Προς το περιεχόμενο

Aυτο μα τον Τουτατη πρωτη φορα το βλεπω!!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://cgi.ebay.com/ORIG-EARLY-1964-FENDER-STRATOCASTER-LAKE-PLACID-BLUE_W0QQitemZ7401709062QQcategoryZ47069QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Αν η περιγραφη ειναι σωστη και ειλικρινης ποτε μου δεν πιστευα πως σε καποια στρατ εποχης το σωμα θα ηταν απο μαονι......ναι η fender δεν φημιζεται για τη πιστη προσηλωση στα επισημως δηλωθεντα specs αλλα σωμα απο μαονι????? 8O 8O 8O 8O

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o LEO FENDER δεν φημιζονταν για την προσήλωση του στα...κουρδισμενα ξύλα.. :lol: (αλλωστε μη ξεχνας οτι βασικα ηταν ηλεκτρονικος & δεν επαιζε καθολου κιθαρα) ηταν περισσοτερο της φιλοσοφιας "οτι πιο φθηνο & αμεσα παραδοτεο βρούμε τοσο το καλυτερο" και ΟΝΤΩΣ οταν το ash /alder τελειωνε στη γραμμη παραγωγης πεταγονταν στον κοντυνότερο ξυλο-μυλο και επερνε ΟΤΙ ΞΥΛΟ ΕΒΡΙΣΚΕ.Πραγματι το 1964 υπαρχουν αρκετα παραδειγματα (οχι πολλα αλλα αρκετα) τελε & στρατ απο μαόνι :wink:

ποιο συνηθισμενο εναλλακτικο ξυλο ομως ειναι η λεύκα (ποπλαρ)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι.....poplar /ash το περιμενα και δεν θα εντυπωσιαζομουν.....αλλα μαονι???

 

Νομιζω πως πρεπει να κυρηξουμε την επισημη εναρξη του 98ου συνεδριου περι επιρροης ξυλων στον ηχο της κιθαρας :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα να είναι βαριά αφού είναι από μαόνι, αλλά από ότι λέει ο πωλητής είναι 8.2 pounds = 3.7kg, δηλαδή normal... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι.....poplar /ash το περιμενα και δεν θα εντυπωσιαζομουν.....αλλα μαονι???

 

Νομιζω πως πρεπει να κυρηξουμε την επισημη εναρξη του 98ου συνεδριου περι επιρροης ξυλων στον ηχο της κιθαρας :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

εννοειται οτι αλλα χαρακτηριστικα ηχου θα εχει αυτη με το μαονι και αλλα αυτη με ενα alder πχ...

δεν γινεται να βαλεις ενα σετ μαγνητες σε alder και ενα αλλο σε μαονι και να ακουστουν το ιδιο.αυτονοητα πραγματα αλλα λεμε τωρα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται περίεργο, το είχα διαβάσει ότι υπήρχαν μαονένιες Στρατ και νομίζω είχα δει μια ακόμα παλιότερα στο ebay.

 

Ηλία, το μαόνι δεν είναι σώνει και καλά βαρύ, ανάλογα με την ποικιλία και το (συγκεκριμένο κομμάτι) ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι.....poplar /ash το περιμενα και δεν θα εντυπωσιαζομουν.....αλλα μαονι???

 

Νομιζω πως πρεπει να κυρηξουμε την επισημη εναρξη του 98ου συνεδριου περι επιρροης ξυλων στον ηχο της κιθαρας :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

εννοειται οτι αλλα χαρακτηριστικα ηχου θα εχει αυτη με το μαονι και αλλα αυτη με ενα alder πχ...

δεν γινεται να βαλεις ενα σετ μαγνητες σε alder και ενα αλλο σε μαονι και να ακουστουν το ιδιο.αυτονοητα πραγματα αλλα λεμε τωρα... 8)

 

παντως εγω ειχα μια τελε απο μαονι & για χρονια νομιζα οτι ηταν απο ash,ολοι με "κομπλιμενταρανε" για το τρομερο σκασιμο που εχει αυτο το ξυλο! :lol: παντως σαν τελε ακουγονταν.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω ειχα μια τελε απο μαονι & για χρονια νομιζα οτι ηταν απο ash' date='ολοι με "κομπλιμενταρανε" για το τρομερο σκασιμο που εχει αυτο το ξυλο! :lol: παντως σαν τελε ακουγονταν.. :lol:[/quote']

 

γιατι ειπα εγω οτι δεν εχει σκασιμο το μαονι;

sf ας μην το συνεχισουμε... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου