Προς το περιεχόμενο

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την τρέλλα με τη Μόνικα;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα μόλις έμαθα ότι Μόνικα στηρίζει ο Τσαγκαρουσιάνος... Και το είδα όλο το σκηνικό. Οκ. Την κατάλαβα την τρέλλα...

Εσύ να φτιαξεις την γραφειαρα σου Προεδραρα μου.

Μην σου τραβανε την προσοχή δευτερευοντα θεματα!  :P

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάνω στο τεστ του ήχου προέκυψε... Αλλιώς ασχολούμαι ενδελεχώς και μόνο με αυτό... :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, μόνο εγώ πιστεύω ότι η Μόνικα είναι άφωνη*, και έγινε γνωστή χάρη σε ένα πρώτο συμπαθητικό τραγουδάκι, και εξ αιτίας ενός ανελέητου σπρωξίματος (ελληνιστί promotion) από ραδιόφωνα, τηλεοράσεις, και λοιπούς οπίνιον μέικερς;

 

 

*βέβαια, κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι είναι προς τιμήν της που δε χρησιμοποιεί ωτοτιούν...

Μπορείς να ορίσεις το "άφωνη";

Είναι θεόφαλτση;

Δεν πατάει καλά σε κάποιες νότες;

Δεν έχει τη φωνάρα π.χ. της Mariah Carey; (της οποίας σημειωτέον, αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι ούτε ένα κομμάτι - μετά από 20τόσα χρόνια καριέρας -ενώ της Μόνικας υπάρχουν 3-4 που μου είναι καρφωμένα στο μυαλό)

 

Κι ο Ντύλαν ήταν άφωνος. Δεν ήταν ταλέντο; (όχι δεν συγκρίνω τη Μόνικα με τον Ντύλαν...)

 

Και εδώ που έχουμε φτάσει, το ότι δεν χρησιμοποιεί Autotune δεν είναι και λίγο…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι εχει μεγάλη σημασία, αλλά κι εμένα μ' αρέσει.

 

Το ότι είναι ταλέντο είναι δεδομένο.

Δεν χρειάζεται να εισάγεις κάτι καινούργιο και πρωτοποριακό και να φέρεις τα πάνω-κάτω για να είσαι ταλέντο, αλλιώς, θα ακούγαμε μόνο ένα-δύο (το πολύ) μουσικούς κάθε δεκαετία (και θα βλέπαμε ένα-δυο σκηνοθέτες, ένα-δυο ζωγράφους κ.λπ.).

 

 

+1

 

Επίσης το μεγάλο καλό που έφερε η επιτυχία τις Μόνικα ήταν ότι η καλόγουστη ποπ που υπάρχει εδώ και κάποιο καιρό στην Ελλάδα(le page, etten κτλ.) βρήκε ένα μεγαλύτερο ακροατήριο. Δεν είναι η αγαπημένη μου φωνή, συνθέτης κτλ. αλλά χαίρομαι που αυτή η αισθητική μπορεί να γεμίζει σήμερα τον Λυκαβηττό. Επίσης δεν είναι και λίγο πράγμα να ακούγονται οι εξαιρετικές παραγωγές και ενορχηστρώσεις των δίσκων της από τα εμπορικά ραδιόφωνα.

 

Με λίγα λόγια, προτιμώ η mainstream μουσική της Ελλάδας να μου θυμίζει τους the do, παρά να παραπέμπει, στην καλύτερη περίπτωση, στον Νταλάρα.

 

Μόνο θετικά στοιχεία βρίσκω λοιπόν.  :)

Από κει και πέρα, φυσικά είναι θέμα γούστου.  ;)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε μου λέει πολλά πράγματα, ΑΛΛΑ!

 

1. ΕΧΕΙ καλή φωνή.

2. ΕΧΕΙ σωστή φωνή και αρκετά καλή προφορά.

3. ΠΑΙΖΕΙ τα όργανα της.

4. ΓΡΑΦΕΙ τη μουσική της.

5. ΓΡΑΦΕΙ τους στίχους της (;;; ).

 

τα παραπάνω, πόσες Ελληνίδες καλλιτέχνες τα κάνουν ΟΛΑ;

 

Δε μου λέει και πολλά αλλά καταλαβαίνω γιατί υπάρχει θαυμασμός...

 

ΥΓ. Ποιος είνα ιο Τσαγκαρουσιάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η αγαπημένη μου φωνή, συνθέτης κτλ. αλλά χαίρομαι που μπορεί να γεμίζει σήμερα τον Λυκαβηττό.

 

Το άλλαξα λιγάκι (bold) ώστε να συμφωνήσω 100% ;D

 

+1, εξαιρετική και στις live εμφανίσεις της, 2 που είδα. Και είναι λογικό (και αποδεκτό) κάτι που προβάλλεται (με όποιον τρόπο) να δημιουργεί και "τρέλες", αλλά και "αντιπάθειες". Δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε κάτι. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Earthlings!

 

Συγνώμη...αλλά ξέρετε πολλούς εδω στο Ελλάντα που παίζουν και τραγουδάνε σαν την λεγάμενη??

 

μήπως η Βανδή?...η Βίσση??...οι Vegas??...οι Film??...οι ΜΙΚΡΟ?...ή ποιός τελος πάντων??

 

Αν και δεν τρελαίνομαι για τη ΜΟΝΙΚΑ την ακούω πολύ ευχάριστα, σέβομαι την δουλειά της και εύχομαι και άλλες αξιόλογες αγγλόφωνες μπάντες/καλλιτέχνες να έχουν την πορεία της.

 

Προσωπικά με έχει κουράσει το ελληνόφωνο (αλλά 70s) ελληνικό rock εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αλλά αυτό είναι για άλλο thread!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που θα εξηγήσω είναι ότι η κοπέλα είναι στην ηλικία μου (παίζει να είναι και κάνα χρόνο μικρότερη) και έχει καταφέρει να μου δημιουργήσει συναισθήματα με την φωνή της και με τα τραγούδια της... Μουσικά είναι ένας πολύ πιο εύπεπτος Tom Waits για εμένα... Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί μου αρέσει κάτι που μου δημιουργεί συναισθήματα... Είναι σαν να προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί μου αρέσει το:

"Ρίτα σ' ένα κόσμο από σίδερο κι ατσάλι

βρες μου ένα τρόπο να μη ντρέπομαι να ζήσω

Ρίτα μου 'χουν βάλει δυναμίτη στο κεφάλι

Ρίτα μην πεθαίνεις μη μ' αφήνεις να σ' αφήσω"...

Είναι στίχοι που μου βγάζουν υπέροχα πράγματα και για αυτό μου αρέσουν... Σε κάποιον μπορεί να μην βγάζουν καν νόημα όπως το "Μόχα ο τρελός ο σοφός ο τελειωμένος"...

(ναι μου αρέσει άπειρα ο Παυλίδης)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου