Προς το περιεχόμενο

αν ήσουν δισκογραφική...


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτα τι παθανε τα ελαχιστα γκρουπ του χωρου που ...τολμησαν να κανουν εστω και μια μικρη..επιτυχια.... ;D (μονο που δεν τους σταυρωσαν και δεν τους εκαψαν ζωντανους.... ;D ;D)

 

Από εκεί πιάσαμε και το θέμα με τη Μόνικα. Αν βγεις στην tv ή σε διαφήμιση ή σε αναφέρει κάποιος τρίτος παύεις να ανήκεις στην εναλλακτική κουλτούρα κατά ορισμένους. Αυτό ειναι πρόβλημα του κοινού και όχι των μουσικών όμως, νομίζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ΠΟΙΑ νέα σχήματα θα τα έριχνες είναι το ερώτημα.

Καταρχήν,στα συγκροτήματα που παρουσιάστηκαν μέσω του noiz,όπως Snooze Loop,του freerock1974 κτλ.

Αυτό που έχω διαπιστώσει από τη μικρή συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι πως τα blues/rock έχουν μια πέραση,οπότε θα ζητούσα συνδρομή έμπειρων του χώρου,όπως ο EZ,o Epikouris και άλλοι,που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή,για να ανακαλύψουμε και να αναδείξουμε τέτοια συγκροτήματα(πχ LooseRag,BluesCargo,δεν ξέρω και πολλά άλλα,γιατί δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις μου τα blues αυτήν την περίοδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ειναι πρόβλημα του κοινού και όχι των μουσικών όμως, νομίζω?

 

δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα φαινεται... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπερνώ τα περί βιωσιμότητας μιας τέτοιας επένδυσης κλπ και απαντώ στο αρχικό ερώτημα: Έχω βρει κάποιους ανθρώπους/σχήματα (όλοι ερασιτέχνες, usigned και ακυκλοφόρητοι) στο myspace των οποίων η μουσική θεωρώ ότι πρέπει να ακουστεί. Θα μας έκανε καλό. Αν θέλετε λινκς, ευχαρίστως.

 

Από εκεί και πέρα, δεν έχω ιδέα αν αυτοί οι άνθρωποι θέλουν/μπορούν. Αν είχα τη δυνατότητα, θα τους πλησιάζα και θα προσπαθούσα να τους πείσω. Βέβαια, σκέφτομαι και ακούω ως ακροατής και όχι επιχειρηματίας. Πιθανότατα θα φαλίριζα αλλά αν ήταν να την κάνω την επένδυση, εκεί θα πήγαινα.

 

Υ.Γ. Θα προσέγγιζα αποκλειστικά σχήματα με original υλικό. Πιστεύω ότι οι διασκευές δεν έχουν καμία τύχη εκτός κι αν είσαι ήδη ο Santana.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στον αρχικό συλλογισμό του θέματος (δισκογραφική με καλλιτέχνες που αξίζουν αλλά να μη βαρέσει κανόνι με το καλημέρα) γιατί βλέπω όλοι να συμφωνούν στην αδυναμία επιχειρηματικής βιωσιμότητας μιας δισκογραφικής με βάση τις συνθήκες στην αγορά.

 

Προσωπικά θα ακουλουθούσα τη λογική της Evilnye: θα προσπαθούσα να βοηθήσω 3-4 μπάντες ή σόλο καλλιτέχνες που γνωρίζω, που γουστάρω και που πιστεύω ότι θα έκαναν καλά πράγματα αν είχαν κάποιον να στηρίζει τις μουσικές τους προσπάθειες.

Ενδεικτικά παραδείγματα... Playground, Snooze Loop, Sugah Galore (αν και αυτοί έχουν ήδη δίσκο), Carbonated Lemonade, Black Frame και πάει λέγοντας.

 

Να πω βέβαια ότι δεν θα είχα καμία ψευδαίσθηση ότι το παραπάνω πλάνο θα είχε καμιά φοβερή πετυχεσά από εμπορικής και οικονομικής άποψης.

Όπως σωστά ειπώθηκε, μια δισκογραφική είναι εκ των πραγμάτων καταδικασμένη σε χασούρα αν θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά της* οπότε η όποια προσπάθεια θα γινόταν καθαρά για την τρέλα, το μεράκι και την τιμή των όπλων.

 

 

*Στο μυαλό μου, μια δισκογραφική κάνει σωστά τη δουλειά της όταν αναλαμβάνει το τρέξιμο και τα έξοδα για την κυκλοφορία ενός δίσκου. Το κόστος του στούντιο για ηχογραφήσεις, μίξη και mastering, να βοηθήσει στο artwork και την παραγωγή, να αναλάβει την κοπή, το promotion σε πάσης φύσεως μέσα επικοινωνίας, να κλείσει κάποια καλά live, γενικώς να αφήσει στον μουσικό το περιθώριο να ασχοληθεί όσο το δυνατόν περισσότερο με τη μουσική του.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ hadgi και λοιπους που ανέφεραν το εμπορικό όνομα snooze :D :

 

ευχαριστώ για την προτίμηση, αλλά έχει δίκιο ο kostri που λεει το προφανες οτι δεν εξαντλούνται τα ονόματα στα πρόσωπα του φόρουμ. Δεν θελω να παρεξηγηθω και δεν μιλω εκ μερους των υπολοίπων. Είναι προφανές οτι γνωρίζουμε όλοι τα πρόσωπα του φόρουμ και τις μουσικές τους, αλλά αυτό το θέμα και άλλα παρόμοια δεν στοχεύουν στην επιπλεον αναδειξη των μουσικων του μηνα, οι οποιοι ετυχαν συγκεκριμενης προβολης σε συγκεκριμενο χωρο.

 

Προσωπικά, σας ευχαριστώ πολύ για την αναφορά και τη θεωρητική ψήφο εμπιστοσύνης, αλλά όπως δειχτηκέ και σε αυτό το θέμα, ένα μικρό αυτοσυντηρούμενο περιβάλλον δεν μπορεί να είναι βιώσιμο με αυτό τον τρόπο, δηλαδή να λειτουργεί βασει προσωπικών γνωριμιών, συμπαθειών ή ακόμη και ειλικρινούς εκτίμησης.

 

Τελος οφτοπικ, ευχαριστω και παλι και συγγνώμη :)

 

 

_________________

 

 

For what its worth, αν πατε στο bandcamp, ψάξετε με το  tag "Greece" και κάνετε ταξινόμηση βάσει δημοτικότητας θα ακούσετε εντυπωσιακά (ή τουλάχιστον ελπιδοφόρα) πράματα και σε αυτά (που δεν γνωρίζουμε ήδη) θα επρεπε να αναφερθούμε (αν ενδιαφερόμαστε φυσικά).

 

@ Jazzjoker : Ναι, δώσε λινκς ;)

 

@ όλους : Ευχαριστώ για την ενδιαφέρουσα κουβέντα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα ακουλουθούσα τη λογική της Evilnye: θα προσπαθούσα να βοηθήσω 3-4 μπάντες ή σόλο καλλιτέχνες που γνωρίζω, που γουστάρω και που πιστεύω ότι θα έκαναν καλά πράγματα αν είχαν κάποιον να στηρίζει τις μουσικές τους προσπάθειες.

Ενδεικτικά παραδείγματα... Playground, Snooze Loop, Sugah Galore (αν και αυτοί έχουν ήδη δίσκο), Carbonated Lemonade, Black Frame και πάει λέγοντας.

Για να μη ψάχνεται κανείς η Evilnye έσβησε την τοποθέτησή της.

Το βασικότερο είναι να βρεις κ μπάντες οι οποίες εκτός από το να αξίζουν, να θέλουν κ να τρέξουν πολύ.

 

(Πριν κάποιο καιρό γνώρισα μια μπάντα, μέταλ, Ελληνική, η οποία κατά τη γνώμη μου μουσικά στεκόταν τρελά απέναντι σε ανάλογες διεθνώς αναγνωρισμένες μπάντες)

Μιλώντας με τα παιδιά από το γκρουπ, και ενώ κάναν κάποιες -δειλές- προσπάθειες προώθησης εντός (προβολή metal hammer, λάιβ σε μέταλ φεστ) σε κουβέντα να βγουν και έξω και να το τρέξουν κ άλλο, όλοι είχαν κ άλλες δουλειές... άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι το πραγματικά μουσικόφιλο κοινό στο Ελλάντα είναι τόσο μικρό πληθυσμιακά και κατακερματισμένο σε πολλά μουσικά είδη και υποείδη που για να βγάλει κανά φράγκο (λέμε τώρα) μια δισκογραφική θα πρέπει να επενδύσει σε διάφορα μουσικά είδη, πράγμα που σημαίνει ότι ο/οι ιθύνοντες θα πρέπει να ψαχτούν και εκτός των μουσικών τους προτιμήσεων.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ονομαστικά τα ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ή ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ γκρουπ στα οποία θα ήθελα να επενδύσω:

 

1. ΗΜΙΖ

2. Sir Catis & the Eksoristoi (σοβαρά)

3. ΜΑΖΟΟ & THE ZOO (ναι, σοβαρά)

 

και γενικά τη χιπ-χόπιτι σκηνή. Υπάρχουν καλά γκρούπ, καλά τραγούδια και συνεχώς βγαίνουν καινούρια.

 

Επίσης, πιστεύω ότι η Αθήνα χρειάζεται περισσότερα καγκούρικα Ιαπωνικά αυτοκίνητα που δεν παίζουν Κιάμο στη διαπασών και περισσότερα drive-by (και drive-through).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου