Προς το περιεχόμενο

Πρώτη προσπάθεια-Δεν σε χρειάζομαι cover


ManosGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι το βρηκα καλο, αν εξαιρεσουμε τον πληκτρα. Τα πληκτρα μου ακουγονται εντελως προγραμματισμενα και "ξερα" και δεν κολλανε με τιποτα στο τραγουδι.

Η κανονικη εκτελεση δεν εχει σχεδον καθολου ντραμς, ουτε ηλεκτρικες κιθαρες, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ο Νοτης Σφακιανακης καπως ετσι θα το παιζει στο μαγαζι που τραγουδαει... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθω κι εγω στα υπερβολικα πολλά που παιζει ο πιανιστας. Φλυαρία, ασχημος ήχος και ξερό παιξιμο.

 

Οι μεταλλοκιθαρες δε με χαλασαν τοσο, αλλα ισως θελουν καλυτερη μίξη. Ωστοσο παραμενουν κάτι ξένο για το κομματι. Απλά εμενα μου αρεσαν ως εκπληξη.

 

Η μίξη, βρισκω κι εγω πως ήταν καλή.

 

Τα χρωματικά κατεβασματα, καλα είναι για 1-2 φορες, αλλα παραεγιναν.

 

 

Πάντως μπραβο για την προσπαθεια. Και να εισαι σιγουρος, οτι για να ασχοληθηκαν τοσοι καλοι μουσικοι (δε λεω για μενα, για τους προηγουμενους :P ) μαζί του, παει να πει οτι υπάρχουν πραγματα που αξίζουν και προοπτικη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασε το mix ξανά χωρίς τα keyboards.

Μην γίνει το θέμα από ''πρωτη προσπάθεια''...σε....''πλήκτρα δεν τα χρειάζομαι''.

 

 

Για το στουντιάκι εύγε και εις ανώτερα αγαπητέ.

Για την φωνή.....όσο θα την δουλεύεις...τόσο πιο ώριμη θα γίνεται...κοντά στο λαϊκο ελληνόφωνο τραγούδι είσαι.

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα χρωματικά κατεβασματα, καλα είναι για 1-2 φορες, αλλα παραεγιναν.

παράέγιναν!

άσε και εκείνο το ψευτο5τόνικ μπλουζοπέρασμα πριν το χρωματικό...

Για ήχο....καλά....τα είπανε οι πάνω...

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ο Νοτης Σφακιανακης καπως ετσι θα το παιζει στο μαγαζι που τραγουδαει...

Δεν το νομίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε και εκείνο το ψευτο5τόνικ μπλουζοπέρασμα πριν το χρωματικό...

 

Ηθελα να το πω κι αυτο, αλλα ειπα να το αφήσω ;D Γιατι οκ, ηταν μια ατυχη στιγμη, εμενα μου συμβαινει συνεχεια  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηλθες ManosGr

 

Απο την στιγμη που το κομματι το ενορχηστρωσες οπως σου αρεσε και δεν "σου προεκυψε"

τα σχολια ειναι περιττα. Πλεον εχει να κανει με το εαν η συγκεκριμενη αποψη, μου αρεσει η οχι. Δεν εχει νοημα, αρα απλα μπραβο.

 

Θα σταθω στην ερμηνεια διαφωνωντας με τον freerock1974.

Πααααρα πολλα μορια, υπερβολικα εντονο βιμπρατο σε σημεια.

Κουρασμενη φωνη. Τεχνικα σωστη αλλα ενας βασικος παραγοντας οπου

διαχωριζεται το λαικο απο το σκυλαδικο ειναι αυτος.

 

Σταυρο οχι. Ειναι μακρια απο το εντεχνο η αποδοση του.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας! Στο συγκεκριμένο τραγούδι, ήθελα να υπάρχει πιανιστικό μέρος (και οχι πληκτράδικο).

 

Ο πιανίστας είναι κανονικός και πολύ δυνατός. Τα πλήκτρα δεν ήταν βαρυκεντρισμένα και πράγματι ο ήχος του vst δεν μου άρεσε κι εμένα αλλά δεν είχα καλύτερο. Επίσης όντως το παράκανα στο quantize του πιάνου! Ίσως να είναι και δυνατά στην ένταση σε μερικά σημεία. Θα ήθελα όμως αν υπάρχει κάποια ιδέα σχετικά με το τι θα σας άρεσε να παίζει ένα πιανο να την ακούσω και να την χρησιμοποιήσω κιόλας.

 

Digisilence συμφωνώ απολύτως. Τα είπα επί τόπου στον τραγουδιστή. Δεν το προσπαθήσαμε πολύ διότι στόχος είναι να μάθουμε τα κόλπα της ηχογράφησης και να αρχίσουμε να γράφουμε τα δικά μας τραγούδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σταυρο οχι. Ειναι μακρια απο το εντεχνο η αποδοση του.

 

Digi δεν εχω το υποβαθρο για να σου αντιπαρατεθω αλλα θεωρω οτι δεν ειναι καθαροαιμος λαικος τραγουδιστης.

Με την αναλογη ενασχοληση,μελετη και διδασκαλια θα μπορουσε να ειναι εντεχνος.

Η χρηση μοριων εχει να κανει μαλλον με τα ακουσματα του και τις ''αναγκες'' του συγκεκριμενου τραγουδιου στο οποιο ενας  τραγουδιστης λειτουργει με ''λαικα'' αντανακλαστικα ακομα και να μην εχει σκοπο να υπερβαλλει.Και τελικα το κανει...

 

Επισης δε θεωρω τη μπιθικωτσικη δωρικοτητα χαρακτηριστικο των εντεχνων τραγουδιστων.(δεν ειπες κατι τετοιο,εγω το αναφερω).

Η χροια του συγκεκριμενου θα ταιριαζε απολυτα π.χ. στην ''Μικρη πατριδα'' των Ανδρεου-Καρασουλου(Φαντασου το λιγο) και αυτη(η χροια)αποτελει για μενα κριτηριο καταταξης με τις λιγες μου γνωσεις.

 

Τι κανω εδω αληθεια?Ποιος ειμαι,που παω? :D

Γυρναω στη σφηκοφωλια.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα όμως αν υπάρχει κάποια ιδέα σχετικά με το τι θα σας άρεσε να παίζει ένα πιανο να την ακούσω και να την χρησιμοποιήσω κιόλας.

 

Πολυ καλή ερωτηση....

 

Προσωπικά θα προτιμουσα απλά ακορντα, με λιγοτερο quantize (κυριως στις δυναμικές ακουγεται το προβλημα), και να αφαιρεθει το 75% των γεμισματων.

 

Αν αυτά γίνουν πιο απλά και μπει ενας τζουρας, θα ερθει κουτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου