Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση CD & Booklet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής οι τιμές που έχω πάρει για 100 κόπιες απο 3 εγχώριες εταιρίες είναι €225, €272, €390 όλες οι τιμές χωρίς ΦΠΑ και χωρίς μεταφορικά.

Αναμένω απάντηση απο άλλες 3 Ελληνικές και βλέπουμε.

Επίσης έχω παραγγείλει μερικά Lightscribe CDs για να κάνω δοκιμή να δω τι παίζει με το αποτέλεσμα.

Αν πάει καλά με το lightscribe (αν και έχω τις επιφυλάξεις μου) θα γλιτώσω ένα κόστος της τάξης των €90-€110.

100 κόπιες για €225 είναι μία χαρά τιμή...μην το πολυψείζεις...ούτε να τα έκανες μόνος σου ;)

Lightscribe CDs ποιά εννοείς? Τα λευκά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

100 κόπιες για €225 είναι μία χαρά τιμή...μην το πολυψείζεις...ούτε να τα έκανες μόνος σου ;)

Και εγώ αυτό λέω, αρκεί να συμφωνίσουν και οι υπόλοιποι.

 

Lightscribe CDs ποιά εννοείς? Τα λευκά?

Όχι, αυτά http://www.lightscribe.com/ , έχει και αρκετά βίντεο στο youtube.

Για πες καμία γνώμη.

 

Edit:

Να και ένα δείγμα, πήγαινε στο 3:33 αν δεν θέλεις να το δεις όλο

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες καμία γνώμη.

Την έχω ξαναπεί. Πάς στο Πλαίσιο και πέρνεις ένα Epson Photo με δυνατότητα εκτύπωσης CD...κάνει περίπου 100€ ο printer. Aγοράζεις (πάλι από το Πλαίσιο), λευκά Cd (με άσπρη επικάλυψη).

http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/CD--DVD--Blu-Ray--Cases/CD/Taiyo-Yuden-Cd-R-Printable-700Mb-48X-Cake-50Pcs.htm

 

Έχεις λοιπόν καλύψει την ανάγκη σου σε CD γιατί τυπώνεις όσα και όποτε γουστάρεις εσύ με καταπληκτική ποιότητα...και σου μένει και ένας ωραίος printer για να τυπώνεις και τη φωτογραφία σου.

Πάλι από το Πλαίσιο, αγοράζεις τις διαφανείς θήκες για να βάλεις μέσα τα CD σου.

http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/CD--DVD--Blu-Ray--Cases/CD-Jewel-Case-Sleeves/Q-CONNECT-CD-JEWEL-CASES-SLIM-BLACK-KF02210.htm

 

Φτιάχνεις ένα 2πτυχάκι-3πτυχάκι στο πρόγραμμα της αρεσκείας σου (Corel, Illustrator, Indesign...) και το δίνεις για ψηφιακή εκτύπωση...Πάνω από 60-70 ευρώ δεν θα σου κοστίσουν τα 100 τεμάχια ώς εκτύπωση...Κάνε πρόσθεση τώρα...

Έτοιμος. ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εκτυπωτή που τυπώνει σε CD τον Canon IP4200, αλλά το θέμα είναι οτι με μελάνια που κοστίζουν στην καλύτερη €60 όλα μαζί, σου βγάζει χωρίς απώλιες 30 δισκάκια (Full Colour), μετά έχεις αποκλίσεις στα χρώματα, αυτό σημαίνει οτι το κόστος ανά CD έρχεται στα €2! Το έχω δοκιμάσει παλαιότερα και το ξέρω καλά και εγώ και η τσέπη μου ;D

 

Επίσης φακελάκια και χαρτονάκια για θήκες, έχουν αποκλειστεί απ'όλη τη μπάντα καθώς θεωρείτε "μπακαλοδουλειά".

 

Για το booklet έχουμε καταλήξει στο διπλής όψης εκτύπωση 24Χ24 double folded και αυτό σίγουρα δεν είναι μόνο €60.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτά http://www.lightscribe.com/ , έχει και αρκετά βίντεο στο youtube.

Για πες καμία γνώμη.

Δεν τα ήξερα...έχουν ενδιαφέρον, αλλά βλέπω μονόχρωμη εκτύπωση?

 

Έχω εκτυπωτή που τυπώνει σε CD τον Canon IP4200, αλλά το θέμα είναι οτι με μελάνια που κοστίζουν στην καλύτερη €60 όλα μαζί, σου βγάζει χωρίς απώλιες 30 δισκάκια (Full Colour), μετά έχεις αποκλίσεις στα χρώματα, αυτό σημαίνει οτι το κόστος ανά CD έρχεται στα €2! Το έχω δοκιμάσει παλαιότερα και το ξέρω καλά και εγώ και η τσέπη μου ;D

Εγώ σου είπα για τον Epson Photo που εμένα μου βγάζει εύκολα πάνω από 300-400 δισκάκια.

Αποκλήσεις στα χρώματα δεν έχω...απλά αυτοί οι printers δουλεύουν (καλύτερα) σε τρίχρωμα μοντέλλα και όχι σε τετράχρωμα που έχουν συνηθίσει οι γραφικές τέχνες.

 

Επίσης φακελάκια και χαρτονάκια για θήκες, έχουν αποκλειστεί απ'όλη τη μπάντα καθώς θεωρείτε "μπακαλοδουλειά".

Δεν σου είπα φακελάκια-χαρτονάκια αλλά τα πλαστικά που έχουν και τα κανονικά cds. Μα καλά δεν είδες τα links?

 

Για το booklet έχουμε καταλήξει στο διπλής όψης εκτύπωση 24Χ24 double folded και αυτό σίγουρα δεν είναι μόνο €60.

Όλο το κόστος εξαρτάται και από το artwork που έχετε στο μυαλό σας. Και πάντα εξαρτάται από το μηχάνημα που τυπώνεις...εγώ επειδή τυπώνω με το τετραγωνικό (σε μηχανήματα με ρολό δηλ) σχεδιάζω για το μηχάνημα ώστε να έχω το πλήρες οφέλιμό του με το μικρότερο κόστος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ήξερα...έχουν ενδιαφέρον, αλλά βλέπω μονόχρωμη εκτύπωση?

Ναι, μονόχρωμη.

 

Εγώ σου είπα για τον Epson Photo που εμένα μου βγάζει εύκολα πάνω από 300-400 δισκάκια.

Αποκλήσεις στα χρώματα δεν έχω...απλά αυτοί οι printers δουλεύουν (καλύτερα) σε τρίχρωμα μοντέλλα και όχι σε τετράχρωμα που έχουν συνηθίσει οι γραφικές τέχνες.

Περίπου εκεί είναι. Και για τους Epson κυκλοφορούν και μελάνια άλλης εταιρίας, οικονομικότερα. Χρωματική απόκλιση κάτω του 10%, ικανοποιητική πιστεύω για τέτοια δουλειά (εδώ στην όφσετ και το 10% είναι δόγμα :))

 

Όλο το κόστος εξαρτάται και από το artwork που έχετε στο μυαλό σας. Και πάντα εξαρτάται από το μηχάνημα που τυπώνεις...εγώ επειδή τυπώνω με το τετραγωνικό (σε μηχανήματα με ρολό δηλ) σχεδιάζω για το μηχάνημα ώστε να έχω το πλήρες οφέλιμό του με το μικρότερο κόστος.

Ένα 8σέλιδο σταυρός δίπλωμα μαζί με οπισθόφυλλο, είναι μια Α3 2 όψεων. Κόστος 0,80 με 1 ευρώ για εκτύπωση.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ήξερα...έχουν ενδιαφέρον, αλλά βλέπω μονόχρωμη εκτύπωση?

Ναι είναι μονόχρωμη αλλά δεν μας πειράζει, διότι το artwork του εξώφυλλου είναι σε μαύρο, χρυσό, κόκκινο, οπότε ταιριάζει. Ουσιαστηκά το lightscribe καίει μία εξτρά επίστρωση στην επιφάνεια του δίσκου, άρα μαύρο=σχέδιο και background=το χρώμα της επιφάνειας του δίσκου.

 

Εγώ σου είπα για τον Epson Photo που εμένα μου βγάζει εύκολα πάνω από 300-400 δισκάκια.

Αποκλήσεις στα χρώματα δεν έχω...απλά αυτοί οι printers δουλεύουν (καλύτερα) σε τρίχρωμα μοντέλλα και όχι σε τετράχρωμα που έχουν συνηθίσει οι γραφικές τέχνες.

300-400 ??? Full Colour? Πρέπει να το τσεκάρω αυτό.

Η απόκλιση που ανέφερα είναι στο όταν τα μελάνια αρχίσουν να τελειώνουν.

Το οτι είναι τρίχρωμος όμως, σημαίνει οτι θα πρέπει να δουλευτεί το artwork εξαρχής σε RGB ή να μετατραπεί σε RGB απο CMYK πράγμα το οποίο δεν εμπιστεύομαι ακόμα και με τα colour profile που δίνουν οι εκτυπωτές.

 

Τα link τα είδα, αλλά πάμε για jewel case 10mm όχι slim + εκτύπωση μονής όψης οπισθόφυλλου.

 

Γενικά έχω μπερδευτεί πάντος και βιαζόμαστε κάπως... :-\

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα 8σέλιδο σταυρός δίπλωμα μαζί με οπισθόφυλλο, είναι μια Α3 2 όψεων. Κόστος 0,80 με 1 ευρώ για εκτύπωση.

Πού?

Γιατί όπου έχω ψάξει μου λένε €1,5, €1,75 ακόμα και €2 για 130gr gloss.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόκλιση που ανέφερα είναι στο όταν τα μελάνια αρχίσουν να τελειώνουν.

Το οτι είναι τρίχρωμος όμως, σημαίνει οτι θα πρέπει να δουλευτεί το artwork εξαρχής σε RGB ή να μετατραπεί σε RGB απο CMYK πράγμα το οποίο δεν εμπιστεύομαι ακόμα και με τα

Μα καλά...μάγειρας δεν είσαι? Εάν είναι να γνωρίζουν όλοι τις μετατροπές RGB,CMYK, Lab...να πάμε να το κλείσουμε να πάμε στο MasterChef ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.fotosmart.gr

 

Πάρε τους τηλέφωνο. Οι τιμές είναι άκρως δελεαστικές (ειδικά η παράγραφος που αναφέρει "ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΤΙΡΑΖ") ;)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου