Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση CD & Booklet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις π.μ

 

Αναφορικα με lightscribe, εχω διαβασει αρκετες κριτικες οτι αποδοση ειναι υπο συζητηση μιας και η τεχνολογια ειναι καινουργια και τα cd που απαιτουνται ειναι εξειδικευμενα.

 

Η πιο συνετη λυση για μενα καποιον που αρχιζει κατι σιγα-σιγα ειναι μονοχρωμη thermal εκτυπωση γιατι ειναι ανθεκτικη, οικονομικη και δινει το μηνυμα που πρεπει (δηλαδη του τιτλους τραγουδιων και το ονομα του συγκροτηματος)

 

Βεβαια τα artwork ειναι πολυ ωραια και εντυπωσιακα, αλλα πρεπει να αναρωτηθεις ποτε αγορασες τελευταια φορα cd (και ειδικα απο νεο συγκροτημα), ασχετα με το πως το φανταζομαστε εμεις οι μουσικοι δεν σημαινει οτι το κοινο θα πληρωσει εισητηριο, ποτο και cd σε καθε συναυλια. Η προσφορα του promo single με ανταλλαγη το email του κοινου ειναι μια καλη αρχη για να αυξησεις τους φαν σου.

 

Αν με το καλο αρχιζουν και κανουν ουρες απο εξω απο το συναυλιακο χωρο, τοτε μαλλον δεν θα χρειαζεστε πια εταιρεια .

 

 

Νικος 

Έχεις mail :D

 

Βασικά έχεις τα δίκια σου δε λέω, αλλά το θέμα είναι οτι στο γκρούπ είμαστε 4 και όχι ένας, άρα δεν αποφασίζω μόνο εγώ και γι'αυτό έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα αυτά που ζητάω-ζητάμε.

Έπειτα δεν θέλουμε να βγάλουμε και τα τρελά λεφτά απ'αυτά τα CD, εννοώντας οτι θα πωληθούν πχ στα €6 αν κοστίσουν €3 και όχι €12-€15-€20 το ένα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχεις mail :D

 

Βασικά έχεις τα δίκια σου δε λέω, αλλά το θέμα είναι οτι στο γκρούπ είμαστε 4 και όχι ένας, άρα δεν αποφασίζω μόνο εγώ και γι'αυτό έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα αυτά που ζητάω-ζητάμε.

Έπειτα δεν θέλουμε να βγάλουμε και τα τρελά λεφτά απ'αυτά τα CD, εννοώντας οτι θα πωληθούν πχ στα €6 αν κοστίσουν €3 και όχι €12-€15-€20 το ένα.

 

 

Ακομη καλυτερα που ειστε τεσσερεις (θα μοιρασετε και το κοπο) :)

 

Οπως σωστα ειπες θα πρεπει να αποφασισετε και οι τεσσερεις. Παντως 3€ κοστος και €6 τιμη πωλησης δεν ειναι χαμηλες τιμες.

 

Πρωτο μελημα για εμενα θα ηταν η μαζικη προωθηση με χαμηλος κοστος παραγωγης και δωρεαν διαθεση cd-single στις συναυλιες (τωρα πια οι αποδειξεις στην πωληση cd ειναι θεσμος και ειναι ριψοκινδυνος ο παγκος)

 

Για οσους ερχονται στην συναυλια ειναι σαν 'δωρο', οσοι το αγοραζουν on-line και το στελνετε ταχυδρομικα μπορειτε να βαλετε 'donate-paypal'

 

https://www.paypal.com/us/cgi-bin/?cmd=_donate-intro-outside

 

υ.γ. Δεν σε αποθαρυνω αλλα σκεφτειτε σαν φαν και οχι σαν μουσικοι.

 

 

Νικος 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από ένα δυο χρόνια που το ψαχνα τουλάχιστον, η πιο φτηνή εταιρία στην Ελλάδα είναι η Eurodisk. Απλά τους δίνεις το artwork ολοκληρωμένο και τα κομμάτια και σου πάει περίπου 1-1,5 ευρώ το CD αν είναι jewel case με τετρασέλιδο booklet. Απο 'κει και πέρα οι τιμές παίζουν (προφανώς για digipack που ενδιαφέρεσαι θα είναι λίγο πιο ακριβά).

Επίσης αυτοί τυπώνουν και μικρές ποσότητες, ενώ οι περισσότερες εταιρίες δεν τυπώνουν κάτω από 300 ή και μερικές φορές 500 αντίτυπα.

Ένα link είναι αυτό:

http://www.eurodisc.gr/

Αν δεν καλυφθείς, τσέκαρε την ιταλική Shelve. Αν κάνεις καλή συμφωνία για τα μεταφορικά θα σου έρθει πολύ φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς κόψαμε στη mobineko.com, η οποία δίνει αναλυτικό τιμοκατάλογο στη σελίδα της, αλλά δεν την ανέφερα από την αρχή γιατί το εργοστάσιο κοπής βρίσκεται εκτός Ευρώπης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για δασμούς, τελωνεία κλπ.

 

Χοντρικά τα 500cd (bulk) κόστισαν συνολικά κάτι λιγότερο από 500€, οπότε σε αυτή την τιμή μπορεί να κοντράρει την DIY εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς κόψαμε στη mobineko.com, η οποία δίνει αναλυτικό τιμοκατάλογο στη σελίδα της, αλλά δεν την ανέφερα από την αρχή γιατί το εργοστάσιο κοπής βρίσκεται εκτός Ευρώπης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για δασμούς, τελωνεία κλπ.

 

Χοντρικά τα 500cd (bulk) κόστισαν συνολικά κάτι λιγότερο από 500€, οπότε σε αυτή την τιμή μπορεί να κοντράρει την DIY εκτύπωση.

 

Για επαγγελματικο εκτυπωτηριο εχει καλες τιμες

 

Η diy αποπειρα (διχως πολυπλοκα εξωφυλλα και θηκες) μπορει φτασει και το 0.5 ευρω ανα cd

 

Νικος 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα link είναι αυτό:

http://www.eurodisc.gr/

Το είδα, αλλά ή το site δεν είναι ολοκληρωμένο ή ο explorer 9 έχει κάποιο κόλλημα και δεν μου εμφανίζει κείμενα στις ενότητες, πάντος οι τιμές που λες είναι καλές.

 

εμείς κόψαμε στη mobineko.com, η οποία δίνει αναλυτικό τιμοκατάλογο στη σελίδα της, αλλά δεν την ανέφερα από την αρχή γιατί το εργοστάσιο κοπής βρίσκεται εκτός Ευρώπης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για δασμούς, τελωνεία κλπ.

 

Χοντρικά τα 500cd (bulk) κόστισαν συνολικά κάτι λιγότερο από 500€, οπότε σε αυτή την τιμή μπορεί να κοντράρει την DIY εκτύπωση.

Μπήκα στη σελίδα τους και έχει στοιχεία Αγγλίας. Τι παίζει με το εργοστάσιο και είναι εκτός Ευρώπής? Δεν είναι στην Αγγλία δηλαδή?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στη σελίδα τους και έχει στοιχεία Αγγλίας. Τι παίζει με το εργοστάσιο και είναι εκτός Ευρώπής? Δεν είναι στην Αγγλία δηλαδή?

 

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, συνεργάζονται με διάφορα εργοστάσια κοπής. Δες στο λινκ οτι αναφέρει Taiwan :

 

http://www.mobineko.com/index.php?go=ordering&lang=en

 

Το free shipping αναφέρεται στα μεταφορικα και όχι σε δασμούς, εκτελωνισμούς κλπ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση πάντως και στις εγχώριες εταιρίες δεν βλάπτει. Άρχισαν κι αυτές να ασχολούνται με μικρά τιράζ κάτω των 1000. Σχετικά πρόσφατα, π.χ. έστειλα ένα cd για παραγωγή 400 αντιτύπων και όλα πήγαν ρολόι.

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση πάντως και στις εγχώριες εταιρίες δεν βλάπτει. Άρχισαν κι αυτές να ασχολούνται με μικρά τιράζ κάτω των 1000.

 

+1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει σωστά, συνεργάζονται με διάφορα εργοστάσια κοπής. Δες στο λινκ οτι αναφέρει Taiwan :

 

http://www.mobineko.com/index.php?go=ordering&lang=en

 

Το free shipping αναφέρεται στα μεταφορικα και όχι σε δασμούς, εκτελωνισμούς κλπ πάντως.

Α, ΟΚ.

 

Μια ερώτηση πάντως και στις εγχώριες εταιρίες δεν βλάπτει. Άρχισαν κι αυτές να ασχολούνται με μικρά τιράζ κάτω των 1000. Σχετικά πρόσφατα, π.χ. έστειλα ένα cd για παραγωγή 400 αντιτύπων και όλα πήγαν ρολόι.

 

Σε τι τιμή αν επιτρέπετε?

 

Μέχρι στιγμής οι τιμές που έχω πάρει για 100 κόπιες απο 3 εγχώριες εταιρίες είναι €225, €272, €390 όλες οι τιμές χωρίς ΦΠΑ και χωρίς μεταφορικά.

Αναμένω απάντηση απο άλλες 3 Ελληνικές και βλέπουμε.

Επίσης έχω παραγγείλει μερικά Lightscribe CDs για να κάνω δοκιμή να δω τι παίζει με το αποτέλεσμα.

Αν πάει καλά με το lightscribe (αν και έχω τις επιφυλάξεις μου) θα γλιτώσω ένα κόστος της τάξης των €90-€110.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου