Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για Pink Floyd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω απο ηλεκτρικες κιθαρες αλλα δεν νομιζω οτι ο συγκεκριμενος ηχος

εχει να κανει μονο με μαγνητες ή ισως και μηχανηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ο φίλος μας το έθεσε το ερώτημα σε στυλ cyberjohny, αλλά έχει κάποια λογική, ΑΝ δεν έχεις πολυασχοληθεί με ηλεκτρική κιθάρα.Και σε παλιότερα post έχω διάβάσει&να ρωτάνε για τον ήχο του τάδε κιθαρίστα, απλώς είχαν τη γνώση ότι ο ήχος που ακούμε από ένα CD δεν εξαρτάται μόνο από τους μαγνήτες (είναι και τα κουρδισμένα ξύλα, αλλά τέλος πάντων...)

Φίλε su zu, η διαφορά που ακούς στον ήχο ανάμεσα στη δική σου strat και σ'αυτήν του Gilmore οφείλεται (και) στους διαφορετικούς μαγνήτες, ΑΛΛΑ σε πολύ μικρότερο ποσοστό απ΄αυτό που φαντάζεσαι. ¶λλοι παράγοντες: -δάχτυλα -ενισχυτής -εφέ -τρόπος και μηχανήματα ηχογράφησης -mastering δίσκου -ηχοσύστημα μέσω του οποίου ακούς το cd κλπ κλπ.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο. Λάθος διατύπωση. Λάθος μου. Ήθελα να πω, πως μπορώ να κάνω την κιθάρα να έχει πιο μελωδικό και όχι τόσο Fender ήχο. Το παλλικάρι στο οποίο αναφέρεστε δεν το ξέρω. Ζητώ και πάλι συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όσα ειπώθηκαν

 

 

Δες όμως εδώ για να σου φύγει ο καημός :wink:

 

:wink: :arrow: +1000.000.000.000 :arrow: :lol: 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gilmour καταρχην δεν χρησιμοποιει μονο strat αλλα και πολλες αλλες κιθαρες (tele,les paul,gretsch).

 

Με ενα σετ μαγνητες ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλεις τον ιδιο ηχο με αυτον (οπως αποκλειεται να βγαλεις τον ιδιο ηχο με αυτον ακομα και αν ειχες ΟΛΑ τα μηχανηματα του).

 

Ο ηχος του οφειλεται κατα 10% στην κιθαρα του κατα 40% στους ενισχυτες & τα εφε του (το μυστικο του ειναι ενας λαμπατος προενισχυτης ΜΠΑΣΟΥ Alembic που ειναι το πρωτο πραγμα που "βλεπει" η κιθαρα του) & βεβαια κατα 50% στα χερια του.

 

Η συμβουλη μου?

Παψε να ψαχνεις τον ηχο των Pink Floyd & Βρες τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ (ειναι πολυ πιο ενδιαφερον αλλωστε :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλη μου?

Παψε να ψαχνεις τον ηχο των Pink Floyd & Βρες τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ (ειναι πολυ πιο ενδιαφερον αλλωστε )

 

Απόλυτα σωστός SUPERFUNK. Συμφωνώ μαζί σου στο έπακρο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παψε να ψαχνεις τον ηχο των Pink Floyd & Βρες τον ΔΙΚΟ ΣΟΥ (ειναι πολυ πιο ενδιαφερον αλλωστε :wink: )

 

Και όμως ο καθένας μας μέσω του ήχου αγαπημένων κιθαριστών προσπαθεί να βρει τον ήχο του.Αν ο suzu δεν παίζει πολύ καιρό κιθάρα(διέψευσε με αν κάνω λάθος suzu :wink: ) όπως όλοι ξεκινάει αναζητώντας αγαπημένους ήχους και μέσα απο αυτούς θα φιλτράρει τον δικό του.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου