Προς το περιεχόμενο

Μπασοηχος των Ozric Tentacles!!


Kafka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους του φορουμ! Επειδη εχω κολλησει με τους θεους ozric τωρα τελευταια και εχω παθει με τον ηχο που εχουν στο μπασο, εχει κανεις καμια ιδεα πως το κανουν?! (απο αποψη εξοπλισμου κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις καμια ιδεα πως το κανουν?!

 

φυσικα και εχω,το κανουν με εναν πολυ καλο ηχοληπτη,παραγωγο & mixing engineer  ;)

(οπως και ΟΛΟΙ οσοι εχουν καταπληκτικο ηχο σε οτιδηποτε οργανο ;))

 

εξαλλου δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν αλλαξει....22 μπασιστες και παντα εχουν τρομερο ηχο...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και εχω,το κανουν με εναν πολυ καλο ηχοληπτη,παραγωγο & mixing engineer  ;)

(οπως και ΟΛΟΙ οσοι εχουν καταπληκτικο ηχο σε οτιδηποτε οργανο ;))

 

Αυτο ακριβως που φοβομουνα δηλαδη!!  ;D ;D Ουτε καν ενα μαγικο precision ή κατι τετοιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενας μπασιστας που να μαμει και να δερνει βοηθαει πολυ στο να εχεις τετοιον ηχο...

 

ευκολοτερο και δυσκολοτερο οργανο απο το μπασο στην ηχογραφηση δεν υπαρχει...ειναι το ευκολοτερο αν ο μπασιστας ξερει να παιζει και το δυσκολοτερο αν ο μπασιστας ΔΕΝ ξερει να παιζει... ;D

 

αν ξερει να παιζει χρειαζεσαι περιπου 20 δευτερολεπτα (οσο δηλ. παιρνει το να τον συνδεσεις connect σε εναν αξιοπρεπη προενισχυτη) για να βγαλεις θεϊκο ηχο,αν δεν ξερει ακομα και ολη την Ampeg να κουβαλησεις....τζιφος θα ειναι το αποτελεσμα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Μπορείς πάντως να πετύχεις ένα παρόμοιο αποτέλεσμα χωρίζοντας τον ήχο που ακούς σε τμήματα, τον αναλύεις δηλαδή.

 

Π.χ, στο συγκεκριμένο ακούγονται σφικτές χαμηλές και λίγο γρέζι + κάποιες περίεργες αρμονικές χαμηλά.

 

Άρα θα ξεκινούσα από ένα active πεντάχορδο μπάσσο και θα έβαζα σε parallel processing χαμηλά στην μίξη λίγο Overdrive (σε aux δηλαδή όχι σε insert) και θα πειραματιζόμουν λίγο με κάποιο resonator πάλι χαμηλά στη μίξη σε σχέση με το original μπάσσο (αλλά και σε insert ίσως) για να μου δώσει τις παραπάνω αλλόκοτες αρμονικές στις μπάσσομεσαίες.

 

Δοκιμή και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας  χρονια πολλα σε ολους απο ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα αυτα για ολο τους τον εξοπλισμο απο διαφορες περιοδους τους    http://ozrics.hopto.org/ozrics/ozeq.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλο-off-topic...

3899350984_94816091bd.jpg

Τα καθήκοντα στο μπάσσο τα έχει (αυτή την περίοδο) η υποφαινόμενη  ;)

Η οποια  ειναι η γυναικα του Ed Wynne του κιθαριστα οπως και τα πληκτρα τα εχει αναλαβει ο γιος του οικογενειακη υποθεση  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Μετά απο 7 μήνες  ;D

Σε αυτο το βίντεο τι κιθαρα εχει ο κιθαριστας ??? ( δεν πρεπει να ναι Ibanez όπως λεει το αρθρο που βρηκε ο συμφορουμιτης ) ή μηπως ειναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου