Προς το περιεχόμενο

Φθηνή αναβάθμιση για φθηνή κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!

 

Καιρό τώρα ήθελα να είχα μια φθηνή κιθάρα για να πειραματιστώ με DIY πράγματα και τελικά το γιορτινό κλίμα των ημερών με βοήθησε.

Φίλος μου που είχε αγοράσει προ διμήνου αυτήν http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Other-models/Jack-and-Danny-JM30-SB-Sunburst/art-GIT0011000-000 και δεν του έκατσε καθόλου καλά "πείστηκε" να μου την παραχωρήσει (thanks bro!).

 

Χωρίς να είναι εντελώς τραγική, συμφωνώ τελικά κι εγώ ότι έχει θέματα.

Το χειρότερο είναι η γέφυρα αφού ξεκουρδίζεται σε κάθε χρήση του tremolo ή έτσι κι αλλιώς κάθε πεντάλεπτο (μπορεί σε αυτό να παίζουν ρόλο και τα κλειδιά?)

 

Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με parts.

Έχει κάποιος πρόταση από που μπορώ να προμηθευτώ φθηνά αλλά αξιόπιστα parts; Όταν η κιθάρα κόστισε καινούργια 100€ δεν έχει νόημα να δώσω άλλα τόσα για upgrade και εξάλλου δεν την θέλω για κύριο όργανο αλλά για το μικρό μου project-παιχνίδι.

 

Ξέρω ότι αρκετοί ψωνίζουν από ebay αλλά εγώ σαν πρώτη σκέψη είχα το Guitar Fetish που έχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά value for money αλλά δεν ξέρω καθόλου από μεταφορικά ή αν χρειάζεται εκτελωνισμός λόγω ΗΠΑ. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει; Στην περίπτωση του GFS ίσως αξίζει να πάρω πακέτο κάποια πράγματα (εκτός από το tremolo ίσως ηλεκτρικά και μαγνήτες).

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, είτε για πωλητές στο ebay είτε για κάποιο μαγαζί.

Θα με βόλευε πάντως να μου έλεγε κάποιος που μπορεί να καταλάβει ποιος τύπος tremolo ταιριάζει σε αυτή την κιθάρα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωτη αναβαθμιση πρεπει να ειναι στο nut.Πετας την πλαστικουρα(που λογικα θα εχει) και βαζεις ενα κοκκαλινο preslotted.Μετα πας σε κλειδια και γεφυρα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eyguitarmusic.com/

Για τσέκαρε και αυτό μου το πρότειναν και μένα τελευταία.Είναι πιο φτηνό απο GFS και με αστεία μεταφορικά .Πιστεύω σου είναι ταμαμ για κιθάρα των 100 ευρώ.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=172772

την εφτιαξα απο gfs και δεν ξεκουρδιζει με τιποτα

+ ότι πρέπει να ψάξεις πααααρα πολυ για να βρεις διαφορά στον ήχο

με πολύ ακριβότερες κιθάρες.

 

υγ δεν τη ποσταρω για να προωθήσω τη πωληση της

απλα την αναφέρω ως παράδειγμα για τα parts της gfs

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τωρα απαντήσεις.

 

@dreamdancer

Το είχα στο προγραμμα και το nut αλλα πίστευα οτι σημαντικότερη διάφορα θα έβλεπα με τα υπόλοιπα. Τωρα με έβαλες σε σκέψεις.

 

@ Johnny

Μια χαρά φαινεται απο τιμές η πρόταση σου. Μηπως ψωνισες κιόλας για να είχαμε και μια γνώμη για το τι λένε ποιοτικά;

 

@ degdekis

Το ξερω οτι το gfs ειναι μια χαρά ποιοτικά για τα λεφτά του, γι' αυτο και το εχω ως πρώτη επιλογή. Για πες λοιπόν, η τιμή ειναι αυτή που βλέπω (αξία συν μεταφορικά) χωρίς άλλες εκπλήξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τωρα απαντήσεις.

 

@dreamdancer

Το είχα στο προγραμμα και το nut αλλα πίστευα οτι σημαντικότερη διάφορα θα έβλεπα με τα υπόλοιπα. Τωρα με έβαλες σε σκέψεις.

 

 

Ξερεις γιατι το ειπα? γιατι ακομα και καλα κλειδια να εχεις αν το nut ειναι για τα πανηγυρια ξεχνα το κουρδισμα.Αρα ξεκινας απο κει....μετα επενδυεις πχ και σε ενα σετακι φθηνα locking κλειδια αν χρειαζεται και μετα ισως και σε saddles αλλα αφου δοκιμασεις το καθενα ξεχωριστα(μπορει δηλ να μη χρειαζονται και τα τρια αλλαγη).Για τους μαγνητες επισης αν θες να πας με την λογικη πολυ φθηνα, ισως να μη χρειαζεται καν να τους αλλαξεις....αν πχ ειναι φασαριοζικοι,βουιζουν,εχουν τρελο feedback δοκιμασε πρωτα πχ να τους..κερωσεις οπως κανουν πολλοι (μια και ψαχνεσαι για DIY καταστασεις) και μετα σκεψου να τα σκασεις εστω και για gfs...γιατι σε αυτη την κιθαρα ευκολα τα upgrades θα ξεπερασουν την αξια της ακομα και απο φθηνες πηγες ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτη την κιθαρα ευκολα τα upgrades θα ξεπερασουν την αξια της ακομα και απο φθηνες πηγες

Ακριβώς αυτό είναι που δεν θέλω με τίποτα να συμβεί, γι' αυτό και άνοιξα το θέμα.

Και δεν το λέω για τα χρήματα γιατί στο κάτω-κάτω εγώ δεν έδωσα ούτε ευρώ.

 

Όσο για τους μαγνήτες δεν είναι καθόλου φασαριόζικοι, μια χαρά είναι, απλά fuzzάρουν λίγο που για μένα είναι ό,τι πρέπει στα γούστα μου οπότε δεν τους αλλάζω προς το παρόν.

Τα ηλεκτρικά είναι μάπα. Με το volume δεν καθαρίζει σχεδόν καθόλου ο ήχος και το tone δεν έχει καθόλου διαδρομή, από το max στο 10 όσο και να κατεβάζω δεν έχει διαφορά μέχρι να περάσω το 1 και να πάει στο 0 όπου κόβει κανονικά. Άρα το εύρος απλά δεν υπάρχει, είναι σαν διακόπτης off (στο 0) - on (από 1 και πάνω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλατε για nut, απο τοτε που εβαλα ξυσμα γραφιτη μολυβιου στο nut, ακομα απιστευτο κρατημα στο tune, χωρις να ειναι κοκκαλινο! (που βεβαια ειναι ανωτερο)

 

Δοκιμασε και αυτο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλατε για nut, απο τοτε που εβαλα ξυσμα γραφιτη μολυβιου στο nut, ακομα απιστευτο κρατημα στο tune, χωρις να ειναι κοκκαλινο! (που βεβαια ειναι ανωτερο)

 

Δοκιμασε και αυτο

Σωστός είσαι, αυτό έχω κάνει στην άλλη μου κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου