Προς το περιεχόμενο

Φθηνή αναβάθμιση για φθηνή κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πέρα από το νατ το οποίο εκτός από μολύβι ίσως θέλει πολύ περισσότερη δουλειά,

1.  θα ανέβαζα όσο γινόταν αυτό το πράγμα (στρινκγ ριτεινέρ η όπως αλλιώς το λένε) χωρίς να φτάσεις στο σημείο να τρίζουν οι χορδές 

 

(λογικά από την μεριά των μπάσων χορδών μπορεί να ανέβει πιο ψηλά )        αν γίνεται βγάλτο τελείως!

(δεν μπορώ να καταλάβω την κλίση από τις foto αλλά βγάλτο εντελώς και τσέκαρε τη σταθερότητα του κουρδίσματος με την χρήση του τρέμολο και ας τρίζει(πρόσεχε μην πεταχτεί και σου βγάλει κάνα μάτι ξεκούρδισε ελαφρώς πρώτα ))ίσως είναι ο φταίχτης...

 

2. ξεβίδωσε ελαφρώς τις 4 μεσαίες βίδες του τρέμολο ώστε να επηρεάζουν λιγότερο την κίνηση του τρέμολο

 

3. τέντωσε τα ελατήρια ώστε να να πατάει το τρέμολο στο σώμα της κιθάρας αν δεν γίνεται δουλεία αλλιώς.

 

4.

"Με το volume δεν καθαρίζει σχεδόν καθόλου ο ήχος και το tone δεν έχει καθόλου διαδρομή, από το max στο 10 όσο και να κατεβάζω δεν έχει διαφορά μέχρι να περάσω το 1 και να πάει στο 0 όπου κόβει κανονικά"

 

ψάξτο αυτό  αν και  το δεύτερο θυμίζει μπέρδεμα λινεαρ \λογαριθμικ φάση

 

 

 

 

5 . μεγιά!!  ωραία κιθάρα!

 

 

 

 

 

 

fail2.jpg.e1c4842f0dd419fa7ced64875805edec.jpg

fail1.jpg.af8d92274092a0e3901c33d8b1eb32c6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δικη μου εμπειρια προτεινω αμεσες λυσεις

http://www.eyguitarmusic.com/Wilkinson-WV6-Strat-Bridge-Tail-Body-Custom-Chrome-_p_322.html

http://www.ebay.com/itm/Tonerider-P90-Vintage-Pickup-Set-Black-/151042945355?pt=AU_Instrument_Accessories&hash=item232adc714b

νομιζω ειναι κοντα στα χρηματα που θες.

τα κλειδια σπανια ως ποτε δεν χανουν.

για κοκκαλο παω παντα σε μαστορα κανα 30αρι κοστιζει αλλα αξιζει.φιλε με αυτα θα εχεις αλλη κιθαρα! ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τωρα απαντήσεις.

 

 

 

@ degdekis

Το ξερω οτι το gfs ειναι μια χαρά ποιοτικά για τα λεφτά του, γι' αυτο και το εχω ως πρώτη επιλογή. Για πες λοιπόν, η τιμή ειναι αυτή που βλέπω (αξία συν μεταφορικά) χωρίς άλλες εκπλήξεις;

 

αν και ο χώρος δεν είναι για αυτό το σκοπό, μιας που το ανέφερες όμως να σου πω ότι, ναι, δεν έχει άλλες εκπλήξεις (αρνητικές). Η μόνη έκπληξη που θα έχει αυτός/αυτή που θα τη πάρει θα είναι στο ποσο καλό και όμορφο όργανο θα πάρει με 160€... Η αλήθεια είναι ότι τη δίνω μόνο απο θέμα χώρου, κατα τα αλλα τη λατρευω αλλά βλέπεις μάζεύτηκαν πολλές... and by the way είναι πολύ πιθανον μέχρι το απόγευμα να την έχω χαιρετήσει, καθώς περιμένω κατάθεση για να τη στείλω...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε degdekis μάλλον δεν το εγραψα καλα και κατάλαβες άλλο, δεν εννοούσα την κιθάρα σου :-) εννοούσα αν η αγορά απο gfs εχει άλλες εκπλήξεις. Χα, Χα, συγνώμη για την παρεξήγηση, εννοείται οτι ποτέ δε θα ρωτούσα για αγγελία εδω, οντως δεν ειναι ο κατάλληλος χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insectius εισαι πολυ κατατοπιστικός και σε ευχαριστω.

Κι εγω απο την αρχή δεν κατάλαβα τι το έβαλαν αυτο το string retainer και ήθελα να το βγάλω αλλα οι βίδες πιάνουν κατευθείαν πάνω στο ξύλο οποτε θα μείνουν δυο τρύπες στο headstock!!!

Για το tremolo θα δοκιμάσω αυτά που προτείνεις και βλέπουμε.

Παντως, ναι, ειναι ωραια κιθάρα εμφανισιακα και χάρηκα που την απόκτησα for free!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funkysoul κι εγω προσανατολίζομαι στο να φτιαξω ενα καλό nut. Μάλλον θα κοψω ενα κοκκαλινο για να ξενοιασω.

Για τους μαγνήτες, πολυ καλοί για τα λεφτά τους οι toneriders και ηταν αυτοί που έλεγα εξαρχής οτι θα βάλω αλλα νομίζω οτι για την ωρα δεν θα τους αλλάξω, προτιμώ να φτιαξω τα υπόλοιπα και βλέπουμε σε δεύτερη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funkysoul κι εγω προσανατολίζομαι στο να φτιαξω ενα καλό nut. Μάλλον θα κοψω ενα κοκκαλινο για να ξενοιασω.

Για τους μαγνήτες, πολυ καλοί για τα λεφτά τους οι toneriders και ηταν αυτοί που έλεγα εξαρχής οτι θα βάλω αλλα νομίζω οτι για την ωρα δεν θα τους αλλάξω, προτιμώ να φτιαξω τα υπόλοιπα και βλέπουμε σε δεύτερη φάση.

 

Eτσι, ξεκινα παντα απο τα ποιο απαραιτητα και προχωρα μονο αν ειναι αναγκη.Ειπαμε παμε για την ποιο οικονομική λυση.Πχ εγω για κιθαρα σε αυτα τα δεδομενα τιμής θα επαιρνα ενα preslotted κοκκαλινο αφου μετρουσα προσεκτικα το προηγουμενο(μηκος,αποσταση χορδων,radius ταστιερας,επιπεδο η οχι στο κατω μερος κτλ κτλ κτλ) και με λιγο γυαλοχαρτο θα ερχοταν ακριβως ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση δεν θα αντικαθιστουσε την δουλεια ενος καλου μαστορα(ειπαμε λυση τσιπη ;D). Αν ειναι να δωσεις καποια λεφτα βεβαια δωστα εδω γιατι αν το nut αποτυχει πανε ολα κατα διαολου.

 

Παντως μη τα κανεις ολα μαζι.Φτιαξε το nut και περασε κανα μηνακι πχ παιζοντας την κιθαρα.Μπορει τα υπολοιπα(κλειδια,γεφυρα) να κρατανε μια χαρα και να μη χρειαστει αλλαγη(ειδικα αν δεν βιαζεις το τρεμολο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου