Προς το περιεχόμενο

Guitar Recording στον Η/Υ


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

είναι το πρώτο μου post και γενικά θα ήθελα να πώ πως το forum του Noiz.gr είναι πολύ χρήσιμο με καλές πληροφορίες.Στο θέμα μου όμως:

Εχω προσπαθήσει να ηχογραφήσω ηλ.κιθάρα με μικρόφωνο(της πλάκας 5000δρχ το ειχα παρει) στον Η/Υ αλλά ενώ αυτό που ακούω οταν παίζω μου αρέσει, η τελική ηχογράφηση δεν έχει καμμία σχέση.Επίσης με εσωτερική ηχογράφηση εκεί τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα μιας και δεν εχω amp ή speaker emulator.Η ερώτηση μου είναι:Πώς θα πετύχω σωστή ηχογράφηση;Αγοράζοντας ένα SM57 και μια καλή κάρτα ήχου(π.χ. Terratec DXM6 Fire) ή αγοράζοντας ένα modeller όπως το POD ή το VOX Tonelab κ.τ.λ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στην παρέα του noiz. Στο θέμα σου τώρα... Πρώτον, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει είναι η κάρτα ήχου που έχεις. Το να προσπαθείς να ηχογραφήσεις σε μια καρτούλα της σειράς με λίγα λόγια δεν γίνεται, το αποτέλεσμα αποκλείεται να είναι καλό. Για μένα, καλύτεραα να πάρεις μια κάρτα M-Audio ή μια ESI Waveterminal ή την Terratec που είπες αν μιλάμε για χαμηλότερες τιμές και μετά να σκεφτείς τα υπόλοιπα. Δεύτερον, πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι με λύσεις του πεντοχίλιαρου δεν κάνεις δουλειά γιατί αυτά τα μικρόφωνα δεν σχεδιάστηκαν για ηχογραφήσεις αλλά για κανένα voice-conferencing στο messenger και τέτοια. Αν θέλεις λοιπόν να ηχογραφήσεις με μικρόφωνο, αυτό που σκέφτηκες και ο ίδιος είναι καλή λύση, μετά την κάρτα (η οποία είναι εντελώς απαραίτητη για τέτοια διαδικασία) πάρε κι ένα καλό δυναμικό μικρόφωνο (Shure, Sennheiser, Beyer, αυτές οι μάρκες έχουν ωραία μοντέλα) και άρχισε να γράφεις! Η άλλη λύση είναι η απευθείας ηχογράφηση, η οποία δεν χρειάζεται αναγκαστικά κάποιο modeller όπως το POD. Και με το Boss ME-6 που έχεις, γίνεται μιά χαρά. Απλά συνδέεις τις στέρεο εξόδους της πεταλιέρας με τις εισόδους τις κάρτας (ξανά απαραίτητη) και γράφεις όπως θα έγραφες με ένα modeller, μόνο που αν έχεις το τελευταίο μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα γιατί θα ήταν σαν να γράφεις μέσα από ενισχυτή, όχι με σκέτα εφε. Εγώ προτείνω τη λύση κάρτας και modeller αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα. Έτσι θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα, χωρίς προβλήματα ποιότητας.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Μαλλον πρέπει να πάρω καρτα ήχου και καλό μικρόφωνο.Οσον αφορά την ΜΕ-6 είναι αστα να πάνε,δεν σωζεται με τίποτα.Μονο στην λουπα του ενισχυτή την έχω για post-eq και delay.

Για το amplitube τι λέτε?Το εχω δοκιμάσει σε Terratec DXM6 Fire ενος φίλου και μου άρεσαν τα καθαρά αλλά οχι τα βρώμικα.Ολα αυτά με την κιθάρα καρφί στην είσοδο του μικροφώνου της Terratec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανες (καρφί κιθάρα στην είσοδο μικροφώνου) δεν στο συμβουλεύω να ξαναγίνει. Για όργανα όπως κιθάρες και μπάσα υπάρχουν ειδικές είσοδοι υψηλής εμπέδησης (Hi-Z) αλλά δεν ξέρω ποιές κάρτες έχουν. Καλό είναι να χρησιμοποιείς μόνο τέτοιες για παρόμοια πειράματα όμως αφού έχεις ενισχυτή δεν βλέπω λόγο να μην τον χρησιμοποιήσεις, είναι απείρως καλύτερα. Το Amplitube δεν το ξέρω, πρόγραμμα είναι;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Amplitube ειναι VST-DX plug-in για Cubase-Sonar κ.τ.λ.Στην ουσία είναι virtual amp-stomp box και θεωρείται αν οχι το καλύτερο, απο τα καλύτερα πάντως.Το θέμα αυτό με το καρφί στην είσοδο μικροφώνου το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλά δεν ξέρω τί πρέπει να μπεί πρίν απο την είσοδο ωστε να έχω κατάλληλο σήμα για κιθάρα.Ίσως ενα DI-box?Δεν ξέρω.Πάντως η λύση μικροφώνου-ενισχυτή είναι μάλλον η καλύτερη διότι σου δίνει και καλύτερες δυναμικές έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia kalh idea einai na baleis to output tou petaliou (an exeis) sto input ths kartas hxou, h to out sima tou enisxith ayto pou den exei proenisxish(to pio swsto), hxografise se mono apo to cubase. Pisteyw oti einai h kalyterh dynath erasitexnikh lysh. Auto me to petali to eixame kataferei me ena BOSS, ayth h exodos einai sthn ousia gia headphones...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Αν ακόμη ψάχνεις, δοκίμασε κάτι σαν αυτό..

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_usb1g.htm

 

Περιλαμβάνει μετατροπέα αναλογικού σήματος σε ψηφιακό (σαν να λέμε κάρτα ήχου στο ελάχιστό της). Έχουν βγει και άλλα παρόμοια (και ίσως ποιοτικότερα) μοντέλα ίδιου τύπου όπως αυτό..

http://www.thomann.de/gr/jammate_rockfrog.htm

 

ή αυτό..

http://www.thomann.de/gr/ik_multimedia_stealthplug.htm

 

Ωστόσο, αν παίζεις από ενισχυτή που "μετράει", η καλύτερη λύση (όχι τόσο ερασιτεχνική βεβαίως) είναι να έχεις ένα μικρόφωνο όπως το Shure SM57 στραμμένο στον ενισχυτή και μία ανάλογη κάρτα-είσοδο του σήματός του στον υπολογιστή σου. Χμ;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Prang... πάνε πεντέμιση χρόνια από την τελευταία απάντηση στο thread! Άσε τα αρχαία threads στην ησυχία τους ρε αδερφέ, χάθηκαν τα τρέχοντα μήπως;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό. Απλά μου την έδινε πάντα να βάζω θέμα ή να αφήνω ένα σχόλιο και να μην παίρνω απάντηση. Σνιφ..  :'( Αν ενοχλώ και σας εκνευρίζω με τις πολλές.. ανασκαφές, πείτε μου να σταματήσω  :)

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό. Απλά μου την έδινε πάντα να βάζω θέμα ή να αφήνω ένα σχόλιο και να μην παίρνω απάντηση. Σνιφ..  :'( Αν ενοχλώ και σας εκνευρίζω με τις πολλές.. ανασκαφές, πείτε μου να σταματήσω  :)

Πέραν εκνευρισμού ή ενόχλησης, τίθεται θέμα αχρηστίας. Ναι φίλε μου, είναι ουσιαστικά άχρηστη η απάντηση σε ένα thread 5 χρόνια μετά. Γι' αυτό θα σε παρακαλούσα να το χαλαρώσεις λίγο το σπορ, ευχαριστώ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου