Προς το περιεχόμενο

Low budget live monitor


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα να μου προτείνετε αξιοπρεπή (live) monitors στο budget των 150 ευρώ.

το θέλω για να ακούω την φωνή μου εν ώρα πρόβας.

έχω κάνει την έρευνά μου, απλά χρειάζομαι τις εμπειρίες σας πριν κάνω ο,τιδήποτε.

επίσης τι θα πρέπει γενικά να προσέχω σαν χαρακτηριστικά-specs κατά την άποψή σας;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.Το budget που εχεις να δωσεις δυστυχως δεν σου αφηνει τοσες επιλογες.

Σιγουρα πρεπει να ειναι αυτοενισχυομενο με 12αρι ηχειο,θα ηταν καλο να ειχε πανω του eq αν και αυτο δεν λεει παντα κατι.

Εγω στο μονο που θα σε αποτρεψω εφοσον μιλας για φωνη,ΜΗΝ παρεις το κλασσικο eurolive της behringer.Ειναι πολυ μπασο και "ψοφιο" στις συχνοτητες της φωνης.Εγω δουλευα μαζι του 4 χρονια και μου χε βγαλει την πιστη.

Ακομα και ενα παθητικο tbox βολευε καλυτερα.Εμενα παντα ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να μου προτείνετε αξιοπρεπή (live) monitors στο budget των 150 ευρώ.

Με λύπη μου και μετά από αποτυχημένες προσπάθειες, θα έλεγα ότι μάλλον δεν γίνεται να χεις και τα δύο..

Ειδικά αν πας σε ενεργό.

Εκτός και αν είσαι αρκετά τυχερός και βρείς κάτι στα μεταχειρισμένα (ένα κομμάτι).

 

Μην ξεχνάς ότι αν μιλάς για παθητικό, χρειάζεσαι pro και τελικό.

Σε ενεργό χρειάζεσαι κάτι για προενίσχυση (και ει δυνατόν να έχει eq). Καρφί το μικρόφωνο στο ηχείο θα ακουστεί (αν ακουστεί δηλαδή) μάπα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

let me rephrase....... ποια είναι η ελάχιστη τιμή για ένα αξιοπρεπές monitor, στο οποίο θα συνδέσω κατευθείαν το mic μου (χωρίς προενισχύσεις και κονσόλες) και θα λάβω έναν επίσης αξιοπρεπή ήχο;

 

α και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

let me rephrase....... ποια είναι η ελάχιστη τιμή για ένα αξιοπρεπές monitor, στο οποίο θα συνδέσω κατευθείαν το mic μου (χωρίς προενισχύσεις και κονσόλες) και θα λάβω έναν επίσης αξιοπρεπή ήχο;

 

κοιτα δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο για τον πολυ απλο λογο οτι

1)το μικροφωνο θελει προενισχυση για να δωσει "πονο"

2)Δεν θα ακουστεις ποτε ομορφα χωρις εστω λιγο βαθος και δεν υπαρχει ηχειο με ετοιμο reverb.Σπασε τα χρηματα σε κονσολα ηχειο η προενισχυση ηχειο.Με τα ιδια λεφτα θα βγαλεις καλυτερο αποτελεσμα.

Δεν καταλαβα ομως για τι "κατασταση" το θες ,πωφς θα το χρησιμοποιεις δηλαδη και που για να βοηθησω περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ξανα-ευχαριστώ για την απάντηση adamo.

οκ καταλαβαίνω τι λες, σε αυτό το συμπέρασμα καταληγω και εγώ.

πρότεινε μου λοιπόν ένα πολύ οικονομικό monitor που να συνδέεται με την κονσόλα!

το θέλω για να ακούω την φωνή μου κατά την διάρκεια της πρόβας. 8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ απλα πες μου

1ον Που προβαρετε

2ον τι μικροφωνο εχεις

3ον τι οργανα περιλαμβανει η μπαντα (και αν χρησιμοποιουν τους ενισχυτες τους για να ακουγονται στην γενικη μιξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβάρουμε σε αυτοσχέδιο μικρό studio, όπου κιθάρα-μπάσο ακούγονται από ενισχυτές, ντραμς   

χωρίς μικρόφωνα και 2 φωνές (δικιά μου-lead τραγουδιστή) από 2 κακά monitors (περνάνε από κονσόλα)! το μικρόφωνο μου είναι  shure sm58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβάρουμε σε αυτοσχέδιο μικρό studio, όπου κιθάρα-μπάσο ακούγονται από ενισχυτές, ντραμς     

χωρίς μικρόφωνα και 2 φωνές (δικιά μου-lead τραγουδιστή) από 2 κακά monitors (περνάνε από κονσόλα)! το μικρόφωνο μου είναι  shure sm58.

Αρα εγω προτεινω μια μικρη κονσολα ,μην πληρωνεις τζαμπα καναλια,θα φτανει και θα περισσευει.Οποιαδηποτε 4 καναλη απο thomann πχ θα σου κανει.Η κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1002.htm

Τωρα απο ηχεια θες σιγουρα αυτοενισχυομενο 12αρι.Αν ο χωρος ειναι μικρος και ο ντραμμερ  Hulk τοτε δεν σε σωζει τιποτα εκτος αν βαλεις σε "στρατηγικο σημειο" το ηχειο.τοτε ολα κομπλε.Δηλαδη να κοιταξεις προς τα που θα απλωνει ο ηχος του ωστε να ακουγεται τζετ.Στα ηχειο τωρα 12αρι σιγουρα και σου κανει και το eurolive αν δεν θες να ξεφυγεις σε τιμη,απλα αν θες ποιοτητα-καταλληλοτητα για φωνη τοτε θα λεγα οχι.Αλλα μπορει να  ην σε ενοχλει και καθολου.Θα κοβεις λιγα μπασα ββαζεις πριμα και εφυγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου