Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα rp1000 wah


BlackIce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατω απ'το expression υπάρχει ένας αισθητήρας, τον οποίο δεν βλέπεις,και παίζει το ρόλο του footswitch.Αν πατήσεις με δύναμη το expression pedal,αυτός ο διακόπτης ενεργοποιείται,και ταυτόχρονα ενεργοποιεί και το wah. Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε preset έχεις το wah στο on.

Αν θέλεις preset που να είναι ενεργοποιημένο το wah μόνιμα,ακολούθησε τις οδηγίες του manual που σου επισύναψα πιο πάνω.

 

Αν θέλεις να ρυθμίσεις την ευαισθησία του virtual footswitch,ακολούθησε τις οδηγίες  στη σελιδα 31 του manual  

Στο οφφ, αν εχεις στο ον το γουα οταν πατηθει ο διακοπτης κλεινει το ουα και στελνει το expression να ρυθμιζει την παραμετρο που το εχεις προκαθορισει να μεταβαλει ... ολα τα πρισετ εχουν μαμισιο καποιο Ουα για οταν πατησεις δυνατα το expression που ενεργοποιειται εφ'οσον δεν ειναι ηδη ενεργοποιημενο...

αν θες να εχεις σε ενα πρισετ το ουα ανοιχτο καθε φορα που μπενεις στο πρισετ απλα κανε στορ την μπανκα την ωρα που εχεις ανοιχτο το ουα...

 

παντως αν δουλευει το expression και οχι το wah δοκιμασε να κανεις factory reset ......

Τωρα ειδα και αυτο

hmm δεν ξέρω πως να το βάλω σε volume  Huh? έκανα άλλη μια προσπάθεια: πήγα στο expession εκεί στο edit και βρήκα και ένα Expupdat, το έβαλα on (μήπως χρησιμεύει και αυτό το μαραφέτι πουθενά)  Grin  μετά το ξαναγύρισα σε wah pedl και έβαλα και το wah min στο 99 πάλι τίποτα  Roll Eyes

 

πηγαινεις στο τελευταιο εφφε της λιστας ( που γραφει εξπρεσσιον) ... στο πρωτο κουμπι νομιζω η πρωτη επιλογη ( η μια απο της πρωτες ) λεει expression μετα θα δεις  lfo 1,2 footswitch 6,7,8,9,10...

Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το εξπρεσσιον οποτε επελεξε αυτο ... και βαλε το να ρυθμιζει την μεταβλητη AMP LEVEL με μικροτερη τιμη 0 και μεγαλυτερη οση εχει τωρα ο ενισχυτης σου... κανε αποθηκευση (βεβαιωσου οτι ειναι κλειστο το ουα) και ανεβοκατεβασε το πεταλι ... αν κλεινει τελειως το βολιουμ δουλευει και δεν εχει προβλημα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν θες να εχεις σε ενα πρισετ το ουα ανοιχτο καθε φορα που μπενεις στο πρισετ απλα κανε στορ την μπανκα την ωρα που εχεις ανοιχτο το ουα...

 

Σωστό κι αυτό,απλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να έχεις επιλογή "τύπου" wah σε αυτη την περίπτωση,ή μόνο το εργοστασιακό.

Δεν είμαι πλέον κάτοχος της RP, οπότε δεν μπορώ να το τσεκάρω.Όσοι την έχετε δείτε το.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το expession on και το wah off

 

και βαλε το να ρυθμιζει την μεταβλητη AMP LEVEL με μικροτερη τιμη 0 και μεγαλυτερη οση εχει τωρα ο ενισχυτης σου

 

hmm τώρα αυτό πως το κάνω?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι θυμαμαι οταν την ειχα ηταν expresion πεταλι σε ολους τους ηχους και οταν το πατουσα δυνατα ενεργοποιηταν το wah.  απλα βαλε εναν δυο ηχους και δες αν λειτουργει οπως και να χει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εισαι στην τελευταια σειρα του πινακα με τα εφφε (σε edit mode) επελεξε με το πρωτο ποτενσιομετρο  EXP PEDAL με το δευτερο AMP LEVEL or VOL POST και βαλε το Toe value στο 100 πχ για VOL POST η στο VOLUME του εκαστοτε AMP σου εαν εχεις επιλεξει το amp level, ενω βαλε το heel value sto 0... αποθηκευσε την μπανκα ( με κλειστο ουα) και δοκιμασε το εξπρεσσιον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν εισαι στην τελευταια σειρα του πινακα με τα εφφε (σε edit mode) επελεξε με το πρωτο ποτενσιομετρο  EXP PEDAL με το δευτερο AMP LEVEL or VOL POST και βαλε το Toe value στο 100 πχ για VOL POST η στο VOLUME του εκαστοτε AMP σου εαν εχεις επιλεξει το amp level, ενω βαλε το heel value sto 0... αποθηκευσε την μπανκα ( με κλειστο ουα) και δοκιμασε το εξπρεσσιον...

 

ok!! 1.000 thnx σε όλους ακόμα δεν έχω βρει την λύση αλλα θα προσπαθήσω και αύριο γιατί δυστυχώς έχω μάθημα!! ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου