Προς το περιεχόμενο

RC Booster ?? ή καποιο άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ξεχναμε το eq.Αctive μπασα και πριμα.Δεν υπαρχει παντου τετοιο feature.

Για μενα ειναι eq booster και compression σε ενα πεταλι.Θεορω οτι βγαζει αψωγο ηχο τοσο στα καθαρα οσο και στο gain.Δεν τα εχω δει ολα αυτα τα πεταλια που εχουν αναφερθει αρα δεν μπορω να εχω αποψη για το αν ειναι καλυτερα η οχι,αλλα δεν νομιζω οτι λιπει κατι απο το rc για να ψαξω να βρω καποιο αλλο να το αντικαταστησω.Βεβαια

ειναι πανακριβο...αν καποιο πεταλι εκανε την ιδια δουλειά  με λιγοτερα χρηματα θα το επερνα ενωειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι πέφτουμε βέβαια στην λούμπα να αξιολογούμε κιθαριστικά προϊόντα με όρους hi fi. Clean, transparent, κλπ.

 

Δυστυχώς στην πράξη κερδίζει αυτό που ακούγεται καλύτερα  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο ηχολήπτης με μπουστάρει στα σόλο και όταν πρέπει μου βάζει ακόμα και το Delay. Οπότε, NO BOOSTER για μένα. Αν αλλάξω ηχολήπτη του λέω να ακούσει τα κομμάτια και να σημειώσει που πρέπει να κάνει την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα ο ηχολήπτης με μπουστάρει στα σόλο και όταν πρέπει μου βάζει ακόμα και το Delay. Οπότε, NO BOOSTER για μένα. Αν αλλάξω ηχολήπτη του λέω να ακούσει τα κομμάτια και να σημειώσει που πρέπει να κάνει την δουλειά του.

 

Έχεις ηχολήπτη και στις πρόβες; Αν όχι η ανάγκη για διαφορετικά vol. levels νομίζω ότι παραμένει σε μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω το τόπικ για να κάνω μια ερώτηση. Ηλίθια μεν, ερώτηση δε. Αν το RC booster είναι το απόλυτο transparent πετάλι, δλδ δεν χρωματίζει και απλά μπουστάρει το σήμα, για ποιο λόγο κάποιοι το χρησιμοποιούν μονίμως ανοιχτό αντί απλά να δυναμώσουν λίγο παραπάνω τον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από volume boost είναι και gain boost. Χωρίς να αλλάζει η χροιά του ήχου μπορείς να βγάλεις από τον ενισχυτή λιγο περισσότερο sustain και περισσότερες αρμονικές.

 

Τωρα θα μου πεις γιατί δεν ανεβάζουν το gain του ενισχυτή... Πάλι, ανάλογα τον ενισχυτή και ειδικά σε ενισχυτές με διαβαθμισμένα gain stages, πιθανώς κάποιος να θέλει να κρατήσει την καθαρότητα και την δυναμικότητα του πρώτου gain stage του ενισχυτή τους αλλά με τις επιπλέον αρμονικές και sustain του περισσότερου gain ( το οποίο το πήρε από το πετάλι του και όχι από δεύτερο gain stage του ενισχυτή).

 

Γενικά, και δίχως να είμαι ειδικός, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με,  άλλες ιδιότητες έχει ο ήχος που ήταν αδύναμος και ενισχύθηκε αρκετά στην προενίσχυση  του ενισχυτή και άλλες ιδιότητες ο ήχος που ήταν ισχυρός και ενισχύθηκε λιγότερο στην προενίσχυση του ενισχυτή. Δεν αλλάζει (τουλάχιστον όχι εμφανώς) η χροιά αλλά αλλάζει η "συμπεριφορά" του ήχου.

 

Αν μας έλεγες και ποιους είδες να το έχουν μονίμως ανοιχτό ίσως να μπορούσαμε να καταλάβουμε πιο συγκεκριμένα το γιατί το κάνουν... :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το τόπικ για να κάνω μια ερώτηση. Ηλίθια μεν, ερώτηση δε. Αν το RC booster είναι το απόλυτο transparent πετάλι, δλδ δεν χρωματίζει και απλά μπουστάρει το σήμα, για ποιο λόγο κάποιοι το χρησιμοποιούν μονίμως ανοιχτό αντί απλά να δυναμώσουν λίγο παραπάνω τον ενισχυτή;

 

Εχει και eq και gain,αυτοι που το αφηνουν always on φανταζομαι κατι ψιλοπειραξαν απο αυτα

Προσωπικα το χρησιμοποιω στο καθαρο ενος ενισχυτη μου που ειναι τοσο...αντικιθαριστικο,σχεδον σαν να παιζεις σε τελικο pa,και του δινει ενα ελαφρυ χρωμα,κομπρεσσαρισμα και σπασιμο με λιγο gain και πριμα που αρχιζει να μοιαζει με κανονικο ενισχυτη κιθαρας (ο peavey jsx ειναι αυτος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου