συμβάλει αλλά με ενδιαφέρει η άποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις περαιτέρω το γιατί το παίξιμο του πιανίστα συμβάλει τόσο πολυ στο "ημισκυλάδικο". Θεωρώ ότι είναι ο μόνος που δεν συμβάλει αλλά με ενδιαφέρει η άποψη σου.

Μανο η αποψη μου κατατιθεται με την ταπεινοτητα καποιου που δεν εχει εντρυφησει στο λαικο τραγουδι,το ξεκαθαριζω.

Παμε λοιπον..

 

1)Mπαινει εισαγωγη και βαραει τα ακκορντα αχαρα χωρις δυναμικες γιατι μαλλον απο συνηθεια νιωθει την αναγκη να ''γεμισει'' το κιθαριστικο θεμα.

2)Παιζει εισαγωγικα γεμισματα σαν ρομποτ με γρηγορες αξιες και τετριμμενες επιλογες στις νοτες που δειχνουν μουσικο χωρις ''αισθητικη'' στο οργανο.

Ο ηχος δεν τον βοηθαει αλλα επρεπε να το αντιληφθει και να προσαρμοστει στα δεδομενα,εκτος κι αν ειναι δικο του το οργανο οποτε αυτο ειναι το αγγιγμα του γενικα...

3)0:18...παιζει σωνει και καλα ενα μπουζουκικο-σαντουρικο γεμισμα πανω στην φωνη,δεν κρατιεται..θελει να ''δωσει'',το κανει γενικα,

4)0:37...Μπηκαν τα τυμπανα,βαζει και μια πεντατονικη γιατι τα ντραμς ειναι ..ροκ...

 

5)Φυσικες συγχορδιες και αρπεζ παντου..δεν ακουσα μια εβδομη,μια ενατη,ενα κατιτις να με γλυκανει.

6)Στους χρονους ειναι αψογος σα να παιζει mιdi με quantize αλλα δεν παιζει τιποτα αλλο παρα αξιες 4-8-16 αντε και τριηχα.

7)Μαλλον δεν χρειαστηκε ποτε ο ανθρωπος να ''αποδωσει'' ενα κομματι κι οχι να το γεμισει γιατι 'πρεπει''.

 

Αν με αφηνες να μαντεψω,θα ελεγα οτι παιζει καποιος που δεν ειναι απαραιτητα πιανιστας και τα εχει ''φερει'' στα ισα στο χρονο απ το cubase(quantize).

 

Προσωπικες αποψεις,ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι. ;)

 

Μανο,εισαι σε καλο δρομο,προχωρα!

Να σαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αν και δεν κατέχω το είδος ,διάβασα τι είπαν οι άλλοι και έχω να πω 2-3 πράγματα.

 

Κομμένες οι μεταλλοκιθάρες ,προσωπικά τις θεωρώ άσχετες.

Χαμήλωσε τα πλήκτρα σε ένταση αρκετά .

Κατέβασε το τέμπο

Πρόσθεσε ένα μπουζούκι ,ή ένα μαντολίνο ,αντί για τις κιθάρες που παίζουν παπαδιές ..................

Είπα 4 πράγματα και δυστυχώς οι προλαλήσαντες ίσως ξέρουν καλύτερα από μένα τι φταίει ,αλλά αν έπρεπε να μείνω σε 1 πράγμα ,αυτό θα ήταν το τέμπο ,χαμήλωσέτο

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου