Προς το περιεχόμενο

SlapGas - Ένα δικό μου κομματάκι!


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετή ενασχόληση και ψάξιμο, τελείωσα επιτέλους την ηχογράφηση αυτού του κομματιού μου!!!

Ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά κάθισα να ηχογραφήσω όλα τα όργανα όσο το δυνατόν καλύτερα μπορούσα, να κάνω overdubs, όπου χρειαζόταν, όσο καλύτερα μπορούσα, να ψαχτώ με EQs και compression όπου έκρινα ότι χρειαζόταν και γενικώς να κάνω πολλά (όσα φτάνουν οι γνώσεις μου δηλαδή... :))...

Το κομμάτι κινείται σε δικό μου ύφος -λίγο Alternative, λίγο post rock, λίγο παράξενες αλλαγές στο μέτρημα (εξαιτίας του πολύ math metal που ακούω μάλλον  :P)- και σίγουρα ΠΟΛΛΕΣ κιθάρες!!!

Έκανα προφανώς μόνος μου την ας πούμε μίξη και το ας πούμε Mastering...

Αυτό που δεν μου αρέσει a priori δυστυχώς, είναι η ακουστική η οποία αναγκάστηκα να ηχογραφήσω με καλώδιο γιατί δεν έχω μικρόφωνο αλλά όταν βρω κάποιο δανεικό μικρόφωνο και μια ίσως καλύτερη ακουστική θα επιστρέψω να ξαναπροσπαθήσω.

Σκέφτομαι επίσης να ασχοληθώ να κάνω και τα Drums πιο "τσαχπίνικα"!  :D

Αυτά από εμένα παιδιά. Χρόνια σας πολλά!!!

Περιμένω απόψεις και προτάσεις!!!   :)

StoryBook_Ending.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαμω τα κομματια.

Αν το παιξει (οχι μονο ηχητικα αλλα και παιχτικα) και κανονικος ντραμερ θα παρει 1000% πανω του.

 

Απο φωνες και στιχοι τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γενικά γράφω instrumental πράγματα...

Ανέκαθεν δηλαδή εκφραζόμουν μουσικά, δεν μου βγήκαν ποτέ στίχοι... :)

Οπότε ασχολούμαι για να βγάλω αυτό που θέλω μουσικά.

Είμαι δηλαδή μάλλον soundtrack προσωπικότητα. :P

 

Επίσης πιστεύω πως οι στίχοι κατευθύνουν πολύ ένα κομμάτι και δεν μου αρέσει αυτό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι καταργώ γενικά τους στίχους...

Πολλά κομμάτια όντως πρέπει να έχουν στίχους.

Στα δικά μου όμως, θα ήθελα αυτός που θα τα ακούσει να φτιάξει τις δικές του εικόνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφη μουσική. Ταξίδεψα. Αυτό φθάνει από μόνο του για να υπερσκελίσει δραματικά τις όποιες τεχνικές παρατηρήσεις όπως π.χ τις ακόλουθες: ;)

 

Το ταμπούρο ακούγεται υπερβολικά λεπτό και μπορεί να δίνει χώρο για τα υπόλοιπα όργανα δεν παύει όμως να έχει "αναιμικό" ηχόχρωμα (όχι ένταση!)

Ακούγεται μια ασάφεια και "θολούρα" μερικές φορές στην περιοχή των χαμηλών συχνοτήτων. Δεν είναι πρόβλημα ενορχήστρωσης αφού αυτή είναι υπέροχη κατά τη γνώμη μου, ίσως χρειάζονται καθάρισμα μερικά reverb στις χαμηλές τους ή ίσως να χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις περισσότερο hpf σε μερικά tracks.

Κατά τα άλλα, όλα ακούγονται μια χαρά.

 

Μπράβο και να μας δίνεις και άλλα τέτοια όμορφα κομμάτια στο μέλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια φίλε haryy... :)

Θα προσπαθήσω να κοιτάξω αυτό που λες με τις χαμηλές.Ίσως οι ακουστικές δίνουν πολύ rumble κάτω από τα 100-150 Hz.Θα παίζω λίγο με το EQ τους...

Τώρα το ταμπούρο είναι λεπτό θέμα.Το ΕΖ το κακόμοιρο τι να κάνει...

Το χαμήλωσα επίτηδες στην μίξη γιατί πιο δυνατά έτρωγε από τα άλλα όργανα.

Καμία ιδέα για να του δώσω λίγο παραπάνω "χρώμα" και όγκο??

Θα το ήθελα λίγο πιο παρόν στο κομματάκι μου...

Κατά τ' άλλα χαίρομαι που σας άρεσε!!

Περιμένω γνώμες/προτάσεις και από άλλα μέλη...

 

(η κιθάρα με τις αρμονικές στο τέλος ίσως παραφωνίζει λίγο, τι λέτε??Παίζει να είχε ξεκουρδιστεί ελάχιστα και οι αρμονικές κανουν διακροτηματάκι μάλλον... :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το ταμπούρο είναι λεπτό θέμα.Το ΕΖ το κακόμοιρο τι να κάνει...

Το χαμήλωσα επίτηδες στην μίξη γιατί πιο δυνατά έτρωγε από τα άλλα όργανα.

Καμία ιδέα για να του δώσω λίγο παραπάνω "χρώμα" και όγκο??

 

Το ez έχει καλά ταμπούρα. Μήπως το κομπρεσάρισες υπερβολικά? Δοκίμασε να κάνεις bypass τα αντίστοιχα plug-ins να δεις μήπως γίνονται καλύτερα τα πράγματα.

Επίσης θα μπορούσες να προσθέσεις λίγη παραμόρφωση στο ταμπούρο και λίγο release από έναν transient designer (ή να του αφαιρέσεις attack). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου