Προς το περιεχόμενο

Ηχος κιθαρας παραδειγμα προς αποφυγη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτο θα συμφωνησω αλλωστε και οι shredders της δεκαετιας του 80 ΣΗΜΕΡΑ δεν εχουν τον ιδιο ηχο με τοτε,εχουν προχωρησει (η μαλλον "επιστρεψει") στον απλο,"αγνο" :lol: ,λαμπατο ηχο χωρις τους τονους απο chorus που εβαζαν τοτε :wink:

τωρα αν καποιος μου πει οτι ο Hendrix η ο Blackmore δεν εχουν ηχο (γιατι shredders ηταν και αυτοι στην εποχη τους) θα του πω να παει στον..αυτίατρο :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μου αρέσει κανένας από τους ...20 που ξέρεις τότε!!! ;) :lol:

 

Τοτε η εχεις ακουσει εναν δυο η λογικα δεν εχεις ακουσει κανεναν..πχ για πες μας ποιους θεωρεις shredders;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πώ ότι δεν μου αρέσει κάποιος ήχος, τους λαμβάνω όλους σαν κάτι το διαφορετικό και ξεχωριστό.

 

ΕΚΤΟΣ όμως από 95% των ήχων της κιθάρας στην Ελληνική δισκογραφία που είναι σαν να είναι ένα preset σε κάποια πεταλιέρα και υπάρχει παντού! Έλεος ποια τον έχουμε σιχαθεί!!! :evil:

 

Και για να μην λέμε και μόνο τα κακά

Στο 5% συμπεριλαμβάνετε το with god and her sisters των Big Sleep που έχει από τις καλύτερες Ελληνικές παραγωγές σε rock συγκρότημα, κατ'εμέ

Αλλά και το καινούργιο cd του Αγγελάκα (αν εξαιρέσεις την ενοχλητικότατη φωνή του που δεν μπορώ να ακούω ούτε λεπτό) έχει σημάδια προόδου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΟΣ όμως από 95% των ήχων της κιθάρας στην Ελληνική δισκογραφία που είναι σαν να είναι ένα preset σε κάποια πεταλιέρα και υπάρχει παντού! Έλεος ποια τον έχουμε σιχαθεί!!!

 

μα αφου ΕΙΝΑΙ ενα πρεσετ σε πεταλιέρα!!! :lol: :lol:

 

παντως για να ειμαστε δικαιοι τα πραγματα εχουν βελτιωθει υπαρχουν εξαιρετικοι ηχοι κιθαρων σε πολλα ελληνικα αλμπουμς.

(ΚΡΙΝΑ,CLOSER,FILM,RAINING PLEASURE,EARTHBOUND κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου κάνουν αυτοί και τους θεωρείς κιτς επειδή παίζουν γρήγορα' date=' ή έχουν απαίσιο ήχο όπως είπαν κάποιοι πιό πάνω μάλλον έχουν ακουστικό σοβαρό πρόβλημα, και επέλεξαν να παίξουν κιθάρα ενώ τους ταίριαζε η ΦΛΟΓΕΡΑ, (θα μπορούσα να πω και το όσα δεν φτάνει η αλέπού......). Όταν μιλάμε για ήχο Steve Vai π.χ ή για ήχο Κοτζεν ή Blackmore ή Clapton (σαφώς την προ λέις σενσορ εποχή) καλό θα ήταν να ΑΚΟΥΓΑΜΕ προσεκτικά τον ήχο τους.[/quote']

 

taq δε θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά δε πειράζει...Εξάλλου αν ακούγαμε και επηρεαζόμαστε από τους ίδιους μουσικούς, μοιραία θα παίζαμε πάνω-κάτω ΟΛΟΙ τα ίδια και με λίγα λόγια δε θα υπήρχε μουσική (όπως την ξέρουμε...);)

 

 

Δε μου αρέσει κανένας από τους ...20 που ξέρεις τότε!!! ;) :lol:

 

Τοτε η εχεις ακουσει εναν δυο η λογικα δεν εχεις ακουσει κανεναν..πχ για πες μας ποιους θεωρεις shredders;;;;

 

ΠΟΤΕ δε δήλωσα ότι κατέχω αυτό το στυλ μουσικής και ίσως όντως δεν πρέπει να τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι' date=' μιας και δεν είμαι ειδήμων...

 

Απλά θεωρώ αυτονόητο τι θέλω να πω με την [b']υπερβολή[/b] που χρησιμοποίησα...

 

Ότι δε γουστάρω τον ήχο που θεμελιώθηκε (κυρίως) στα 80's. Τα ταχύτατα solos με απαίσια (κατά τη γνώμη μου) παραμόρφωση, κόλπα με Floyd Rose (divebombs κλπ), 30 argpegios/min κ.ο.κ.

 

My 2 cents...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμμμμ...ρε συ μηπως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;;;

 

ΠΧ...απαισια τα solos Vinnie Moore,Joey Tafolla,Darren Householder,Michael Lee Firkins,Stephen Ross...εεε εισαι κομματακι ισοπεδωτικος.........ολοι ακομα αυτους μελετανε..και οχι μονο shredderw παικτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα! :lol:

ας τα μπαλανσαρουμε :lol: λιγο τα πράγματα.

Καταρχην ΟΛΟΙ δεν μελετανε "αυτους" (εγω δεν ξερω καν ποιοι ειναι οι περισσοτεροι :lol: ) υπαρχουν και κιθαριστες που δεν τους ενδιαφερει να παιζουν γρηγορα και πολλες νοτες :lol: αλλα και που ΔΕΝ ακουνε μεταλ.

Τον ΗΧΟ τους νομιζω κρινει ο Elavd & οχι την τεχνικη τους (την ανουσια χρηση της ομως την κρινει).

To each his own ομως πάντοτε!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμμμμ...ρε συ μηπως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια;;;

 

Δεν αποκλείεται...:D

 

Spring-fox.jpg

 

:lol::lol::lol::lol:

 

ΠΧ...απαισια τα solos Vinnie Moore' date='Joey Tafolla,Darren Householder,Michael Lee Firkins,Stephen Ross...εεε εισαι κομματακι ισοπεδωτικος.........[b']ολοι[/b] ακομα αυτους μελετανε..και οχι μονο shredderw παικτες...

 

Καλά μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά για αυτό!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΗΧΟ τους νομιζω κρινει ο Elavd & οχι την τεχνικη τους (την ανουσια χρηση της ομως την κρινει).

Ακριβώς!!!

Το ότι κάποιος μπορεί (και ΜΑΓΚΙΑ του) να παίξει 10.000 νότες το δευτερόλεπτο, δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνει συνέχεια...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα μπαλανσαρουμε :lol: λιγο τα πράγματα.

 

Μπαλανσάρω (μπαλασέρνω' date=' μπαλανσάρισμα[/i']): (ξγλ από το balance) εξισορροπώ, ζυγοσταθμίζω.

(μτφ) ρυθμίζω μια κατάσταση, προσπαθώ να "ρίξω τους τόνους"

 

 

Παράδειγμα: Πόσο κάνει αυτό το μπαλασάιζερ 10 περιοχών της Behringer? :lol::lol::lol::lol:

 

Γεια σου Superfunk !!!! ;) :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου