Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί του Myspace χώροι


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το soundcloud προσωπικά δεν με βολεύει, βολεύει περισσότερο για copy paste κομματιών στο facebook αλλά όπως προείπα χρησιμοποιώ το bandpage μέσω του rootkit.com + soundcloud για το facebook, το reverbnation και το bandcamp. Δείτε παρακάτω για να σχηματίσετε άποψη.

 

http://listn.to/tuggr (facebook bandpage, διαβάζει ότι κομμάτια έχεις βάλει στον soundcloud λογαριασμό σου, λειτουργεί μέσω του rootkit.com)

 

http://www.reverbnation.com/tugito (ότι πιο ολοκληρωμένο σε σχέση με το myspace και με πολύ καλύτερο ήχο)

 

http://tuggr.bandcamp.com (για προωθηση δισκου , ημι-site, μια χαρα, εχει κ πωληση δισκου κ επιλογες για flac download)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα.

 

Bandcamp και κσερο πσομι είναι η άποψή μου γιατί είναι απόλυτα στοχευμένο στη μουσική χωρίς γραφιστικά "φτιασίδια" : ανάμεσα σε όμοιες σελίδες παρουσιάζεται με τον πιο τίμιο τρόπο η δουλειά σου, δηλαδή με βάση την επισκεψιμότητα και όχι με το αγενές και αποκρουστικό (πλέον) τρίπτυχο friend request-spam-ανταλλακτικό comment.

 

Το πιο σημαντικό όμως που προσφέρει είναι το Buzz, το οποίο είναι ένα πολύ ενδιαφέρον  διαχειριστικό εργαλείο που δείχνει σε ποιούς τρίτους χώρους αναφέρθηκε το link που σε συνδέει με το bandcamp. Μάλιστα τα στατιστικά που είναι διαθέσιμα στον bandcamper  διαχωρίζουν τα plays σε complete,partial και skip για να έχουμε μια επίγνωση του τι σημαίνουν τα νούμερα.

 

Προσθέτωντας τις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει (δυνατότητα πωλήσεων, αποτελεσματικο tagging κλπ) απορώ αν θα παραμείνει "δωρεάν" και δεν απέχω πολύ από τη διαγραφή μου από το myspace, για την κατάντια του οποίου φταίμε ΚΑΙ οι ίδιοι ως χρήστες (θέλω να έχω πολλούς friends, αλλα βαριέμαι να βλεπω τα bulletins τους γιατι δεν με ενδιαφερει τι κανουν αυτοι, αλλα θελω να ξερουν τι κανω εγω κλπ κλπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είχε ξεφύγει αυτό το θέμα.

 

Bandcamp και κσερο πσομι είναι η άποψή μου γιατί είναι απόλυτα στοχευμένο στη μουσική χωρίς γραφιστικά "φτιασίδια" : ανάμεσα σε όμοιες σελίδες παρουσιάζεται με τον πιο τίμιο τρόπο η δουλειά σου, δηλαδή με βάση την επισκεψιμότητα και όχι με το αγενές και αποκρουστικό (πλέον) τρίπτυχο friend request-spam-ανταλλακτικό comment.

 

Το πιο σημαντικό όμως που προσφέρει είναι το Buzz, το οποίο είναι ένα πολύ ενδιαφέρον  διαχειριστικό εργαλείο που δείχνει σε ποιούς τρίτους χώρους αναφέρθηκε το link που σε συνδέει με το bandcamp. Μάλιστα τα στατιστικά που είναι διαθέσιμα στον bandcamper  διαχωρίζουν τα plays σε complete,partial και skip για να έχουμε μια επίγνωση του τι σημαίνουν τα νούμερα.

 

Προσθέτωντας τις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει (δυνατότητα πωλήσεων, αποτελεσματικο tagging κλπ) απορώ αν θα παραμείνει "δωρεάν" και δεν απέχω πολύ από τη διαγραφή μου από το myspace, για την κατάντια του οποίου φταίμε ΚΑΙ οι ίδιοι ως χρήστες (θέλω να έχω πολλούς friends, αλλα βαριέμαι να βλεπω τα bulletins τους γιατι δεν με ενδιαφερει τι κανουν αυτοι, αλλα θελω να ξερουν τι κανω εγω κλπ κλπ κλπ).

 

+1

 

Η αλλαγη που εγινε τον Σεπτεμβρη ηταν σχετικα με τα δωρεαν downloads, οπου πια τα αγοραζεις. Βεβαια η τιμη ειναι πολυ λογικη και ειναι πολυ μικροτερη απο το να πληρωνεις τα εξοδα συντηρησης μιας επισημης ιστοσελιδας. Η μονη επιφυλαξη μου ειναι η ελευθερια σχετικα με την φορολογια (γινεται επισημανση στους ορους χρησης οτι ειναι αποκλειστικη ευθυνη του χρηστη να δηλωσει τα εσοδα του). Αν το bandcamp γινει 'νορμα' τοτε ισως καποιοι οργανισμοι προσπαθησουν να δουν ποσοι δηλωνουν τα εσοδα απο τις πωλησεις μιας και υπαρχουν καλιτεχνες που το χρησιμοποιουν με μεγαλη οικονομικη επιτυχια.

 

Νικος 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα νούμερα που βγάζει στην 1η σελίδα είναι αληθινά, τότε μάλλον όλοι μπαίνουν μέσα, οπότε τι να φορολογηθεί, η χασούρα?

Ποιούς ξέρεις εσύ που να γελάνε στο δρόμο προς την τράπεζα μέσω του bandcamp?

 

In the past 30 days alone, artists have made $466,821 USD using Bandcamp

 

Αυτό αναφέρεται στο σύνολο των μουσικών εκεί μέσα. Εγώ δεν έχω πάρει μία πάντως ;D

 

Πολύ καλά έκανες που ανέφερες αυτά που διέπουν το δωρεαν download από το bandcamp. Eίναι κωμικοτραγικό και πολύ σημαντικό στην ανάλυσή του, το οτι οι μπάντες πρακτικά πληρώνουν (δίκαιο ποσό όπως σωστά αναφέρεις) για να προσφέρουν δωρεάν τη μουσική τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα νούμερα που βγάζει στην 1η σελίδα είναι αληθινά, τότε μάλλον όλοι μπαίνουν μέσα, οπότε τι να φορολογηθεί, η χασούρα?

Ποιούς ξέρεις εσύ που να γελάνε στο δρόμο προς την τράπεζα μέσω του bandcamp?

 

Αυτό αναφέρεται στο σύνολο των μουσικών εκεί μέσα. Εγώ δεν έχω πάρει μία πάντως ;D

 

Συμφωνω, κατι τετοιο υπαρχει πιθανοτητα να συμβει αν τυχον γινει κατεστημενο. Μεχρι τωρα ειναι ενα πολυ καλος τροπος να συνδεθει κανεις με τους φαν του με πολυ μικρο κοστος. Ειχα βρει τυχαια αυτον τον καλιτεχνη απο το bandcamp και μου αρεσε πως ειχε ενωσει ολες τις υπηρεσιες κατω απο μια 'στεγη'. Μινιμαλιστικο και επι της ουσιας.

 

http://www.danlyth.com/#97f/posterous

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bandcamp δεν είναι δωρεάν! Στις πωλήσεις CD κρατάει το 10%, δηλαδή στα 11 CD που θα πουλήσεις το 11ο αξιακά πάει στο bandcamp! Όμως όσο περισσότερο πουλάς τόσα περισσότερα free downloads παίρνεις σαν "ανταμοιβή". Ότι και να λέμε η ομάδα που το έφτιαξε είναι πολύ μπροστά και μακάρι να μείνουν έτσι για αρκετό καιρό!

Το πιο σημαντικό όμως που προσφέρει είναι το Buzz,

Τεράστιο εργαλείο!

Προσθέτωντας τις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει (δυνατότητα πωλήσεων, αποτελεσματικο tagging

+1000! Το μεγαλύτερο μέρος των επισκέψεων, τουλάχιστον στο δικό μας site, είναι από το taging! Αυτό αποδεικνύει κι όλας ότι υπάρχει μεγάλο κοινό που μπαίνει και ψάχνει μουσική στο bandcamp. Εγώ τουλάχιστον έχω ανακαλύψει διαμάντια εκεί μέσα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου